ارائه دستگاه چاپ بنر بابهترین قیمت و کیفیت


defult.jpg

ارائه دستگاه چاپ بنر بابهترین قیمت و کیفیت

شرکت نوین تاک در حوزه خدمات چاپ،فروش انواع دستگاه های چاپ،دستگاه بنر و فلکس،دستگاه حروف ساز،دستگاه های چند کاره،چاپ بر روی پارچه،دستگاه های لمینت و ... فعالیت دارد.

این شرکت کار خود را از سال 1383 شروع کرده و در حال حاضر بزرگترین شرکت وارد کننده دستگاه های چاپ و خدمت رسانی آن در سطح خاورمیانه می باشد.شرکت نوین تاک افتخار این را دارد که امروزه در هر کجای ایران و یا کشورهای خاورمیانه که باشید می توانید به راحتی عضو خانواده ی بزرگ نوین تاک شوید و از امکانات این شرکت بهره مند گردید.

دستگاه چاپ بنر

در نهایت لازم به ذکر است که همانطور که در ساخت هر کالا ، ارائه یک خدمت یا انجام یک کار با خروجی قابل مشاهده و اندازه گیری ، فرد یا مجموعه ای سرآمد همه رقبای خود بوده و ماحصل فعالیت های آن ها به عنوان استانداردی پذیرفته شده و ایده آل تعریف می شود ، در حیطه ساخت و عرضه دستگاه چاپ بنر نیز کمپانی های سرشناسی وجود دارند که می توان بهترین دستگاه های انجام این کار را از آن ها طلبید .

به عنوان مثال مجموعه هایی نظیر کونیکا یا اپسون که به صورت گستره در زمینه ساخت تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی سال های سال مشغول به فعالیت بوده و یا "زار" ی (Xaar) که با سنی کمتر و تمرکز بیشتر بر روی شاخه ای خاص از این محصولات – یعنی دستگاه های چاپ بنر و تولید رنگ آن ها – مشغول به فعالیت هستند ، بخش عمده ای از ماشین آلات موجود در بازار ایران و جهان را تأمین کرده و با تخصیص بودجه ای قابل توجه در بخش تحقیق و توسعه خود ، علاوه بر اینکه به عنوان پرچمداران این شاخه شناخته می شوند ، در هر نمایشگاه و نشستی تخصصی از محصولی با قابلیت های بهبود یافته و افزونه ای جدید رونمایی می کنند .

می دانیم که کیفیت امری اتفاقی نیست که در اثر کثرت تبلیغات یا اتفاق نظر کارشناسانی خاص به وجود آمده باشد ، از سویی دیگر میزان رضایت مشتریان نیز تنها با خشنودی کاربر از کار با دستگاهی کم مصرف ، کم سر و صدا ، مقرون بصرفه در خرید ، کم لرزش ، دارای خصوصیات فنی مطلوب و ویژگی هایی کاربردی دیگر حاصل می شود . با عنایت به این توضیحات ، ما در مجموعه « نوین تاک » به عنوان سامانه تخصصی عرضه ماشین آلات چاپ بنر ، اکوسالونت ، لیزر ، چاپ فلت بد ، شاسی کشی و CNC از یک سو با شناخت عرضه کنندگان این محصولات و از سوی دیگر با آشنایی از سطح توقع ، درآمد ، میزان مصرف و توانایی کاربران ایرانی به عرضه مناسب ترین محصولات مذکور از سراسر دنیا خواهیم پرداخت .

برای خرید دستگاه چاپ بنر باید به چه ویژگی‌هایی دقت کنیم یا چه ویژگی هایی از یک دستگاه چاپ بنر برای ما باید مهم باشد؟

اول از همه نرم افزاری داشته باشد که بتوانیم به راحتی با آن کار کنیم و سرعت چاپ دستگاه بالا باشد. البته کیفیت چاپ دستگاه نیز یکی از موارد مهم و اساسی دستگاه می باشد زیرا اگر کیفیت پایین باشد دستگاه چاپ بنر ما عملا نمی تواند خواسته های ما را مرتفع نماید.

دستگاه چاپ بنر باید قابلیت چاپ روی حالت های مختلفی مانند فلکس یا استیکر را داشته باشد، این دستگاه باید کلید های اضطراری داشته باشد تا بتواند ماشین را از حرکت باز ایستاند، این دستگاه باید با رول های مختلف و در ابعاد مختلف کار کند و البته بدنه دستگاه اگر وزن بالایی داشته باشد میتواند باعث شود که دستگاه در هنگام چاپ لرزش اضافی نداشته باشد و این برای ما مهم است.

همچنین اگر دستگاه سنسوری داشته باشد که بواسطه آن بتواند حالت رول بازکن را ایجاد کند امکان بسیار خوبی می باشد . البته تمامی این موارد به طور نسبی است یعنی ممکن است به برخی از آنها شما نیاز داشته باشید و به برخی از آنها نیاز نداشته باشید ، برخی از موارد مانند وزنه بالای دستگاه برای شما ضروری است .

این نکات را در انتخاب دستگاه بنر مناسب خود به کار ببندید و دستگاهی را انتخاب نمایید که به طور طولانی مدت برای شما قابل استفاده باشد .

دستگاه بنر

بسیاری از محصولات مصرفی یا سخت افزارهایی که در زندگی خود به آن ها نیاز داریم ، در شهرهای بزرگ کشورمان – به ویژه تهران – دارای مراکز فروش تخصصی ، بازار - مراکز خرید و اصطلاحاً راسته هایی هستند که با گردآمدن نمایندگی های معتبر آن پدیده خاص ، به جذب خریدارانی از سراسر ایران دست زده و در فضایی رقابتی به عرضه محصولاتشان می پردازند .

به عنوان مثال چنانچه شما قصد ابتیاع گوشی تلفن همراه را داشته باشید ، به خیابان جمهوری و مراکز مربوطه در آن مراجعه می کنید و یا چنانچه بخواهید از خدماتی مانند برش لیزر یاCNC قطعه ای فلزی یا تلقی پلاستیکی استفاده کنید ، سری به خیابان پامنار می زنید ؛ در این مثال ها که کم تعداد هم نبوده و شما نیز هم اینک تعدادی از آن ها را در ذهنتان مرور می کنید ، عملاً راسته ای اینچنینی برای خرید ماشین آلات صنعتی و پرکاربردی همچون دستگاه بنر وجود نداشته و طرفداران اینگونه محصولات در صورت نیاز به خرید آن ها ملزم به مراجعه به نمایشگاه های بین المللی آن هم در دوره ای خاص از سال هستند . در همین رابطه برای ابتیاع این نوع محصولات ، شناسایی عرضه کنندگان مطرح و معتبر این محصولات – به ویژه در اینترنت - یکی از راه های منطقی و موجود می باشد که به متقاضیان اجازه می دهد تا با شناخت ، مقایسه و امکان مشاهده محصولات ، بدون فشارهای روانی معمول از سوی فروشندگان به انتخاب و خرید محصول مورد نظر خود بپردازند .  

اگرچه برای دستگاه چاپ بنر و نمونه های باکیفیت آن نمونه ها و مصادیق گوناگونی معرفی شده است ، اما فراموش نکنید که یک قهرمان رالی علاوه بر داشتن اتومبیلی خوب ، خود نیز راننده ای قابل می باشد ؛ در نتیجه لازم به تاکید است که در راه تهیه بهترین دستگاه چاپ بنر ، اینکه خود شما به عنوان اپراتوری خوب و مجرب بتوانید از همه ویژگی های دستگاه به نحو احسن استفاده کرده و از آن کار بکشید هم در خروجی کار بسیار موثر است .

 

چه بسا اساتیدی که با سال ها فعالیت در این مسیر و آشنایی با اولین نمونه های دستگاه بنر تا جدیدترین آن ها ، حتی با مدلی نچندان پیشرفته نیز بتوانند محصولی را خلق کنند که اپراتوری نوپا و کم تجربه با ابزارآلات بسیار پیشرفته و آخرین نمونه های موجود در بازار ایران نیز نتواند به آن سطح کیفی برسد . در همین رابطه چنانچه چاپ شما دارای این دو ویژگی باشد می توان گفت که چاپ خوبی داشته و محصولی قابل توجه خلق کرده اید :

 • چاپ شما یکنواخت باشد (عدم وجود خطوط اضافه و تاثیرات ناخواسته) و
 • وضوح و دقت چاپ نگاره ها روی بنر همانند نمونه دیجیتالی نمایش داده شده در مانیتور باشد .

ابتیاع یک ماشین افزار صنعتی و گسترش ذره ذره کسب و کار ، یکی از روش هاییست که عده فراوانی با عنایت به آن در پی کسب درآمد و افزایش سود خود بوده و در همین راه ، صنعتگران سرشناسی نیز امپراتوری خود را با همین رویه بنا کرده اند . با توجه به این مطلب طبیعیست که خیل کثیری از افرادی که قصد برپایی کسب و کار جدیدی را دارند ، به سمت خرید دستگاه چاپ بنر ، اکوسالونت ، لیزر ، CNC و ... سوق پیدا کرده و در پی یافتن اطلاعاتی از آن باشند .

اگرچه قرار گرفتن پای این دستگاه و کار با آن ، تجربه استفاده از همه امکانات این محصولات ، دیدن مدل های مختلف دستگاه چاپ بنر ، مشاهده نواقص احتمالی هریک و اصطلاحاً «خوردن خاک» این وسیله دستاوردهاییست که با دیدن هیچ فیلم آموزشی ، شنیدن هیچ صوت آموزگار یا مطالعه هیچ دستورالعملی حاصل نمی شود ، اما با وجود این پیشنیازها باز هم دلیلی وجود ندارد تا از قیمت به روز و افزونه هایی که به این مدل ها اضافه شده اند آگاهی نیابیم . همانطور که پیشتر اشاره شده ، مهارت کار با این دستگاه ها سبب می شود تا خروجی کار بهتر شود . این در حالیست که ماهیت دستگاه های دیجیتالی و نرم های موجود آن در این است که هر نسخه امکانات جدیدتری در خود داشته که کاربرد راحت تری نیز دارند و نهایتاً به حصول خروجی دست متخصصی مجرب تحت نظارت فردی تازه کار می انجامد . این بدان معناست که آشنایی با محصولات جدید و طرز کار آن ها الزامیست ، دستورالعمل هایی که می توانید در تارنمای پیش روی بیشتر با آن ها آشنا شوید .

قیمت دستگاه چاپ بنر

امروزه با وجود سایت های فراوانی که به عنوان واسطه ، محلی برای خرید و فروش کالا های مختلفی شده اند ، هریک از ما چنانچه در پی قیمت مستند یک وسیله خاص باشیم به آن ها مراجعه کرده و نمونه مورد نظرمان را بر می گزینیم . اگرچه استفاده از این پایگاه ها چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان خریدار فرهنگ جدیدی را میان مردم در مورد امور اقتصادیشان ترویج داده است و با کمک آن ها می توان از محصولات نو گرفته تا قریب به مرز اسقاط شدن و نابودی ، هر وسیله ای را پیدا کرد ؛ اما گاهی وجود تلورانس بالا در قیمت ها و پراکندگی بیش از حد آن ها سبب می شود تا نتوانیم معیار خوبی برای استخراج قیمت محصولی مانند قیمت دستگاه چاپ بنر بیابیم . در این وبسایت ها که گاهی به میدانی برای شیطنت برخی سودجویان و ارائه قیمت های کاذب برای بالا بردن بهای عمومی یک محصول خاص نیز تبدیل می شوند ، دیده شده است که قیمت دستگاه چاپ بنر در ستونی 5 میلیون تومان ، در خانه کناری 50 میلیون تومان و در قسمتی دیگر هم 150 میلیون تومان تعریف شده است .

افرادی که با جستجوهای اینترنتی آشنایی نداشته و اندکی با این فضا غریبه هستند ، بی تردید در نگاه اول متعجب شده و سپس از خرید یا فروش دستگاه بنر دلسرد می شوند ؛ چرا این تلورانس که باعث تفاوت قیمتی گاه 30 برابری دستگاهی نسبت به دیگری می شود برای آنان قابل هضم نیست . آیا برخی از این فروشندگان خلاف واقع را بیان کرده و بزرگنمایی می کنند ؟ آیا تعدادی دیگر در پی ارزان فروشی و رد کردن اموال خود زیر قیمت هستند ؟ مسلماً خیر ، اینچنین نیست .

