دستگاه چاپ فلکسی


ntjet.com-dastgahechappeflexi.jpg

دستگاه چاپ فلکسی

پیش از شناخت دستگاه چاپ فلکسی و کاربرد آن ، آشنایی با ماهیت خود فلکسی از اهمیت بالایی برخوردار است ، لذا در ابتدا به معرفی آن می پردازیم .

می دانیم که استفاده از بنر در تبلیغات و انتقال پیام هایی با مضامین گوناگون بسیار رایج بوده و نمونه های متعددی از آن را با کاربرد های مختلف می توانیم در محیط های پیرامونمان مشاهده کنیم . در همین راستا چه در بیلبوردهای بزرگ کنار بزرگراهی ، چه در تابلوهای طویلی که در کنار پل های روگذر و هوایی نصب می گردد ، چه در بنرهای میان بلواری و چه حتی در قالب بنرهایی که در بالای درب یک واحد صنفی نصب می گردند ، دیده ایم که تولید کننده این اثر و نصاب آن – مسلماً به سفارش کارفرما – برای اینکه محصول مورد نظر در شب نیز دیده شده و محتویاتش نمایان باشد ، به نورافکن هایی قدرتمند که در جلوی کار نصب شده و از جهات مختلف (به ویژه از پایین و بالای کار ) به آن می تابد متوسل می شود . در تحلیل کلیات این روش باید گفت که به عنوان یکی از خروجی های دستگاه چاپ بنر ، استفاده از این محصول ضعف محسوسی نداشته و برای کاربرد های موقتی و خارجی – مانند اجاره یک ماهه یک نمایشگر در مکانی شلوغ و روباز – ایده آل نیز به نظر می رسد .

حال اینکه عده ای با سلیقه ای متفاوت ، ترجیح می دهند تا این نور به جای اینکه از بیرون اعمال شود ، به پشت نگاره های بنر منتقل شده و با وجود فاصله کمی که با سطح مورد نظر ما دارد ، اولاً آن را به صورت یکدست روشن نماید و ثانیاً از لامپ هایی با حرارت کمتر که دوستدار محیط زیست بوده و ارزان تر هم هستند استفاده نمایند . از سویی دیگر اگر یک ملّاک این سامانه را بر روی چند باب مغازه خود اعمال کند ، علاوه بر حفظ هماهنگی و زیبایی سازه مورد نظر و عدم تخریب هرباره آن در اثر تعویض مستاجر ، کسبه جدید می توانند با وجود بستر فلزی موجود روی دهانه درب ورودیشان ، تنها خود فلکس موجود را تعویض کرده و در هزینه های غیر قابل اجتنابشان صرفه جویی کنند .

با این طرز فکر ، چنانچه بخواهیم منبع های نور مذکور را بی مقدمه به پشت بنر انتقال دهیم به نتیجه مطلوبی نمی رسیم ، چرا که بنرهای عادی به حدی زخیم هستند که نور ایده آل ما را از خود عبور نداده و عملاً خوانایی محتوای بنر را در شب بهبود نمی بخشند ، پس نیازمند استفاده از زمینه ای هستیم که هم ویژگی های ساختاریش به بنر نزدیک باشد و هم به اندازه ای شفاف باشد که نور را از خود عبور دهد . این محصول که فلكسی فيس نام دارد ، با داشتن ویژگی های فوق ، پس از چاپ بواسطه همین دستگاه چاپ فلکسی ، بر روی چارچوبی پیش ساخته نشسته و با کمک رشته های مهتابی یا سایر منابع روشنایی ، در قالبی شیک و چارچوبی مشخص تصاویر را به نمایش در می آورد .

همانطور که متوجه شدید تفاوت محسوسی میان روش های چاپ بنر و فلکسی وجود ندارد ، پس دستگاه چاپ فلکسی هم در حقیقت همان دستگاه چاپ بنریست که در یادداشت های قبلی به توضیح آن پرداختیم ، اما با این حال به دلیل اینکه این محصولات در ماهیت ماده اولیه و ویژگی های فیزیکیشان فرق دارند ، پس حتماً نحوه چاپ آن ها نیز اندکی متفاوت است . به عنوان مثال در دستگاهی مانند NR-K 512B  / 42PL – BOX کونیکا که دارای قابلیت چاپ بنر  ، فلکس ، مش و استیکر می باشد ، این وظیفه اپراتور است تا گزینه های چاپ مورد نظر کارفرما را انتخاب نماید . در همین رابطه اگر بر روی فلکس فیس همان چاپی را بزنیم که بر روی بنرهای معمولی می زنیم ، ممکن است در هنگام نصب طرح و نقوش مورد نظر کارفرما به خوبی دیده نشود ، چرا که ماهیت چاپ بنر تولید محصولاتی شفاف و با کیفیت است که باید در همان قالبی که هستند خوب دیده شوند ، در حالی که فلکسی با نور ورای خود است که معنا می یابد و لازم است تا اندکی تیره تر چاپ شود . در نهایت اینکه دستگاه چاپ فلکسی به عنوان یک چندکاره قادر است تا محصولات مشابه را تولید کرده و به دست مصرف کنندگان برساند .


پرسش و پاسخ ( پاسخ به ایمیل شما نیز ارسال می گردد )

  • ۴۴۲۹۳۹۴۹ - ۰۲۱
  • تهران - بزرگراه جلال آل احمد - بين شيخ فضل ا... و يادگار امام - چهار راه آريافر - پلاک ۳۱۵