دستگاه چاپ لارج فرمت


ntjet.com-largeformat.jpg

دستگاه چاپ لارج فرمت

دستگاه چاپ لارج فرمت : همه ما می دانیم که معنای واژه چاپ چیست. اگر در لغت نامه های معتبر فارسی کلمه چاپ را جستجو کنیم معنای آن " نقش کردن تصاویر یا نوشته ها بر روی کاغذ یا پارچه " تعبیر شده است و هیچ حرفی در مورد بنر زده نشده است اما قطعاً این موضوع به این خاطر است که در زمانی که نخبگان زبان و ادب فارسی همچون دهخدا لغت نامه های فارسی را به رشته تحریر در می آوردند هنوز متریال هایی همچون بنر و فلکس اختراع و تولید نشده بودند؛ اما این موضوع باعث نمی شود تا کار دستگاه چاپ بنر در معنای واژه چاپ نگنجد و بی شک نقش کردن تصاویر و نوشته ها بر روی بنر و انواع متریال های جدید نیز مصداق واژه چاپ است.

به طور کلی در صعنت چاپ به فرایندی که باعث ایجاد تصاویر و چاپ انواع نوشته ها بر روی بنر و فلکس می انجامد چاپ لارج فرمت و واید فرمت می گویند که این دو دسته بر اساس اندازه عرض تصاویر چاپ شده تقسیم بندی شده اند. در واقع بعضی از دستگاه ها که قابلیت چاپ تا عرض 5/1 تا 2 متر را دارند دستگاه چاپ لارج فرمت نامیده شده و ماشین هایی که قابلیت چاپ تصاویر از عرض 3 متر تا 5 متر را دارند واید فرمت نامید می شوند.
دسته بندی های دستگاه های چاپ صرفاً محدود به همین دو نوع نمی شود بلکه آنها بر اساس معیارهای مختلف به دسته های متفاوتی تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال چاپ دیجیتال را بر حسب چگونگی استفاده از بنر چاپ شده به دو دسته Indoor و Outdoor تقسیم بندی می کنند. Indoor به معنای داخلی برای چاپ هایی استفاده می شود که بیشتر در داخل ساختمان ها از آنها استفاده می گردد و به این معنا می باشد که این چاپ ها از نمای نزدیک دیده می شوند و در آنها از کیفیت چاپ بالایی استفاده می شود. چاپ Outdoor بیشتر برای زمان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که یک بنر قرار است بر روی یک بیلبورد بزرگ در یک اتوبان نصب شود. در چنین مواقعی کیفیت بالای چاپ خیلی اهمیت ندارد زیرا بنری که در ابعاد بسیار بزرگ چاپ می شود و بر روی بیلبوردی بزرگی با ارتفاع زیاد نصب می گردد از دور مشاهده می شود و کیفیت چاپ آن اصلاً به چشم نمی آید.
البته ذکر این موضوع در مورد دستگاه چاپ لارج فرمت و واید فرمت نیز خالی از لطف نیست که این نوع چاپ ها بر حسب نوع استفاده از نور در آنها به دو دسته بک لایت ( Back light ) و فرونت لایت ( Front light ) تقسیم بندی می شوند. بک لایت به معنی روشنایی از پشت به چاپ های فلکس تعلق می گیرد که کمی تیره تر از چاپ های فرونت لایت هستند و از آنها در تابلو فلکسی هایی استفاده می شود که در پشتشان لامپ های فلورسنت تعبیه شده و از پشت به آنها نور می تاباند. چاپ فرونت لایت نیز عموماً برای چاپ بنرها به کار می رود که جنسشان با فلکسی ها فرق دارد و نور را از خود عبود نمی دهند، به همین دلیل نور از روبرو به آنها تابیده می شود تا جلوه بیشتری داشته باشند.
دستگاه چاپ لارج فرمت و واید فرمت بر اساس نوع جوهر هایی که مورد مصرف قرار می دهند نیز به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که از انواع آن می توانیم به چاپ دای و پیگمنت ، سالونت ، اکوسالونت و مید سالونت اشاره کنیم که در ادامه به صورت مختصر به معرفی آنها می پردازیم.
از خصوصیات و ویژگی های چاپ دای و پیگمنت می توانیم به این مورد اشاره کنیم که این نوع از چاپ حداکثر تا عرض 150 سانتی متر قابل اجرا می باشد؛ همچنین حلال بودن جوهر آنها در آب و کم خطر بودن این جوهر ها برای محیط زیست و کاربرانی که از آنها استفاده می کنند از دیگر خصوصیات این نوع چاپ است. ساطع نکردن بو نیزاز ویژگی های خوب این نوع جوهر محسوب می شود .
یکی دیگر از انواع دستگاه چاپ لارج فرمت و واید فرمت بر حسب نوع جوهر مصرفی چاپگرهای سالون هستند که قابلیت چاپ تا عرض 5 متر را دارند. جوهر سالونت باید در حلال های ویژه ای حل شود و خطرات آن برای محیط زیست و کاربرانش زیاد است ؛ همچنین بوی این جوهر ها بسیار زیاد بوده و استفاده از آنها در فضای بسته ملزم به داشتن تهویه های صنعتی قوی است.
ضمن اینکه امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید باید عرض کنیم که در مورد اکوسالونت ها و مید سالونت ها در مقاله های پیشین صحبت کرده ایم که می توانید در سایت به راحتی آنها را یافته و مطالعه بفرمایید.


پرسش و پاسخ ( پاسخ به ایمیل شما نیز ارسال می گردد )

  • ۴۴۲۹۳۹۴۹ - ۰۲۱
  • تهران - بزرگراه جلال آل احمد - بين شيخ فضل ا... و يادگار امام - چهار راه آريافر - پلاک ۳۱۵