طبیعتاً فاکتورهای متعددی وجود دارد که سبب شده است تا ارزش این محصولات با اعداد و ارقام مختلفی بیان شوند . نو یا دست دوم بودن آن ها ، عرض چاپ ، نوع هد ها (به عنوان مثال اپسون ، زار ، سیکو ، اسپکترا و ... ) ، تعداد هدها ، فشردگی نازل های سر هر هد که در نهایت به تغییر سرعت چاپ می انجامد ، افزونه های دستگاه ، برند و کشور سازنده آن ها ، بهای ارزی آن در بازارهای جهانی ، حجم پاشش جوهر ، سازگاری با طیف های مختلف جوهری ، بیشینه عرض چاپ ، قابلیت چاپ بر روی مواد مختلف (مانند بنر ، مش ، لیبل ، تکستایل یا پارچه و ... ) ، کیفیت محصول خروجی هر دستگاه بر اساس تعداد نقطه در اینچ ، out door یا لارج فرمت بودن آن ، وزن دستگاه و میزان استحکام شاسی ، هزینه های جانبی ، میزان مصرف رنگ یا انرژی و تناسب آن با کمیت محصولات چاپ شده ،  خدمات پس از فروش آن ها و ده ها عامل دیگری که در بسیاری از وسایل مکانیکی میبینیم سبب شده است تا در قیمت دستگاه چاپ بنر این چندگانگی دیده شود . با توجه به این توضیحات ، بهتر است تا در هنگام استعلام این قیمت ها ، شاخصه های اصلی کار نیز مورد توجه قرار گیرد تا چنانچه قرار بر مقایسه قیمت های مذکور بود ، قیاسی معقول و قابل اتکاء انجام پذیرد .

همانطور که پیشتر هم بدان اشاره شد ، افرادی که قصد خرید دستگاه چاپ بنر را دارند ، یا به منظور ارتقاء دستگاه ها یا گسترش خط تولید فعلی خود به این کار اقدام می کنند و یا به تازگی قصد وارد شدن در این راه و خرید این ماشین آلات کاربری برای اولین بار را دارند .

چنانچه فردی سابقه کار با این محصولات را داشته باشد ، طبیعتاً به رموز و فنون کار با این وسایل و نقاط ضعف و قوت مدل های مختلف آن ها آشنایی دارد ؛ در غیر این صورت در هنگام خرید دستگاه ، به منظور اینکه محصول مورد نظر با قیمت بیشتری به وی فروخته نشود و یا دستگاهی که در اختیارش قرار می گیرد همانی باشد که متناسب با کار و درخواست وی است ، یا باید کارشناسی را با خود همراه سازد و یا به صورت تئوری مطالبی را در مورد آن ها بداند که در ادامه به ارائه بخشی از این موارد خواهیم پرداخت :

 • ویژگی های کیفی دستگاه
 1. سرعت بالای دستگاه به هنگام چاپ بنر
 2. کیفیت مطلوب محصول خروجی
 3. توانایی چاپ طرح ها و رنگ های مختلف روی بنر ، فلکس ، مش و استیکر
 4. فروش بالای این محصول در سطح کشور که علاوه بر اطمینان از کارایی بالای آن ، عاملی نیز برای بیشتر شدن قطعات یدکی و تعمیرکاران این محصولات می شود .

 

 • ویژگی های فنی دستگاه
 • وجود بدمه ای صلب و سنگین به منظور دفع لرزش ها
 • وجود هیتر کم مصرف و خشک کن عقب به منظور رفع چروک های احتمالی
 • وجود سنسور های رول بازکن
 • مجهز به سامانه های عیب یاب اتوماتیک و کلید های توقف اضطراری
 • تعبیه پارکینگ هد در دستگاه
 • استفاده از سروو موتور در ساختار دستگاه به منظور صرفه جویی در مصرف برق
 • وجود سامانه پرژ در این دستگاه که عاملی برای مصرف بهینه تر رنگ می باشد .
 • امکان چاپ همزمان دو رول با ابعاد غیر یکسان در این دستگاه
 • وجود نرم افزاری ساده و کاربردی به منظور کارایی آسان تر برای اپراتورانی با هر سطح دانش و اطلاعات

پس از آشنایی با انواع ماشین آلات چاپ بنر ، نکته بسیار حائز اهمیتی که گاه دست مشتریان را در پوست گردو گذاشته و مشکلات فراوانی را برای آنان به وجود می آورد ، عدم توجه به محل قرار گیری دستگاه و فضای مورد نیاز برای عملکرد ایده آل می باشد . به عنوان مثال یکی از مشتریان ما پس از خرید یک دستگاه لارج فرمت ، تازه به این نکته فکر کرده بود که نمی تواند این دستگاه را وارد کارگاه خود – واقع در یکی از کوچه های کم عرض محله سرچشمه تهران – کند که این امر به تغییر محصول انتخابی وی منجر شد . در چنین حالتی خود متقاضیان موظفند تا با در نظر گرفتن عرض خیابان ، اندازه چارچوب ورودی ساختمان یا یک واحد ، طبقه دفتر یا کارگاه خود ، وجود پله یا آسانسور باربری و سایر عناصری که می تواند در حمل و نقل و جایگذاری دستگاه چاپ بنر موثر باشند توجه کند .

از سویی دیگر خود این دستگاه نیز پس از شروع فعالیت خود ، در اثر کار با رنگ های شیمیایی به تصعید بو یا گازی و به طور دقیق تر ترکیبات آلی فرّار می پردازد که در صورت عدم تهویه مناسب و وجود جریان هوا ، اپراتوران خود را به دردسر می اندازد ، لذا توجه به ارتفاع محیط و فاصله کف از سقف ، فضای اطراف دستگاه ، وجود منافذی برای عبور هوا و همچنین مقاومت سازه در برابر لرزه های کوچک بسیار حائز اهمیت می باشد .

با گذر از این مرحله ، نصب و راه اندازی دستگاه و همچنین تولید اولین محصول با آن ، اقدامیست که باید توسط کارشناسان مجموعه فروشنده – تکنسین نصب و چاپ - انجام گردد . در این فعل و انفعالات که عملاً کلاسی آموزشی برای افراد مبتدی می باشد ( و حرفه ای های با تجربه نیز می توانند از طرز کار آخرین افزونه های این دستگاه آگاه شوند ) گارانتی دستگاه مورد نظر نیز ثبت شده و بنا به آنچه در قرارداد ذکر شده است ( معمولاً ارائه خدمت پشتیبانی بی قید و شرط به مدت یک سال ) ارائه این خدمات آغاز می گردد .

 با تعیین محل قرارگیری دستگاه چاپ بنر و راه اندازی آن ، اینک عضوی جدید به خانواده دستگاه های شما اضافه شده است . طبیعتاً برای فردی که با ده ها مشکل و محدودیت مالی یا هزاران امید و آرزو این دستگاه را خریداری کرده است تا کسب و کاری راه بیاندازد ، بنا بر این می باشد که این وسیله بار اصلی تولید بنر و نگاره های گوناگون را بر عهده داشته باشد . با وجود محدودیت وظایف بدیهیست که خود وی نیز پای دستگاه ایستاده و از آنجایی که این محصول شالوده برپایی و جریان داشتن شغل وی می باشد به خوبی نیز از آن نگهداری می کند .
این در حالیست که در مجموعه های خدمات چاپی بزرگتر که مجهز به چندین و چند دستگاه مختلف در زمینه چاپ محصولات گوناگون می باشند ، کثرت کار و تعدد دستگاه ها اجازه پیشرفت کار بواسطه تنها حضور یک نفر را نمی دهد . در همین رابطه اگرچه شاید یک اپراتور به تنهایی بتواند از دستگاه های گوناگون خروجی بگیرد ، اما فراموش نکنید که هدف ، تنها چاپ بنر نیست ، بلکه هدف چاپ بنر در زمانی مشخص با حجمی بهینه از رنگ یا مصرف انرژی می باشد که تعدد کاربران به این امر کمک می کند . گفتنیست که با تخصیص مسئولیت یک یا تعداد اندکی از دستگاه های چاپ بنر به کارمندان مختلف ، می توان با تقسیم کار میان آن ها ، کیفیت و کمیت چاپ بنرها را افزایش داده و با عنایت به رسیدگی مستمری که این افراد به ماشین تحت اختیار خود دارند ، در صورت بروز مشکلات فنی نیز پیش از اینکه این معضل به خرابی پر هزینه ای تبدیل گردد ، جلو آن ها گرفته شود . لازم به ذکر است که مهارت ، دانش و تجربه به همراه حس مسئولیت پذیری و جدّیت در کار از جمله ویژگی هایی هستند که اپراتور دستگاه بنر باید آن ها را داشته باشد .

در معرفی دستگاه های چاپ بنر به این نکته اشاره شد که تعداد و کیفیت هدها در مرغوبیت کلی این دستگاه تاثیر گذار بوده و بالطبع قیمت آن را نیز دستخوش تغییراتی قرار می دهد . به همین دلیل ارائه توضیحاتی در خصوص این قسمت های حیاتی دستگاه بنر را خالی از لطف ندانستیم .

در کلامی ساده ، هد یک دستگاه چاپ بنر قسمت تزریق کننده رنگ و نوک پیکان ابزار اعمال دستورات کامپیوتری بر روی سطوح زیر خود می باشد . برای درک بهتر ساختار هد ، آن ها را همانند سر دوشی های حمام تصور کنید . در این تشبیه ساده ، بدیهیست که تعداد کلی این دوش ها ، تعداد سوراخ های روی هریک و قُطر تک تک حفره های مذکور در سرعت پاشش آب و کیفیت آن تأثیر گذار بوده و باتوجه به همین فعل و انفعالات نمی توان نحوه پاشش آب و استحمام در حمامی که یک دوش مستهلک دارد را با حمامی که دارای چندین دوش در جهات مختلف با ساختاری پیشرفته تر می باشند را مقایسه کرد .

پس از درک کلیات طرز کار این پدیده ، با بازگشت به مبحث ماشین آلات چاپ بنر باید بگوییم که هدهای مورد نظر ما مجرای خروج رنگ و نشستن آن روی سطح بنر می باشند . حال یکی از عواملی که در کیفیت و کمیت این پاشش موثر است ، میزان ریز و درشت بودن آن ها می باشد که در حالت عمومی به دسته های 3.5 ، 14 ، 20 ، 42 و 80 پیکومتری تقسیم می شوند . در این تقسیم بندی ، کوچک بودن اعداد به معنای کمتر بودن میزان رنگ پاشیده شده روی سطح می باشد ؛ در نتیجه در مورد 3.5 پیکولیتری رنگ تزریق شده با سرعت کمتری روی سطح می نشیند ، اما دارای بیشینه کیفیتی می باشد که سبب می شود تا بنر مورد نظر ما با وضوحی بسان پرینتر های کاغذی نگاره ای را به تصویر بکشد و از سوی دیگر موارد 80 پیکولیتری با کاهش ظرافت خود ، تصاویری که به وجود می آورند کیفیت کمتری داشته و مناسب به تصویر کشیدن طرح و نقش هایی برای نمایش از راه دور می باشند . 

همانند قطر هر سوراخ تزریق کننده رنگ ، تعداد آن ها نیز در ارزیابی کیفیت این محصول از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . می توان گفت که کاملاً بدیهیست که تعداد بیشتر این حفره ها به مثابه تا دندان تجهیز کردن خط مقدم چاپمان بوده  و به نسبت هرچه از تعداد آن ها کاسته شود ، سنگینی بار چاپ بر روی دوش تعداد نازل های موجود تقسیم می شود .

تعداد نازل های مذکور در هدهای ساخته شده در کمپانی های مختلف از استاندارد یکسانی تبعیت می کنند که طبق آن 128 ، 256 ، 512 و 1024 (که جملگی توان های عدد 2 می باشند) میزان رایج آن ها روی هر وسیله هستند . همانطور که اشاره شد تعداد بیشتر این نازل ها به معنای سرعت بیشتر انجام کار می باشد ، حال اینکه این سرعت بیشتر به معنای حرکت سریعتر هد نمی باشد ، بلکه به این معناست که با اضافه شدن تعداد حفره ها ، مساحت تحت پوشش آن ها نیز زیاد شده و به نسبت این ازدیاد ، تعداد توقف های هد برای رنگ کردن قسمت بعدی کاهش می یابد (مثلاً عرض 0.5 سانتیمتری نازل در برابر هدی که عرض 2.5 سانتیمتری را می روبد) لذا توجه به این نکات – مثلاً خریدن دستگاهی با تعداد نازل های کمتر که سرعت عملیات را کاهش می دهد – می تواند به عنوان عاملی برای کاهش قیمت نهایی محصول مطرح گردد .  

در زمینه خرید دستگاه چاپ بنر و  امور مرتبط با آن ، یکی از اصطلاحاتی که زیاد با آن برخورد می کنید « ریپ دستگاه » می باشد . اگرچه افرادی که سابقه کار با نمونه های مختلف این ماشین آلات را دارند از ماهیت این بخش کلیدی و پراهمیت آگاهند ، اما این اصطلاح علامت سوال بزرگی در ذهن افراد نابلد یا تازه وارد به این حوزه می باشد ، لذا به شرح این پدیده خواهیم پرداخت .

ریپ دستگاه بنر چیست ؟

می دانیم که تصاویر مدّ نظر ما برای چاپ شدن روی بنر ، به صورت مستقیم و یکدست به وجود نیامده و طی تقسیم بندی هایی که روی آن صورت می گیرد ، این بخش ها به به صورت پشت سر هم روی بنر ، مش ، پارچه یا هر زمینه دیگری می نشینند . در همین رابطه که این عمل را می توان گسستن یا شکافتن بنامیم ، نرم افزارهای ریپ (Rip Software) که از مهمترین آن ها می توانیم به Photo Print  ، Main Top ، Onyx و Wasatch اشاره کنیم ، با تکه تکه کردن تصویر مورد نظر ما ، آن را با فرمت هایی مانند prn  یا prt  آماده شناسایی توسط نرم افزار دستگاه و چاپی با کیفیت می کنند . در همین راستا لازم به ذکر است که ریپ یک دستگاه چاپ بنر به صورت اختصاصی برای آن نوشته شده ، روی کامپیوتر نصب می شود و توسط مجموعه سازنده اش به کاربران ارائه می گردد . گفتنیست که چنانچه تعریف نرم افزاری را شنیدید که قابلیت های زیادی داشته یا کار با آن آسان است ، فوراً به خرید آن اقدام نکنید ، چرا که ممکن است به کلی با دستگاه شما همخوانی نداشته باشد و طبعاً نتواند از همه پتانسیل این وسیله کار بکشد ؛ عاملی که در نهایت به ضرر خودتان تمام خواهد شد .

نرم افزارهای ریپ به عنوان عامل هدایت دستگاه چاپ بنر و وسیله ای برای بهره برداری حداکثری از آن ، چنانچه از نوع ویژه و مخصوصی باشند که شرکت سازنده ارائه یا پیشنهاد داده است ، با توجه به ساختار و مرغوبیت رنگ های موجود ، محصول با کیفیت تری را به چاپ می رسانند که نمایی مشابه و نزدیکتر به آنچه در صفحه نمایش می بینیم دارد .

تبدیل شدن به متخصص چاپ همانند بسیاری از مشاغل دیگر ، با کار و ممارست مستمر و کسب تجربه در بلند مدت به بار نشسته و شما را به فردی همه فن حریف در حوزه خود تبدیل می کند ، این در حالیست که با افزایش کاربری نرم افزار ها و در این مورد خاص ریپ دستگاه بنر ، تسلط به این واسطه های نرم افزاری سبب می شود تا ره صد ساله را یک شبه رفته و در مدت زمانی بسیار کوتاه به پیچ و خم های تولید بنری مرغوب و مشتری پسند تبدیل شوید .

در ادامه گفتنیست که ماهیت نرم افزارهای مورد نظر ما مفهومی تازه نبوده و حکم نرم افزارهای راه اندازی را دارند که یک سخت افزار را به یک رایانه می شناساند  (مانند درایورهای یک پرینتر روی سیستم)  ، با این تفاوت که همانند بسیاری از زیر مجموعه های برنامه های مذکور ، این پدیده می تواند محیط کاری برای کاربران بوده و علاوه بر اینکه واسطه ای برای ارسال اطلاعات از کامپیوتر به دستگاه چاپ بنر باشد ، قادر به تعریف گزینه های متنوعی هم برای نوع چاپ و ویرایش آن ها شود .

قبل از نصب دستگاه بنر چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

همانطور که همه سخت افزارها برای ارائه بهترین عملکرد خود و همچنین داشتن عمر مفیدی طولانی نیازمند شرایط راه اندازی ویژه ای هستند ، دستگاه چاپ بنر نیز مستلزم قرار گیری در جایگاهی ویژه و تعبیه امکاناتی مختص به آن در محیط می باشد . با اینکه پیش از این توضیح مختصری در خصوص توجه به محل قرارگیری این دستگاه قبل از خریدش ارائه دادیم ، در ادامه قصد داریم تا با نگاهی موشکافانه تر ، ملزومات برپایی این دستگاه که با بزرگ و پیشرفته شدنش اهمیت بیشتری نیز می یابند را بررسی نماییم .

در همین رابطه خود محل قرارگیری دستگاه و ویژگی های ساختاری آن ، اتصال به زمین ، کابل مخصوص هیتر ، تهیه استاب لایزر یا یو پی اس ، ایزوله کردن محل قرارگیری دستگاه و تعبیه سیستم تهویه برای محیط پیرامون آن ، تهیه و در نهایت تخصیص و اتصال یک دستگاه رایانه شخصی به این ماشین از مهمترین اموری می باشند که باید پیش از روشن نمودن دستگاه به آن ها توجه شود .

در خصوص ویژگی های محل جانمایی دستگاه چاپ بنر باید بگوییم که در گام نخست این مکان باید به اندازه ای تمیز و پاکیزه باشد که گرد و غبار در آن معلق نباشند ؛ پس هر محیط ارزان و بزرگی که این دستگاه در آنجا جای می گرفت متناسب با اهداف ما نیست ، چرا که همین گرده ها سبب می شوند تا بنر تازه خارج شده از دستگاه آن ها را جذب نموده و نهایتاً پس از خشک شدن امکان جدا کردن آن ها از سطح رنگی وجود نداشته باشد .

ابعاد دستگاه رابطه مستقیمی با فضای مورد نیاز اطراف آن برای بیشینه شدن کارایی و بازدهیش دارد ؛ اما با این حال فاصله فضای 70 سانتیمتر تا 1 متری از طرفین ، فضای ایده آلیست که در اثر اعمال آن هم کاربر راحت بوده ، هم هوای در اطراف دستگاه به خوبی جریان دارد و هم فضای زیادی از محیط دردسترس اشغال نمی شود .

بیشتر سخت افزارهای دیجیتالی یا ماشین آلات صنعتی در هنگامی که بر روی زمینی مسطح قرار دارند حداکثر پتانسیل خود را در اختیار کاربر قرار می دهند ، پس چنانچه سطح مورد نظرتان تراز نیست ، سعی کنید پیش از انقاال این دستگاه به آنجا آن را مرتفع و هم سطح سازید .

با توجه به چهار فصل بودن کشورمان ، نوسان دما در تابستان و زمستان زیاد است ، در صورتی که علاوه بر عدم امکان جابجایی های مستمر ، گرمای زیاد و سرمای شدید نیز برای این محصول اصلاً خوب نیست ؛ پس با توجه به کاتالوگ محصول یا مشاوره کارشناسان نصب ، دمایی 20 الی 30 درجه برای استفاده بهتر از این محصول فراهم نمائید .  

در میان ذرات سازنده یک ماده ، از میان الکترون ، پروتون و نوترون موجود در یک اتم ، این تنها الکترون است که به دلیل سبکی چند هزار برابری نسبت به اجزای دیگر قابلیت جابجایی را دارد . این پدیده که در حقیقت همان عامل به جریان افتادن برق و کار کردن لوازم الکترونیکیست ، به دلیل اینکه اجسام رسانا تمایلی به نگه داشتن آن ندارند به سرعت از میان آن ها عبور کرده و از یک سوی آن به سمت دیگرش می رسد ، در نتیجه زمانی که گفته می شود طلا یا مس رساناهای خوبی هستند ، به این معنی می باشد که تمایلشان برای گیر انداختن الکترون های مذکور کم بوده و با کیفیت و سرعت بیشتری آن ها را به اتم های بعدی خود منتقل می کنند .

حال در مواردی پیش می آید که این الکترون های محبوس شده در یک جسم راهی برای فرار نداشته و ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار بیاورند . به عنوان مثال فرض کنید که جریان الکتریکی متصل به دستگاه چاپ بنر دچار نوسانات شدیدی شده است . در این هنگام اگرچه با قطع شدن فیوز دستگاه از خطرات احتمالی در امان می ماند ، اما فراموش نکنید که کار فیوز تنها محافظت از دستگاه می باشد ، پس کاربری که در مجاورت آن قرار دارد چه می شود ؟ در چنین مواقعی با توجه به اینکه الکترون های مذکور در جنب و جوشی مثال زدنی برای خروج از بدنه فلزی این دستگاه هستند ، هر شئ یا پدیده رسانا یا نیمه رسانایی که در مجاورتشان قرار گیرد به منزله راه فرار آن ها در نظر گرفته می شود . در نتیجه اینکه حتی اگر جسمی فلزی به نزدیک آن بیاید این ذرات انتقال یا اتصال کوتاه خود را با جرقه نشان می دهند و چنانچه به بدن یک انسان متصل شوند – به دلیل اینکه قادر به عبور دادن جریان از بدن خود می باشد - به آنجا منتقل شده و با برق گرفتگی موجبات آسیب دیدگی شدید یا مرگ وی را فراهم می آورند .

و اما راه حل چیست ؟ طبیعیست که راه حل این معضل مجموعه اقداماتی می باشد که بتواند این بار منفی را به محلی غیر مخاطره آمیز و امن منتقل کند و چه جایی بهتر از زمین ! در رشته های مربوط به برق ، زمین را به عنوان پتانسیل صفر در نظر می گیرند ، بدین معنا که این جرم بزرگ با ورود الکترون های حاصل از حتی چندین رعد و برق نیز دچار هیچگونه تغییر پتانسیلی نمی شود ، لذا با پیدا کردن راهی برای انتقال الکترون بدنه دستگاه به زمین می توانیم اطمینان داشته باشیم که با وجود چنین بستری ، الکترون ها دیگر تمایلی برای انتقال به بدن ما ندارند .

بدین منظور و برای برپایی سامانه اتصال به زمین یا حفر چاه ارت (ارث با تلفظی بهتر) ابتدا چاهی به عمق 2 متر یا بیشتر در محل برپایی دستگاه چاپ بنر حفر می کنیم . پس از این کار انتهای این چاله را با ماسه مخصوص ارت پر کرده و روی آن یک صفحه مسی به شکل مربع به اضلاع 20 یا 30 سانتیمتر و ضخامتی در حدود نیم سانتیمتر می گذاریم . این صفحه با کمک سیمی مسی و کابلشو به بدنه دستگاه وصل شده است . در حالی که خود این واسطه های فلزی درون یک بستر از جنس لوله PVC قرار گرفته اند ، رطوبت آن ها نیز تأمین شده و سبب می شود تا خیسی زمین با کیفیت بیشتری به این انتقال کمک کند . در نهایت گفتنیست که پس از پر شدن چاله مذکور ، لوله های محافظ تا محل اتصال سیم به دستگاه آن ها را مشایعت کرده و سبب می شود تا موجود جانداری به آن برخورد نکرده و آسیب نبیند .

با گذر از مبحث آماده سازی چاه ارت که به خوبی مبین این نکته بود که چرا بیشتر دستگاه های چاپ بنر در طبقه همکف قرار می گیرند ، اینک به سراغ سایر پیشنیاز های فیزیکی این دستگاه می رویم .

کابل مخصوص هیتر به عنوان اولین محصولی که بدان نیاز داریم ، پدیده ایست که واسطه انتقال نیروی محرکه دستگاه چاپ بنر از منبع تغذیه به دستگاه می باشد . دستگاه بنر به عنوان یکی از اعضای خانواده پر جمعیت ماشین آلات صنعتی ، بر خلاف لوازم برقی خانگی با اتصال دو شاخه اش به پریز ، روشن و آماده به کار نمی شود . در هنگام استفاده از بسیاری از محصولاتی که به مراتب حجم کوچکتری از دستگاه چاپ بنر دارند ، دیده شده است که برای تأمین برق آن ها ، با کمک کابل هایی مخصوص ، مقاوم و پرقدرت ، این وسیله به طور مستقیم به کنتور وصل شده و یا در بهترین حالت از پریزی برق می گیرد که وسیله دیگری به آن وصل نشده باشد . از این روست که گفته می شود کابل 2 × 3 به همراه نری و مادگی عامل مطلوبی برای انتقال الکتریسیته در به منظور شروع کار این دستگاه می باشد .

استاب لایزر به عنوان پیشنیاز بعدی ، وسیله ای می باشد که بر سر راه کابل مذکور قرار گرفته و با تثبیت ولتاژ و دفع نوسانات برق از خرابی دستگاه جلوگیری می کند . این محصول که در بیشتر محصولات برقی حساس یا گران قیمت ( مانند آسانسور ، دستگاه سی تی اسکن یا رادیولوژی مراکز پزشکی ، دستگاه چاپ و بسته بندی و ...  ) کابرد دارد ، با توان ۲ الی ۵ کیلو واتی خود که بنا به حجم و میزان برق مصرفی دستگاه تعریف می شود قادر به محافظت از این محصولات می باشد .

هریک از دستگاه های صنعتی به نوبه خود حرارتی تولید می کنند که چنانچه در محیطی کوچک باشد به بالا رفتن محسوس و غیر قابل تحمل دمای محیط منجر می شود . در چنین شرایطی عامل انسانی به عنوان مهمترین فاکتور کار با محصول در چالشی بزرگ قرار گرفته و بدین ترتیب با وجود هوای گرم به ویژه در کارگاهی کوچک با شرایط سختی دست و پنجه نرم خواهد کرد  .

شاید یکی از دلایلی که نام دستگاه های چاپ بنر در گونه هایی خاص Outdoor یا خارجی گذاشته شده است همین می باشد که باید به منظور برقراری تعادل گرمایی در محیط باز و وسیعی قرار گیرند ، در نتیجه برای افرادی که امکان تهیه کارگاهی بزرگ را ندارد ، به وجود آوردن شرایطی مشابه آن تنها راه ابتیاع دستگاه مورد نظر می باشد . بدیهیست که در صورت فقدان این ویژگی ها علاوه بر کاربر ، خود دستگاه نیز آسیب دیده و در میان مدت هزینه سنگینی برای تعمیرات خود روی دست صاحبش می گذارد . به همین منظور استفاده از یک سانتریفیوژ یا یک هواکش ۲۸۰۰ دور در دقیقه که ابعاد حداقلی 40 در 40 سانتیمتر داشته باشد و قادر است تا دمای محیط را روی 20 الی 30 درجه نگه دارد الزامیست .

بیشتر وسایل برقی بنا به نوع کاربرد و شکل ظاهریشان دارای وجهی متمایز (با فرض مکعب مستطیلی دانستن آن ها) از سایر قسمت های آن هستند که محلی برای اتصال کابل های برق ، ارتباط دهنده های صوتی و تصویری ، کلیدهای هدایگر اصلی ، دکمه های ریز و درشت ، پورت های مختلف و دیگر عوامل موثر در نحوه کار کشیدن از دستگاه می باشد .

به عنوان مثال در کیس یک رایانه شخصی (که از قضا تهیه و اتصال آن به دستگاه چاپ بنر نیز ضروریست) وجه پشتی آن محلی برای اتصال کابل های برق ، مانیتور ، شبکه و دیگر رابط های الکتریکی با سخت افزارهای مختلف می باشد . نصب پاور در این قسمت و تعبیه فن دستگاه در آن ، وجود پورت هایی برای پذیرش ماوس ، کیبورد و سایر سخت افزارهای ورودی ، وجود پورت های دریافت و پخش صدا ، وجود درگاه های USB و ده ها گزینه دیگری که بنا به طراحی کامپیوتر می تواند متغیر باشند از دیگر مصادیقیست که از اهمیت بالای این بخش سخن گفته می توانیم آن ها را در این قسمت مشاهده کنیم .

همانطور که گفته شد بیشتر وسایل برقی چنین قسمتی را روی خود دارند ، حال اینکه هرچه وسیله ای پیشرفته یا بزرگتر شود ، وجود این قسمت نیز روی آن بازرتر می شود . به عنوان مثال در دستگاه چاپ بنر ، بخش هایی تحت عناوین کابینت سمت راست و چپ وجود دارند که می توان گفت هدایت این دستگاه در گرو آگاهی از نحوه کارکرد آن ها می باشد .

در کابینت سمت راست بیشتر دستگاه های چاپ بنر که در حقیقت جعبه کلیدهای آن می باشد می توانیم بخش های زیر را ببینیم :

کلید توقف اضطراری که در صورت گیر کردن مدیا زیر کریج و هر رویداد غیر مطلوب دیگری که برای دستگاه یا کاربر بیافتد ، همه فعالیت های آن را متوقف می کند .

کلید های صفر و یک LED کابین ، LED سقف و فن خشک کن ، روشن و خاموش کردن فن خشک کن و همچنین کلید های استاپ و استارت مکنده مدیا ، هیتر ، پاور DC و رول بازکن از جمله قسمت های مهم این کابینت هستند . این در حالیست که در این ناحیه می توان به پاورهای 12 ولت ، پمپ و سیستم پرچ ، هد برد ، سرو درایور و همچنین کیس و استاپ لایزر اشاره کرد .

از سویی دیگر کلیدهای پرچ ، صفر و یک مشکی به منظور خاموش و روشن کردن LED کابین ، کلید رول جمع کن ، گالن های رنگ و سایر لوله های انتقال الوان هم در این قسمت قرار می گیرند .

زمانی که دستگاه بنر جدیدی خریداری می شود ، به ویژه هنگامی که این خریدار اپراتوری مبتدی و نا آشنا با طرز کار این وسیله و افزونه های متعدد آن است ، سوالات فراوانی در خصوص نحوه کارکرد این وسیله پدیدار می شود که عمده آن ها مطعوف به الفبای چاپ و حصول یک خروجی ساده و ابتدایی از دستگاه می باشد . در همین راستا تصمیم گرفتیم تا در ادامه به شرح وظایف مسئول دستگاه و ذکر باید ها و نبایدهای کار وی بپردازیم .

برای استفده از دستگاه های برقی طبیعتاً روشن کردن آن اولین قدم کار ماست ، پس با باز کردن گپ دستگاه ، دکمه پاور را می فشاریم . برای اینکه بدانیم دستگاه آماده چاپ شده است یا خیر ، باید از آن تست چاپ بگیریم . بدین منظور به اندازه دو پرچ رنگ داخل هد ریخته و طی زمانبندی مشخصی که برای این کار وجود دارد (دو بار به فاصله 2 ثانیه از هم) ماده مصرفی را به دستگاه تزریق می کنیم .

در مرحله بعدی نوبت به پهن کردن بنر خام می رسد ، بنری که چنانچه می خواهید تصویر چشم نواز و واضحی را نمایش دهد ، بهتر است نمونه ای له شده یا بی کیفیت نباشد . در این مرحله بنر مذکور را روی لوله های هرز رول بازکن قرار می دهیم و سپس رول را می چرخانیم تا حالت استاندارد خود را باز یابد . کار ما با بنر ها در این نقطه به پایان نمی رسد ، چرا که باید آن را هواگیری کرده و به آرامی آن را تا محدب جلو هدایت کنیم . با پایین کشیدن دستی و ثبات مدیا ، اینک اتوفید وارد ماجرا شده و مقدمات بازگشایی خودکار بنر تنها با فشردن یک دکمه را فراهم می کند .

اتصال حلقه ای استپ ابتدایی و انتهایی ، تعیین نقطه چاپ از روی خط کش و انتقال اطلاعات آن به نرم افزار ، تنظیم فیکسرها از طرفین به منظور عدم بلند شدن مدیا و نهایتاً روشن نمودن وکیوم و ارسال تصویر مورد نظر از مراحل بعدی چاپ و کار با دستگاه بنر می باشند .

در ادامه چنانچه بخواهیم به نکاتی ایمنی در خصوص کار با دستگاه چاپ بنر اشاره کنیم باید بگوییم که پیش از هرچیز نباید سطح دستگاه را با میزی دم دستی که عادت داریم تا وسایل خود را روی آن می گذاریم اشتباه بگیریم . اگر چنین عادتی دارید و روی همه سطوح افقی جسمی ثانویه قرار می دهید ، باید بدانید که وجود این اجسام که طبیعتاً شمارش تک تک آن ها را در دست نداریم می تواند به سلامت دستگاه آسیب بزند . به عنوان مثال با حرکت مدیا روی صفحه چاپ ممکن است این محصولات بدون اینکه بدانیم و متوجه شویم به داخل دستگاه کشیده شده و با گیر کردن هد ، حداقل خسارتی که به ما بزند اتلاف وقت برای رفع مشکل مذکور باشد .

چنانچه در پی افزایش سود خود هستید باید کاهش هزینه ها را یاد بگیرید . در همین رابطه باید بدانید که بنر خام بخشی از سرمایه شماست ، پس با مصرف بهینه آن از خرید و جایگذاری رول بعدی بنر جلوگیری کرده و در بلند مدت تفاوت این صرفه جویی را مشاهده نمائید . با اتمام چاپ ، بنر را برش زده و سپس با برگرداندن رول به صورت اتوماتیک ، نظاره و کمک از پشت دستگاه به جمع شدن منظم آن ، شرایط تخریب مدیا را از بین ببرید .

پرچ های اعمال شده اثری همیشگی نداشته و نیازمند رسیدگی های پیوسته هستند . در همین راستا هنگامی که می بینید چاپی کم رنگ شده و آثار گرفتگی و پرینتی نامطلوب روی آن به وجود آمده است ، با توجه به رنگ مورد نظر آن را پرچ می کنیم . همه این ها در حالیست که اپراتورهای حساس و منظم این عمل را با تست های چاپ به صورت روزانه و پیش از کار بر روی بنر مشتری انجام داده و بدین ترتیب تا انتهای روز از کارکرد ایده آل دستگاه خود مطمئن می شود .

به یاد داشته باشید که در چاپ بنرهایی که در فاصله نزدیک به چشم مخاطبین نصب می شوند تعداد نقاط در هر اینچ (dpi) از اهمیت بالایی برخوردار هستند . این واحد که در حقیقت بیانگر میزان رزولوشن یک تصویر است ، هرچه بالاتر باشد تصویری با کیفیت تر داریم ، تصویری که به واسطه درج نقطه به نقطه اطلاعات مدت زمانی بیشتری برای نمایش کامل تصویر از ما می گیرد . اما به راستی این میزان حساسیت برای همه بنرها لازم است ؟

پاسخ این سوال منفیست . برای درک بهتر آن ابتدا به این مثال توجه فرمائید . در بسیاری از نمایشگرهای غول پیکر الکترونیکی که در سطح خیابان ها ، مراکز خرید ، حول زمین های ورزشی در استادیوم های بزرگ و ... می بینیم ، این صفحات LED دار در حقیقت سطحی مملو از چراغ های کوچک می باشند که در یک لحظه هر کدام از آن ها تنها رنگی واحد به خود می گیرد ؛ اما آیا تاکنون متوجه آن شده ایم و یا آیا خللی در تصاویر نمایش داده شده توسط آن ها وجود داشته است ؟ باز هم پاسخ منفیست چرا که وقتی ما از دور به آن ها خیره می شویم ، این فاصله سبب می شود تا فواصل ناچیز بین آن ها کمتر به نظر رسیده (فواصل نسبی) و نهایتاً همه آن ها را یکپارچه و کنار هم ببینیم . نیاز به توضیح بیشتری نیست که با نزدیک تر شدن به آن ها این چراغ های کوچک بیشتر خودنمایی کرده و رفته رفته تصویر یکپارچه آن ها محو می شود .

ارتباط این مثال با دستگاه چاپ بنر و خروجی آن در این نکته است که چنانچه به چاپ بنری بزرگ که در فاصله ای دور نصب می شود می پردازیم یا حجم تصویر بالاست ، برای مشتری سرعت از کیفیت مهمتر بوده و یا در خوانایی آن مشکلی به وجود نمی آید حتی کیفیت dpi 50 نیز پذیرفتنیست و می توان آن ها را بدین ترتیب ریپ کرد .

وجود هوا در مسیر پمپ تا سر هد یا خرابی آن ها عواملی دردسر ساز و هزینه آور در امر چاپ و دستگاه بنر هستند که جلوگیری از آن ها راه ساده ای دارد ، خالی نماندن گالن از رنگ . خالی بودن این بخش به فعالیت مستمر پمپ می انجامد ، پس با بررسی پیوسته این عامل فشاری را از روی دوش پمپ دستگاه چاپ بنر بردارید . از این گذشته استفاده از مرکب فاسد علاوه بر پمپ به تخریب ساب تانک ، هد و فیلتر دستگاه نیز می انجامد ؛ پس اولاً این محصولات را از مرجع مطمئنی تهیه کرده و در خرید بهترین مواد ، صرفه جویی و آینده نگری های مادی غیر ضروری را به خرج ندهید و ثانیاً پیش از قرار دادن آن ها در دستگاه ، با تکان دادن 5 دقیقه ای یا وارسی هریک به صورت فیزیکی از عدم وجود لختگی یا رسوب در هریک اطمینان حاصل نمایید .

یکی از نکاتی که برخی مشتریان خرید دستگاه بنر که در حقیقت همان اپراتورهای نخستین آن هستند انجام می دهند ، عدم توجه به کالربار می باشد . بسیاری از اصطلاحاتی که در نوشته های این تارنما استفاده می کنیم از جمله عبارات و لغاتی هستند که روزانه و به کرّات توسط کاربران حرفه ای این دستگاه ها استفاده می شوند ، اما چنانچه بخواهیم برای افراد ناآشنا با این مفاهیم توضیح دهیم ، کالربار در حقیقت ستون های کم عرض و ارتفاعی از از رنگ های موجود در دستگاه و اثر هریک از نازل های آن می باشد که در ابتدا یا انتهای کار به وضوح دیده می شوند . در بسیاری از بنرها ، ممکن است تنها از یک یا دو رنگ استفاده شود و با وجود اینکه رنگی کالر غالب ماست ، از دیگری هیچ استفاده ای نمی کنیم . زمانی که از کالربار استفاده می شود ، اگرچه به ظاهر گوشه کار را مخدوش کرده و رنگ خود را هدر داده ایم ، اما این کار بدین سبب انجام می شود که همه نازل ها حداقل ذره ای کار کرده باشند و از اینکه رنگی از آن ها کسته شده باشد اطمینان حاصل کنیم ، عملی که به منظور جلوگیری از خشک شدن رنگ و مسدود شدن مجراهای خروجی دستگاه انجام می پذیرد . از این گذشته استفاده چندباره از قاشقک های زیر دستگاه چاپ بنر – هد پاک کن هایی که به منظور تمیز کردن آثار و موادی که ممکن است باعث گرفتگی دهانه و مجرای آن شوند استفاده می گردند – به ویژه در زمان هایی که دستگاه روشن بوده اما فعالیتی نمی کند بسیار اثر بخش می باشد .

دستگاه چاپ بنر از جهاتی یک ماشین افزار صنعتی به حساب می آید تا ماشینی اداری ، اما این بدان معنا نیست که نباید همانند دستگاه های ظریف با لطافت ، صبر و حوصله و روش های اصولی از آن کارکشید . دستگاه بنر به کامپیوترهای شخصی متصل می شود و با نرم افزاره های مختلف هدایت می شود ، پس بر خلاف ماشین تراش های قدیمی با نیم قرن سن که هنوز هم در حال سرویس دهی می باشند ، اپراتور نباید تنها به نحوه کار خود ماشین مسلّط بوده و موظف است تا با یادگیری طرزکار نرم افزارهای مرتبط با آن ، به چاپ بنری با کیفیت و بهینه در مصرف مواد و قیمت آن بپردازد .

در همین راستا خالی از لطف نیست که به طور مختصر اشاره کنیم برای داشتن یک خروجی بهتر ، چاپ بنر مناسبتی رزولوشن dpi  240×360  و برای درج نوشته های کتابی  روی بنر ، فلکس ، استیکر از dpi  360×360 تک پس ، برای بنرهای با کیفیت معمولی رزولوشنdpi ۲۴۰×۷۲۰  دو پس و نهایتاً برای چاپ فلکس استیکری با کیفیت عالی یکی از حالاتdpi ۱۰۸۰×۱۸۰ سه پس ، dpi  240×720 چهار پس یا ۷۲۰×۱۸۰ dpi شش پس لازم است .

در مبحث نگهداری از دستگاه های صنعتی یا هر پدیده فیزیکی دیگری ، نه تنها پاکیزگی سامانه امری خوب و مفید بوده ، بلکه عملی ضروری هم می باشد که با حذف عوامل نامطلوب که همان کثیفی های روی قسمت های فیزیکی دستگاه هستند ، عمر و بازدهی محصول را نیز افزایش می دهند .

با توجه به این توضیحات گردگیری همه روزه دستگاه عملی نامطلوب تلقی نمی شود ، اما از آنجایی که افراط در هیچ کاری پسندیده نیست ، تمیزکاری دائمی نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد . به عنوان مثال قطعه ای از دستگاه زیر چند لایه دیگر قرار گرفته و دستیابی به آن بسیار زمانگیر می باشد ، پس برای چاپگری با تعداد مشتریان مشخص ، مطلوب نیست که همواره بخشی از زمان روزانه خود را به زدودن آلودگی ها بگذراند و از سویی دیگر این پافشاری در تمیزی ممکن است به سقوط از سوی دیگر بوم منجر شود و در اثر کثرت دفعات این عمل ، اثر مواد شوینده ، امکان اشتباه در تمیزکردن یکی از این قطعات و دردسرهای ثانویه یا باز و بازکردن های مکرر دستگاه ، به محصولی پاکیزه اما نا کارآمد برسیم ؛ پس دانستن زمان ایده آل برای تمیز کردن هریک از اجزاء می تواند نتیجه بهتری از خود به جای بگذارد .

ریل و واگن : این قسمت ها باید با شرط عدم تماس با قطعات مختلف رولر ماهی 2 بار چرب یا گریس کاری شده و به ازای هر 4 بار گریس کاری (یعنی حدوداً هر 2 ماه یکبار ) با حلالی در دسترس اما قدرتمند مانند بنزین یا تینر فوری تمیز شوند .

ستون افقی ریل : با توجه به اینکه این بخش نیز به طور متوسط هر دو ماه یکبار مستلزم نظافت است ، پس چه بهتر که با سرویس ریل و واگن هم دوره شده و به صورت همزمان با یکدیگر پیش بروند .

تسمه xy وتسمه کریج هم به گریس کاری مداوم نیاز دارد ، پس این عمل را نیز به چرب کردن ریل ها انجام می دهیم .

برای شستن یک شلنگ کافیست که حلال مایع داخل آن به اندازه ای از داخل لوله عبور کند که تنها شفافیت این مجرا باقی مانده و جسم زائدی درونش دیده نشود . در نتیجه برای شستن مسیر جوهر از پمپ تا هــد که سالی دو بار لازم هست نیز علاوه بر تعویض فیلترها ، باید یک سر آن را از هد جدا کرده و در عین حالی که نرم افزار دستگاه فعال است ، به پرچ کردن سالونتی که به این منظور به داخل لوله تزریق شده است ، به درون سینی پرتی بپردازیم .

برای فردی که به تازگی الفبای رانندگی را آموخته و برای نخستین بار به صورت مستقل و به تنهایی پشت فرمان یک خودرو نشسته است ، تنها حرکت کردن ، ایستادن به موقع ، انجام یک پارک ساده ، عدم برخورد با ماشین های دیگر و عدم ایجاد اختلال در روند حرکتی سایر یک خودروها در یک معبر مورد توجه است . به عبارتی دیگر ، همه مسائلی که برای یک راننده با تجربه بدیهی ، عادی و پیش پا افتاده می باشد ، همه توجه و توان یک راننده آماتور را معطوف خود کرده است که از هیچ تلاشی برای عدم ارتکاب اشتباه یا انگشت نما نشدن در خیابان دریغ نمی کند . این در حالیست که رانندگی تنها در حرکت و توقف خودرو خلاصه نمی شود . توجه به صدای موتور اتومبیل ، محل قرارگیری درجه و نشانه گر ها ، سر و صدای شاسی یا بدنه ، توجه به میزان آب ، روغن و سایر مواد و محصولاتی که با گذشت زمان کم یا مستهلک می شوند و ده ها عاملی که به کارکرد بهتر این وسیله منجر می شود نیز از جمله وظایفیست که همه رانندگان ملزم به آموختن آن هستند ، اما همانطور که گفته شد افراد تازه وارد به این وادی در قدم اول به مسائل دیگری می پردازند .

با بسط دادن این توضیحات به دستگاه چاپ بنر باید گفت که اپراتوران تازه کار و بی تجربه نیز همانند رانندگان کم سابقه ، در قدم های اول خود تنها در پی راه اندازی و کار کشیدن از این وسیله هستند . اینکه چگونه یک تصویر را ریپ کنند ، چگونه ابعاد آن را روی بنر خام تنظیم نمایند ، چگونه فرمان چاپ را صادر نمایند و سایر اموری که مقدمات چاپ بنر را فراهم می کنند از جمله نخستین فنونی هستند که در پی آن می روند . این در حالیست که هم در مثال خودرو و هم در مثال دستگاه بنر ، با افزایش تجربه ، تسلط بیشتر کاربر به روی این مجموعه مکانیکی و همچنین بروز مشکلاتی فنی به مرور زمان ، این فرد می آموزد که خود نیازمند یادگیری ریزه کاری هایی از نحوه کار کردن قطعات یا تعمیر آن ها بوده و به جای مراجعه به تعمیرکار می تواند بشخصه برخی از ایرادات کوچک و غیر حساس را برطرف کند .

در همین رابطه قصد داریم تا با معرفی مختصر برخی از این قطعات ، کاربران در شرف پیشرفت و گسترش تجربه را با اصلی ترین قطعات این  دستگاه آشنا کنیم :

 • فیلتر جوهر : می دانیم که همه جوهر ها از نظر گرانروی به زلالی آب نبوده و بسته به میزان مرغوبیت خود می توانند حاوی موادی زائد ، تفاله ، رنگ های خشک شده و تکه های جامدی باشند از لحظه انتقال رنگ به هد دستگاه تا پاشش و خشک شدن روی بنر عاملی نامطلوب به حساب می آیند . به همین دلیل به عواملی نیاز داریم که این محصولات پر اهمیت را از لوث هر عامل مزاحمی پاک کرده و رنگ را آماده پاشش کند . فیلتر جوهر به عنوان یک صافی این وظیفه را بر عهده گرفته و با جابجایی شش ماهه با نمونه ای تازه تر امکان تمیز شدن مستمر رنگ را فراهم می آورد .
 • مگنت و پمپ هوا : با وجود اینکه این دو قطعه کاملاً از یکدیگر جدا هستند و عملاً هریک دارای ویژگی های خاصی می باشند ، به دلیل اینکه طرز کاری کاملاً وابسته و مرتبط با یکدیگر دارند معمولاً با دیگری معرفی می شوند . پمپ هوا همانطور که از نامش پیداست به منظور ایجاد جریان هوا در مگنت و ساب تانک به تولید این جریان دست زده و مگنت نیز هوای تولید شده را به صورت مجزا برای هر رنگ آزاد می کند .
 • پمپ جوهر : این قطعه همانند سایر پمپ ها وظیفه مکش مایعات را بر عهده دارد ، با این تفاوت که مایع مورد نظر ما در این مورد خاص رنگ داخل گالن و وظیفه آن ارسال رنگ به فیلتر ، فشار جوهر و ساب می باشد .
 • هد : وظیفه پاشش جوهر را بر عهده دارد .
 • پاور : وظیفه تبدیل برق شهری متناوب به ولتاژ هایی بسیار کمتر و مستقیم را بر عهده دارد .
 • مِین بورد : قطعه ای کامپیوتری که با دریافت اطلاعات از رایانه متصل به دستگاه و ارسال آن به کریج بورد ، سرو درایورها و پمپ جوهر ، عملاً کار کردن با این دستگاه و امکان ارسال دستورات دیجیتالی را صادر می کند .
 • سرو درایو : این قطعه با انتقال اطلاعت دریافتی از مین بورد به سرو موتور مقدمات گردش موتور را فراهم می کند .
 • نوار اینکدر : راهنمای شناسایی محل دقیق کریج بورد توسط سنسور اینکدر و
 • کلید توقف اضطراری : این وسیله با قطع همه اطلاعاتی که از بورد اصلی به هد و سرو درایورها ارسال می شود باعث قطع کلی عملکرد دستگاه و توقف فعالیت آن می شود .

در ادامه با ارائه چند راهکار کاربردی دیگر به بررسی روش های حل مشکلات احتمالی دستگاه چاپ بنر می پردازیم :

یکی از مهمترین دغدغه های اپراتوران تازه کار یا افراد مجربی که با دستگاهی جدید کار می کنند ، زمان مناسب برای تعویض گالن رنگ می باشد . بدین منظور کارشناسان امر معمولاً آستانه حدودی 10 درصد انتهایی گالن () را زمان مناسبی برای تعویض گالن دانسته و توصیه می کنند تا مرکب باقی مانده در انتهای آن را به رنگ جدید اضافه نماییم .

پمپ تغذیه رنگ و مدت زمان کارکرد آن نیز دغدغه دیگریست که فکر دارندگان این محصولات را به خود جلب می کند . در همین رابطه باید بدانید که پمپ مرکب برای کارکرد مفید و با بازدهی حداکثری خود تنها چند ثانیه زمان لازم دارد ، حال چنانچه این اتفاق رخ نداد و زمان زیادی برای درج اطلاعات از شما گرفت ، یا مسیر رنگ به نحوی پوشانده شده و مستلزم باز شدن است و یا پمپ آن ضعیف می باشد که نیازمند تعویض می باشد .

 

در بسیاری از کارخانجات کشورمان ، هزینه های کارکرد دائمی دستگاه کمتر از مخارج خاموش و روشن نمودن ماشین آلات خط تولید و راه اندازی مجدد آن برای روز بعد می باشد . به همین دلیل دیده می شود که در یک واحد صنعتی ، کارگران در 3 شیفت که شاید همه این نوبت ها نیز الزامی و مفید هم نباشند مشغول به کار بوده و دستگاه به صورت مستمر به فعالیت خود ادامه می دهد . این در حالیست که در خصوص دستگاه چاپ بنر ، با وجود اینکه کارکرد آن به شدت و حساسیت محصولات فوق نبوده و می تواند در طول شبانه روز ساعاتی را استراحت کند ، اما گاهی پیش می آید که به دلیل تعطیلاتی چند روزه که گاه و بیگاه در تقویممان به آن ها برخورد می کنیم ، مجبور به تعطیلی کار و خاموش کردن دستگاه هستیم . در همین رابطه دستگاهی که با رنگ و مواد شیمیایی درگیر است ، در اثر عدم فعالیت چند روزه آن و به دلیل خشک شدن این مواد در مجراهای گوناگونشان که خشک شده اند دیگر بازدهی حداکثری خود را ندارند ؛ به همین دلیل باید پس از چند روز عدم فعالیت و پیش از استفاده مجدد از آن ها ، هریک را تمیز کرد . به همین دلیل چنانچه خاموش بودن دستگاه کمتر از 3 روز باشد ، همین که گپی پر از سالونت داشته باشیم کافیست . تعطیلی یک هفته ای به شستشوی هد نیاز داشته و بیش از آن نیز در گرو شستشوی کامل سامانه انتقال رنگ از پمپ تا خود هد می باشد .

 

از آنجایی که سالونت به عنوان ماده ای شیمیایی بر روی چاپ تاثیر می گذارد ، عده ای نگران تاثیر منفی آن بر روی کیفیت بنر هستند . در این مورد نیز باید اذعان داشت که نه تنها این ماده تاثیری نامطلوب روی خروجی ندارد ، بلکه به شفافیت بیشتر کار نیز منتهی می شود . از سویی دیگر چون با حرکت خود رسوب داخل مجاری دستگاه را می زداید ، هد آن نیز با چالش کمتری مواجه شده و دیرتر خراب می شود . طبیعیست که در هنگام شست و شو نیز شلنگ تغذیه مرکب باید از هد جدا شود که چنانچه ماده ای در حال استخراج بود ، وارد هد نشود .

مگنتی که به مرکب آغشته شده است نیاز به تعویض ندارد ، چرا که شست و شوی چند باره آن می تواند به تمیز شدن این وسیله منجر شود ؛ با این حال چنانچه متوجه نقص در عملکرد آن شدیم مجبور به تعویض این قطعه هستیم .

همه ما در هنگام خرید یا آشنایی با یک وسیله جدید ، تا مدت ها در قید و بند یادگیری طرز کار و نحوه خروجی گرفتن از آن هستیم . این مدت که بنا به پیچیدگی های یک وسیله ، سطح توانایی و قدرت یادگیری کاربر و میزان علاقه وی به دستگاه تعریف می شود ، روزی به پایان رسیده و ذوق و شوقی که در لحظات اولیه ابتیاع آن داشته است از بین می رود .

با از بین رفتن این حس لذّت بخش و کنجکاوی از عملکرد بخش ها و افزونه های مختلف این پدیده ، اینک به درست یا غلط توانایی کار کردن با این دستگاه را آموخته و با کلیات وظایف و پتانسیل کاربردی آن آشنا شده ایم . این در حالیست که این نقطه نه تنها اوج توانایی و مهارت کارکردن یک کاربر با این محصول (مثلاً دستگاه چاپ بنر) نیست ، بلکه تازه نقطه شروعی برای قدم گذاشتن در مسیر کسب تجربه و تبدیل شدن به اپراتوری همه فن حریف می باشد .

در همین رابطه در ادامه این مطلب با ذکر چند نکته مهم  - ویژه افرادی که دوره ابتدائی کار با دستگاه چاپ بنر را گذرانده اند -قصد داریم تا آموزه هایی که یادگیری آن ها مستلزم کسب تجربه و گذران وقتی قابل توجه هستند را در اندک زمانی به آنان ارائه دهیم .

با مصرف و تمام شدن رنگ هایی که برای نخستین بار روی دستگاه چاپ بنر سوار شده اند ، نیازمند استفاده از مرکبی دیگر هستیم . در همین رابطه به این نکته توجه کنید که هیچ ارزان بودنی بی دلیل نیست و پشت هر گران بودنی رازی نهفته است ، در نتیجه به منظور صرفه جویی در مبلغ خرید گالن های رنگ دید اقتصادی خود را بازتر کنید و به این نکته بیاندیشید که شاید استفاده از ماده مصرفی ارزان به هزینه هایی چند برابری برای تعمیر دستگاه در بلند مدت بیانجامد . پس مرکبی استاندارد و همخوان با دستگاه خود از برندی معتبر تهیه کنید و به این نکته بیاندیشید که مابه التفاوت قیمت آن ها با دیگر محصولات ، فرق بین رضایت و نارضایتی مشتری و کارکرد بهینه یا نامطلوب دستگاهتان خواهد بود .

در ادامه گفتنیست که چنانچه قصد تعویض برند مذکور را دارید (حال ارتقاء آن به محصولی بهتر یا تعدیل کیفیت به دلیل محدودیت های مالی) بهتر است تا جوهر این دو نام تجاری به دلایل متعددی از جمله یکسان نبودن فرمول و ساختار شیمیاییشان که به دستگاه آسیب می زند ، با یکدیگر ترکیب نشوند . از این روی با قرار دادن شلنگ های رنگ در مخزن سالونتی باکیفیت و پرچ مستمر آن تا خروج این ماده بدون آثار رنگ ، مجرای مورد نظر را از این حیث پاک کرده و مقدمات ورود رنگ بعدی را فراهم نمایید .

شاید با چند درجه گرم و سرد شدن هوا  تاثیری در فعالیت های روزانه شما به وجود نیامده و با قرار گرفتن در مسیر باد کولر در تابستان یا پوشیدن البسه گرم در زمستان بدن خود را در دمایی ایده آل نگه دارید ، اما این را بدانید که بسیاری از وسایل و ابزار آلات از جمله دستگاه چاپ بنر تا این حد هوشمند نیستند که دمای بدنه خود را با محیط اطرافشان هماهنگ کنند . در نتیجه این رویداد ، دستگاه مذکور در شرایط گوناگون به فعالیت خود ادامه داده و خروجی به ظاهر بی نقصی را به ما تحویل می دهد ، اما لحظه ای به خود می آییم که میبینیم چندین بنر با فاصله کوتاه چاپ از یکدیگر با کیفیت بدی تولید شده اند که عدم توجه به دمای پیرامون آن ها یکی از دلایلیست که با وجود غفلت از آن می تواند در این امر تاثیر گذار بوده باشد .

در کنار دمای هوا ، میزان رطوبت آن نیز عامل دیگریست که مورد توجه قرار می گیرد . رطوبت هوا در رابطه با محصولی که از برخورد و خشک شدن مایعی طبعاً خیس بر روی سطحی خشک حاصل می شود نقشی اساسی ایفا می کند و به طور مستقیم عناصر مربوط به اعمال رنگ و شرایط خشک شدنش را دستخوش تغییرات قرار می دهد ، لذا چنانچه توانایی کنترل رطوبت محیط را ندارید ، این شرایط را در صورت امکان به صورت نرم افزاری برای دستگاه تعریف کنید .

رنگ ها در اثر عدم جریان داشتن خشک می شوند ، در نتیجه چنانچه در پی این هستید که شلنگ های دستگاه با رنگ های مختاف کیپ نشده و علاوه بر هدر رفتن این ماده به تعویض قطعاتی که با رنگ مسدود شده اند نیاز نداشته باشید ، چنانچه بیش از دو ساعت شده است که با دستگاه کاری انجام نداده اید ، کرییج را در جایگاه مخصوص خود که همان سینی سالونت زیر هد ها می باشد قرار دهید . اصولاً یکی از اصلی ترین روش های نگهداری از دستگاه چاپ بنر جلوگیری از انباشت و خشک شدن رنگ در مجراهای ریز آن است ، به همین دلیل علی رغم توجه به این امر باید عنایت ویژه ای روی رخنه های ریز هد داشته باشیم . به همین منظور استفاده از قاشقکی که به سالونت آغشته شده است سبب می شود تا هرگاه پس از اتمام کار این قطعه را از لوث وجود پرز ، رنگ یا گرد و غبار پاک کنیم ، به دلیل از بین بردن روزانه عوامل دردسرساز تا مدت ها این وسیله به سرویس اساسی نیاز نداشته باشد .

اگرچه دستگاه چاپ بنر محصولی متشکل از قسمت های مختلفی بوده که خروجی کار نتیجه همکاری همه آن ها می باشد ، اما در این میان قطعه ای وجود دارد که به عنوان «تمام کننده کار» ، بنا به ضرب المثلی معروف در اینباره «کننده» اصلی  کار نیز می باشد ؛ قطعه ای تحت عنوان هد دستگاه چاپ بنر .

هد به عنوان مجرای خروجی رنگ از دستگاه ، نمایانگر همه فعل و انفعالاتیست که در این وسیله به وقوع پیوسته و اینک در شرف پدیدار شدن روی زمینه ای فیزیکی می باشد . با توجه به این توضیحات خیلی هم غیر عادی نیست که این بخش یکی از پر اهمیت و گران ترین قسمت های دستگاه بوده و عرضه کنندگان دستگاه بنر تاکید زیادی روی نگهداری اصولی و حساب شده آن دارند . تفاوتی ندارد که دستگاه شما به هدهای سیکو ، کونیکا ، اپسون ، توشیبا یا ریکو از ژاپن مجهزند یا با زار انگلیس و اسپکترای آمریکایی به کار خود ادامه می دهند ، در این جریان نگه داشتن این محصولات در حالتی ایده آل و عاری از رنگ در اولویت کار قرار دارد که در ادامه به ذکر نکاتی در اینباره می پردازیم .

هد دستگاه بنر به شدت در برابر اجسام تیز یا سخت بی دفاع است ، چرا که در صورت ورود کوچکترین آسیبی به مجرای پاشش رنگ آن ، الوان مایع و جوهر یا سالونت دیگر از رخنه های پر تعداد و منظم به بیرون پاشیده نشده و در اثر باز شدن یا تغییر شکل این مجاری با بی نظمی به بیرون پرتاب می شوند ، در نتیجه اینکه چاپ دقیق نگاره های دیجیتالی که خصلت اصلی این دستگاه است دچار مشکلی بزرگ می شود . در ادامه نباید فراموش کنیم که تمیز کردن این وسیله با دستمال کاغذی مصداق واقعی « دوستی خاله خرسه » با آن می باشد ؛ چرا که وقتی در فکر زدودن رنگ های اضافه از روی هد دستگاه هستیم ، به این نکته نمی اندیشیم که پرز و کرک های این محصول روزنه های رنگ را کیپ کرده و پس از چندی با خارج کردن این بخش از فرمت ایده آلش مقدمت تعویض زودهنگام آن را فراهم می آورد . در همین اثنا تنها و تنها باید از دستمال های مخصوص هد برای تمیز کردن این وسیله استفاده کنیم که بنا به ساختاری که دارند ، تنها جاذب جوهر بوده و در اثر کثرت استفاده به تولید تکه های زائد نمی پردازند.

با فرض اینکه همه این نکات را رعایت کرده ولی در نهایت باز هم با انسداد روزنه های هد مواجه شدیم چه باید کنیم ؟ در چنین شرایطی که گاه اجتناب ناپذیر هم هست ، رنگ و جوهر مورد نظر ما مرزهای داخلی مجاری مذکور را بند آورده و عملاً با هیچ وسیله ای نمی توان از بیرون آن را پاک کرد . به همین دلیل روشی منطقی که با نتیجه ای اغلب قابل قبول همراه است ، استفاده از فشار مایعات از داخل لوله های تزریق رنگ می باشد . در این مورد خاص می توان از روغن هد (همان مایعی که در اثر عدم فعالیت 72 ساعته به بالا لوله های رنگ را پر کرده و در آن باقی می ماند) یا اسپری سالونتی مرغوب استفاده کرده و راه های عبور رنگ را به خوبی پاک کرد . لازم به تاکید مجدد است تنها این محصولات مورد تائید عرضه کنندگان دستگاه چاپ بنر بوده و مسئولیت استفاده از موادی دیگر (سایر حلال های شیمیایی یا مایعات الکلی) بر عهده اپراتوران یا مالکین این محصولات می باشد.

در ادامه گفتنیست که فیلترها در اغلب دستگاه های مکانیکی و ماشین آلات صنعتی جزو مهجورترین قطعات مصرفی و پر استهلاک می باشند ، با این توضیح که فقدان یا عملکرد نمونه های معیوب آن ها آثار بسیار منفی و نامطلوبی از خود به جای می گذارند . با توجه به این شرایط فیلترهای مرکب را باید پس از یکسال عوض کنید ! این را بدانید که عدم تعویض این محصول همانند قسمت های حیاتی دیگر دستگاه چاپ بنر مانعی بر کارکرد یا عاملی برای روشن نشدن دستگاه نمی باشد ، اما با عدم توانایی در جذب عوامل نامطلوب موجود در رنگ ، کیفیت چاپ را کاهش می دهد ، در نتیجه توجه به این عامل عملی هوشمندانه و خصلت کاربرانی آینده نگر است که با گیر انداختن زوائد و عوامل نامطلوب ، وضوح و کیفیت بنر مشتریان را به چالش نمی کشند.

ویژگی های فیزیکی بدنه دستگاه چاپ بنر چه تأثیراتی روی کیفیت خروجی آن می گذارد ؟

تا بدین جای کار آنچه که در مورد دستگاه های چاپ بنر و ویژگی نمونه های مرغوبترشان گفتیم ، عموماً معطوف به بخش هایی بود که به طور مستقیم در پاشش رنگ نقش داشته و در کسوت قلب تپنده این دستگاه ، به پیوستگی و همکاری میان قطعات مختلف آن منجر می شد ، لذا در این میان هد به عنوان هسته این بخش از دستگاه بیش از سایر همسایگان خود مورد بررسی قرار گرفت . در پی همین توضیحات دانستیم که هد یک دستگاه است که حرف اول و آخر را در خصوص کیفیت این وسیله می زند .

با عنایت به این توضیحات ، اگر هد و ماتعلقات آن را به موتور یک اتومبیل تشبیه کنیم ، این موتور می تواند از کارخانه ای نامدار و سرآمد لیست خودروسازان بیرون آمده باشد و یا می تواند توسط کارگران خط تولیدی بی نظم با مواد اولیه نچندان مرغوب و ماندگار تولید شده باشد . در هر صورت ، این پدیده به عنوان یک موتور بنزینی قادر است تا با سوزاندن سوخت مذکور ، پیستون های داخل سیلندر را به حرکت در آورده و در اثر تبدیل حرکت رفت و برگشتی آن ها به حرکت دورانی ، قدرت لازم را به شفت های اتومبیل برای حرکتش منتقل کند . همانطور که می بینیم این دو محصول با وجود تفاوت های فراوان ، نام یکسانی داشته و عملی مشابه یکدیگر را نیز انجام می دهند ، اما در این میان مساله ای که به آن اشاره نکردیم بدنه ایست که این محصولات روی آن سوار می شوند ، بدنه ای که چنانچه وجود نداشته باشد ، پدیده ای به نام خودرو شکل نمی گیرد .

با بازگشت به مبحث دستگاه چاپ بنر باید گفت که بدنه ماشین آلات مورد نظر ما اگر نقشی بیشتر از هد این محصولات در کیفیت چاپ یک بنر نداشته باشند ، اهمیت کمتری نیز ندارند . اگرچه یک جسم صُلب و سرد به تنهایی توانایی پاشش قطره رنگی بر روی مدیای خام ما را ندارد ، اما از سوی دیگر هدهای مذکور نیز  با وجود توانایی تزریق این مایعات رنگی ، امکان داشتن حرکتی رفت و برگشتی روی زمینه سفید بدون تکیه گاهی محکم و استوار را نداشته و تنها همانند پیستوله ای که رنگ را پمپاژ می کند ، آن ها را از گالن های مربوطه به بیرون راهنمایی می کند .

از این روی هد و بدنه دستگاه چاپ بنر مکمل یکدیگر بوده و با همکاری یکدیگر زمینه چاپ یک بنر ، مش ، استیکر و دیگر خروجی های آن را فراهم می کنند . شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا بدنه های مذبور تا این حد سنگین ساخته شده و چرا هرچه این پدیده ها جرم و چگالی بیشتری داشته باشند ، از نظر کارشناسان امر کاربردی ترند ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که دستگاه های بنر دارای لرزش و نوسانات زیادی بوده که این لرزه های کوچک و بزرگ می توانند کیفیت چاپ را دستخوش تغییرات قرار دهند . بدیهیست که هرچه چارچوبی سنگین تر باشد ، هد دستگاه هم برای به چالش کشیدن آن مستلزم لرزه های بیشتری می باشد ، در نتیجه اینکه با برقراری توازن و تناسب میان نوع هد و بدنه دستگاه می توان این عامل تهدید کننده را از بین برد . از سویی دیگر ، در مواردی که کار با دستگاه از نظر تعداد خروجی و زمان بکارگیری آن بیش از حد تعریف شده شود ، این بدنه سرسخت دستگاه است که آثار نامطلوب کار بیش از حدّ هد را جبران کرده و اجازه نمی دهد تا نمونه های آخر بی کیفیت شوند .

شاید بتوان گفت دستگاه چاپ بنر در واقع یک چاپگر بزرگ با عرض نسبتا بالایی است که از نظر طول پروژه چاپ هیچ محدودیتی ندارد و شما می توانید هر چند متر بنر را روی بنرهای خام با عرض های استاندارد چاپ کنید. اما این دستگاه ها از نظر عرض چاپ محدود هستند و از مقادیر استانداردی پیروی می کنند.

در صنعت چاپ به طور کلی چاپ بنر به دو نوع کلی لارج فرمت و واید فرمت تقسیم بندی می شود. همچنین چاپ های دیجیتال و در کل چاپ های لارج فرمت به معنای نوع بزرگ و واید فرمت به به معنی نوع عریض دو دسته کلی InDoor و OutDoor تقسیم می شوند که این نوع چاپ ها  بر اساس نوع نورپردازی در دو نوع  نور از پشت یا همان بک لایت و نور از جلو یا همان فرونت لایت دسته بندی می شوند.

قطعا شما تا به امروز حداقل یک بار برای مراسمات مختلف اقدام به چاپ بنر کرده اید و یا دست کم در مجالس مختلف مانند مجالس ختم آشنایان ، یا مراسم استقبال از حجاج و مجموعا از این دست مراسمات مذهبی یا خانوادگی و شغلی از نزدیک شاهد بنر های مختلفی که عموماً روی دیوار و در نقاطی که بیشتر در دید عموم است نصب شده اند بوده اید.

نقطه مشترکی که می توان در بین تمام این بنرها یافت عرض محدود این بنر هاست که عموماً یک متر تا حداکثر دو متر را شامل می شود. این به این دلیل است که افرادی که چاپ بنر را به عنوان شغل اصلی خود در نظر می گیرند عموماً بازار خود را در میان مشتریانی که بیشینه آنها را مردم عادی تشکیل می دهند می بینند و از این رو اقدام به خرید دستگاه های indoor  لارج فرمت می کنند.

علل مختلفی را می توان در انتخاب دستگاه چاپ بنر لارج فورمت indoor توسط چاپ خانه ها و دفاتر امور چاپ برشمرد. یکی از این دلایل بازار پر رونق و مناسب این فرمت در بین مردم عادی است. به عنوان مثال همانطور که ذکر کردیم مشتریانی که برای عرض خیر مقدم و استقبال از حجاج یا برای عرض تسلیت به یک خانواده داغدار و یا علل مرسوم دیگر اقدام به چاپ بنر می کنند قطعا به صورت عرفی نیاز به بنری با ابعاد کوچکتر و مثلا عرض یک متر تا حد اکثر کمتر از دو متر را دارند و پر واضح است که هیچ کس برای چنین استفاده ای از بنر هیچگاه بنری با عرض مثلا 4 متر سفارش نخواهد داد. البته این یک قانون نیست اما موضوعی است که به صورت عرفی در محافل مردمی باب شده است و اصولاً همه سعی می کنند بنری که چاپ می کنند بر طبق عرف جامعه باشد تا این عملشان نقل مجالس و حرف های فامیلی نشود.

از طرفی عدم داشتن ارتباطات بزرگتر با ادارات یا ارگان های بزرگی که نیاز به چاپ بنرهای عریض دارند باعث می شود چاپ خانه ها به خرید دستگاه چاپ بنر عریض فکر نکنند زیرا به عنوان یک کاسب دلیلی وجود ندارد که مبلغ اضافه ای بابت خرید دستگاهی پرداخت کنند که شاید سالی یک بار هم نیاز به استفاده از آن را پیدا نکنند.

البته مسائل دیگری هم مانند حجمی که دستگاه اشغال می کند و فضایی که آن چاپخانه در اختیار دارد هم می تواند مزید بر علت شود. شاید شخصی که شاغل به کار چاپ بنر می باشد بخواهد دستگاهی برای چاپ بنر با عرض های بالای دو متر خریداری کند اما به دلیل فضای کمی که در محیط کارش در اختیار دارد ناگزیر به خرید دستگاه کوچکتر شود.

در همین قسمت خوب است اشاره کنیم که علت اصلی نامگذاری indoor و outdoor به معنای مفهومی داخل چهار دیواری و خارج از چهار دیواری به همین دلیل است. دستگاه های indoor که عموماً به چاپ بنر تا حداکثر عرض دو متر می پردازند به علت فضای کمتری که اشغال می کنند راحت تر دورن فضای مغازه ها و دفاتر فنی چاپ  جای می گیرند و به همین دلیل اصطلاحا indoor یا داخلی نامیده می شوند.

همینطور دستگاه های واید فرمت outdoor به دلیل حجم بزرگ و فضای زیادی که اشغال می کنند و اصولا نمی توان آنها را در یک مغازه یا چاپخانه معمولی جای داد به نام outdoor یا خارجی شناخته می شوند. البته از این نکته هم نمی توان ناگفته گذشت که این دستگاه ها به نسبت دستگاه های indoor  سر و صدا و آلودگی بیشتری دارند و بهتر است در جایی به کار گرفته شوند که فضای آزادی در اطرافشان وجود داشته باشد.

البته برخی هم بر این باورند که دستگاه های indoor  به این دلیل نامگذاری شده اند که بنرهایی که چاپ می کنند در معرض نور خورشید و باد و باران و خحلاصه در فضای آزاد  دوام کمتری نسبت به بنر های چاپ شده توسط دستگاه های outdoor  دارند و به همین دلیل به خاطر دوام بنرهای چاپ شده این دستگاه ها است که به این شکل نامگذاری شده اند.

اما همانطور که بنرهای تبریک و تسلیت مختلف روی دیوار های و مکان های مختلف دیده اید احتمالا بنرهای بسیار بزرگتری که در بسیاری از مکان ها مثل بیلبورد های تبلیغاتی در کنار اتوبان ها یا سر چهار راه ها نصب شده اند را هم مشاهده کرده اید. این بنر ها دقیقاً همان بنرهایی هستند که با دستگاه چاپ بنر واید فرمت outdoor چاپ شده اند .

این دستگاه ها که بر خلاف دستگاه های outdoor که بنرهایی با عرض حداکثر دو متر را چاپ می کنند ، مختص چاپ بنر هایی با عرض بیش از 3 متر ساخته شده اند و می توانند بنر هایی تا عرض 5 متر را چاپ کنند. مسلم است که چنین دستگاهی که دست کم 6 متر فضا را اشغال می کند در هر چاپخانه ای یافت نمی شود و اگر شما نیاز به چاپ بنری بزرگ با عرض بیش از 3 متر را دارید باید سراغ مرکز چاپی بروید که دست کم یک مدل از دستگاه های چاپ بنر واید فرمت outrood  را در مجموعه خود داشته باشد.

از انواع این چاپگرها برای شما گفتیم اما خوب است بدانید که این دستگاه ها بر اساس نوع جوهر و مرکب مصرفی نیز به سه دسته کلی تقسیم می شوند که در زیر به طور خلاصه این سه دسته رو بررسی می کنیم .

دسته اول دستگاه هایی با مصرف جوهر های دای و پیگمنت هستند. حداکثر قابلیت چاپ در این چاپگرها ، تولید بنر هایی با عرض ۱۵۰ سانتی متر است. جوهر آنها به صورت حلال در آب می باشد و ضرر آنچنانی برای محیط زیست و فردی که با دستگاه کار می کند ندارد همچنین فاقد بو می باشد. اندازه پیکسل ها یا همان نقطه های رنگی که تصاویر را تشکیل می دهند در این چاپگر ها فوق العاده ریز می باشند. شایان ذکر است که درخشندگی این نوع رنگ اندک استو  سرعت چاپ در این مدل پرینترها ها معمولا کم است و عموماً برای چاپی با کیفیت عالی سرعت آن ها زیر ۵ متر در ساعت می باشد.

جنس بنر مورد استفاده در این نوع پرینتر  ها کاغذ کتد و فوتو گلاس است و دوام چاپ در آنها به خصوص در برابر آفتاب و باران کم می باشد. این نوع چاپگر های همان پرینتر های خانگی هستند که در ابعاد بزرگتر ازائه شده اند. بنر چاپ شده در این نوع چاپگر برای دوام بیشتر باید لمینت شود. این نوع چاپ برای تصاویری که قرار است از فاصله نزدیک دیده شوند و در فضای بسته نصب شوند مناسب است . به  عنوان مثال می توان به آلبوم های عروسی که در ابعاد بزرگ چاپ می شوند و  همچنین تصاویر نمایشگاهی برای مورد استفاده این نوع پرینتر ها اشاره نمود.

همچنین در این نوع دستگاه های چاپ بنر اگر از جوهر های استاندار شرکت اصلی استفاده شود قیمت جوهر به دلیل بالا بودن نرخ ارز بسیار بالا  می رود و اگر از جوهر ها و کارتریج های غیر شرکتی استفاده کنید ، قیمت تقریبا معقول و به صرفه خواهد بود. البته به دلیل تعداد زیاد این دستگاهها در بازار کشو ما معمولا کاریتریج های غیر شرکتی آنها به آسانی یافت می شود ولی برای همه دستگاهها اینطور نیست. از مدل های معروف و موجود در ایران برای این نوع دستگاه ها می توان به اچ پی ، اپسون و کنون اشاره کرد.

دسته دوم چاپگرهایی که با جوهر های اکو سالونت و مید سالونت و مخصوص پارچه کار می کنند هستند. این دستگاه ها قابلیت  چاپ بر روی عرض حداکثر تا ۲٫۵ متر را دارا هستند و جوهر این چاپگر ها در حلال ویژه ای قابل حل می باشد. ضمن اینکه این نوع چاپگر ضرر کمی برای محیط زیست و افرادی که با آن کار می کنند داشته و همچنین  بوی زیادی هم ندارند.

اندازه پیکسل ها یا همان نقاط رنگی در این پرینتر ها ریز است و همچین درخشندگی رنگ متوسطی دارند . همچنین سرعت چاپ این چاپگرها به طور متوسط برای چاپی که با کیفیت عالی انجام شود معمولا کمتر ۱۰ متر در ساعت است. جنس بنر مورد استفاده در این نوع چاپگر ها پارچه است که البته برای دستگاه های چاپ پارچه نیاز به دستگاه مجزای  بخار برای تثبیت رنگ روی آن وجود دارد. این دستگاه ها دوام رنگ چاپ متوسطی در برابر آفتاب و باران دارند.

این چاپگرها نسل جدیدی از دستگاهخ های چاپ نوع بزرگ هستند و برای کارهایی که نیاز به کیفیت بسیار عالی چاپ دارند ، از فاصله نزدیک مشاهده می شوند و در فضای آزاد نصب می شوند  اما  به تابش نور از پشت نیازی ندارند،  استفاده می شوند. هزینه جوهری که در این نوع چاپگر مصرف می شود اگر از کارتریج های استاندار که از شرکت اصلی خریداری شده استفاده شود ، بسیار زیاد خواهد بود اما در صورت استفاده از کارتریج های غیر شرکتی این هزینه برای خریدار معقول و به صرفه خواهد بود. البته به علت تعداد کم این چاپگرها در کشور معمولا کارتریج های غیر شرکتی به سختی یافت می شوند.

و در نهایت دسته سوم دستگاه هایی هستند که با جوهر سالونت کار می کنند. بیشترین عرضی که در این چاپ گرها قابل چاپ بوده ۵ متر است. جوهر این پرینتر ها در حلالی مخصوص حل می شوند که البته  ضرر بسیاری هم  برای محیط زیست و افرادی که با این دستگاه مشغول هستند دارد . بوی بسیار زیادی هم از این مدل  ساطع می شود که نیاز به یک فن تهویه صنعتی و قوی دارد.

کیفیت نقاط رنگی یا همان پیکسل ها در این پرینتر ها در دو نوع ریز و درشت می تواند باشد که قابل تغییر است و همچنین این دستگاه ها از درخشندگی رنگ عالی برخوردار هستند. همچنین سرعت چاپ خروجی در این نوع  به مراتب بالا است و حتی تا ۱۰۰ متر چاپ در ساعت هم می رسد. جنس ماده خام مصرفی در این نوع پرینترها بنر و فلکسی فیس است و دوام رنگ چاپ این دستگاه ها در برابر آفتاب و باران تقریباً خوب است.

بهترین مارک دستگاه چاپ بنر کدام است؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم باید اول مقداری در مورد این موضوع بحث کنیم که معیار بهترین بودن برای شما چیست؟ اصلا بهترین یعنی چه ؟ اجازه دهید این موضوع را با ذکر مثالی برای شما روشن تر کنیم .

اگر بپرسیم بهترین برند اتوموبیل چیست پاسخ چه خواهد بود؟ قطعاً در دنیای امروز با تکنولوژی های پیشرفته برند های مختلف در تمام عرصه های صنعتی پاسخ دادن به این سوال کمی سخت می شود. اما مهم ترین موضوع برای پاسخ به این سوالات معیار و توقع ذهنی شما از کلمه بهترین است. به عنوان مثال من به شخصه ماشینی را به عنوان بهترین ماشین در نظر می گیرم که ظاهری چشم نواز و خیره کننده داشته باشد و وقتی در خیابان های شهر حرکت می کند تمام نگاه ها را به خود معطوف کند؛ اما ممکن است شما طور دیگری فکر کنید و از نظرتان بهترین ماشین همانی است که می تواند بالاترین سرعت ممکن را در میان ماشین های موجود در بازار داشته باشد. که در این شرایط بهترین ماشین از نظر شما بوگاتی خواهد بود که سال گذشته به عنوان سریع ترین ماشین دنیا معرفی شد. این موضوع به همین شکل می تواند بسط پیدا کند. شاید دوست شما گرانترین ماشین دنیا را به عنوان بهترین ماشین بداند و همینطور شاید شخص دیگری کم هزینه ترین ماشین را بهترین ماشین تصور کند.

پس همینطور که مشاهده می کنید بهترین بودن امری کاملاً نسبی است و بر حسب نوع دیدگاه شما  و انتظاری که از دستگاه مورد نظر دارید ، می توان جواب های متعددی به این سوال بدهید . حال با اشاره به مثالی که زدیم توجه شما را به این سوال که بهترین مارک دستگاه چاپ بنر چیست جلب می کنم. بی تردید اگر تا قبل از خواندن این متن ، در جواب این سوال به دنبال نام یک برند و یا مدل خاص بودید ، اکنون به پاسخ های دیگری فکر می کنید و از خودتان می پرسید که چه انتظاراتی از دستگاه بنر دارید؟ داشتن چه قابلیت هایی برایتان اهمیت زیادی دارد و کدام محدودیت ها برای شما بی اهمیت است؟

عوامل مختلفی در زمینه خرید دستگاه چاپ بنر وجود دارند که در هنگاه خرید باید به آنها توجه داشت. به عنوان مثال قیمت دستگاه از عوامل مهمی است که باید به آن توجه کرد. واضح است که هر چه دستگاهی از نظر قیمت بالاتر باشد به احتمال بسیار زیاد دارای کیفیت بالاتر و ویژگی های خاص بیشتری نسبت به دستگاه های ارزان تر است. هرچند که این حرف همیشه و در تمام ضمینه ها نمی تواند درست باشد . به عنوان مثال در دنیای تلفن های همراه امروزه شما می توانید گوشی های بسیار با کیفیت هواوی و شیاومی را که از لحاظ کیفیتی در رقابت با اپل هستند و حتی گاهی در بعضی قسمت ها از این برند بزرگ آمریکایی پیشی گرفته اند را به قیمت بسیار پایین تر از گوشی های اپل خریداری کنید. اما با این حال به نظر می رسد که این موضوع در دنیای دستگاه های چاپ صادق است و دستگاه های گرانتر از کیفیت و کارایی بالاتری برخوردارند. البته این صحبت شامل دستگاه های دست دوم نمی شود و آن خود موضوع مفصل جدایی است.

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب دستگاه چاپ بنر این است که شما بدانید چه کیفیت چاپی را نیاز دارید. گاهی ممکن است نیاز شما به شکلی باشد که یک دستگاه متوسط با کیفیت چاپ خوب ولی نه چندان عالی هم نیاز شما را برطرف سازد . در چنین شرایطی همان دستگاه برای شما بهترین مارک دستگاه چاپ بنر خواهد بود.

اما لازم به ذکر است که مهمترین عامل در کیفیت چاپ یک دستگاه چاپ بنر و همچنین قیمت آن در وحله اول نوع و تعداد هدی که در آن به کار رفته است می باشد. امکانات نصب شده بر روی دستگاه در رتبه دوم  عوامل موثر در کیفیت چاپ آن می باشد. از برند های معروف و رایج هد در کشور ما می توان به  برندهای زار ، کونیکا و اپسون اشاره کرد . هد ها همچنین بر اساس تعداد نازل هایی که روی آن ها قرار دارد و همچنین حجم جوهری که از آنها پاشیده می شود به دسته بندی های جزئی تری تقسیم می شوند. لازم است بدانید که کیفیت و دقت چاپ دستگاه و همچنین سرعت چاپ آن با تعداد نازل های موجود در سر هد نسبت مستقیم دارد ، یعنی با بالا رفتن تعداد نازل ها سرعت ، دقت و کیفیت چاپ نیز بالا می رود. همچنین خوب است که بدانید واحد مشخص کردن کیفیت چاپ DPI می باشد که به معنای تعداد پیکسل ها یا نقاط رنگی چاپ شده در هر اینچ از بنر می باشد و قطعا با بالا رفتن DPI  یک دستگاه ، کیفیت چاپ آن هم بالاتر خواهد رفت.

مواردی که ذکر شد تنها به این نکته اشاره می کند که چه دستگاه هایی از کیفیت و سرعت چاپ بالاتری برخوردارند. اما هنوز فاکتور های مهم دیگری هم وجود دارند که می توانند برای شما بهترین مارک دستگاه چاپ بنر را مشخص کنند. به  عنوان مثال وقتی شما برای خرید یک پرینتر چاپ بنر قدم بر می دارید احتمال اینکه به اندازه  و ابعاد آن فکر کرده باشید کم است. اصولاً اولین مطالبی که ذهن خریداران را مشغول می کند قیمت ، برند و کیفیت چاپ دستگاه است ؛ اما در مواردی مشاهده شده است که خریدار پس از تسویه حساب با فروشگاه و جابجایی دستگاه چاپ بنر (که با سختی ها و مشکلات خاص خودش مانند کرایه ماشین حمل بار و کرایه کارگر برای جابجایی ، صرف زمان و غیره همراه است) ، پس از آنکه به مقصد رسیده متوجه این موضوع شده است که ابعاد دستگاهی که خریداری کرده از ابعاد مکانی که برای نگهداری آن در نظر گرفته شده بزرگتر است و به صورت خلاصه دستگاه در آن مکان جا نمی شود ؛ پس از آن دوباره با صرف وقت و هزینه مجدد ، دستگاه را به فروشگاه برگردانده و دستگاه دیگری را خریداری کرده و دوباره با صرف همان وقت و هزینه ، آن را به مکان مورد نظر انتقال داده است. پس می توانیم به این نکته ریز اشاره کنیم که بهترین مارک دستگاه چاپ بنر برای شما در وحله اول همانی است که از نظر ابعاد به مکان مورد نظر شما بخورد و در آ«جا به راحتی جا شود.

موارد دیگری نیز می تواند در انتخاب شما برای خرید پرینتر چاپ بنر نقش داشته باشد. به عنوان مثال دستگاه هایی که سر و صدای زیادی دارند برای محیط هایی که به هر دلیل باید سکوت نسبی در آن ها رعایت شود اصلا مناسب نیستند. همچنین دستگاه هایی که آلودگی زیادی دارند و باید در فضا های باز و یا فضاهایی که سیستم تهویه قوی دارند به کار گرفته شوند به هیچ عنوان برای مکان های بسته مناسب نبوده و ممکن است خطرات جانی جبران ناپذیری را برای کاربرانشان به وجود بیاورند.

آیا پرفروش ترین دستگاه های چاپ بنر بهترین مناسب ترین آنها هستند؟

در بازار داخلی دستگاه های متنوعی وجود دارند که البته تعداد کمتری از آنها فروش بیشتری نسبت به بقیه دارند اما از شما سوال می کنیم که آیا پر فروش بودن یک کالا دلیل بر خوب و مناسب بودن و بهترین بودن آن است؟ اگر پاسخ شما بله است اجازه دهید تا با یک مثال به شما بگوییم که اشتباه می کنید. هر کجا که هستید همین الان از پنجره یا تراس به کوچه و خیابان اطرافتان نگاه کنید. حداکثر تا چند دقیقه بعد شما قطعاً یک پراید خواهید دید. به جرات می توان گفت پراید در دهه جاری پر فروش ترین ماشین کشور بوده است اما آیا بهترین ماشین موجود در ایران نیز هست؟  حتی می توان پرسید که آیا اصلا ماشین مناسبی است؟ پس این دیدگاه که چون یک کالا بیشترین فروش را داشته قطعاً در نوع خود بهترین است ، تفکر کاملاً غلطی است.

در مورد دستگاه چاپ بنر نیز این مثال صدق می کند. ممکن است یک دستگاه به دلایل مختلفی پر فروش شود. به عنوان مثال قیمت ارزان تر آن نسبت به بقیه برند ها تاثیر زیادی بر فروش دارد. خیلی از افراد توان خرید دستگاه های گران قیمت را ندارند و با این تفکر که این دستگاه نیز به اندازه خود کار چاپ بنر را انجام خواهد داد آن را خریداری می کنند. البته آنها درست هم می گویند ؛ با پراید هم می توان سواری کرد و از جایی به جای دیگر  رفت اما واقعاً از نظر شما سواری و جابجایی با یک مرسدس بنز تفاوتی با سواری در همان مسیر با پراید ندارد؟

البته قصد ما از بیان این مطالب این نیست که بگوییم دستگاه چاپ بنر ارزانتر قطعاً دستگاه خوبی نیست بلکه ما قصد داریم شما را از حقایقی آگاه کنیم که در نهایت شما را به سمت بهترین خرید ممکن هدایت کند. نتیجه ای که ازتمام این حرفا می توان گرفت این است که فقط به خاطر پرفروش بودن یک دستگاه اقدام به خرید آن نکنید ، بلکه از زوایای مختلف به بررسی آن بپردازید. مثلاً از عوامل دیگری که یک دستگاه چاپ بنر را پرفروش می کند می توان به گارانتی معتبر ، آسان و ارزان پیدا کردن قطعات یدکی در بازار ، جوهر ارزان و غیره اشاره کرد که فاکتورهای خوبی برای انتخاب یک دستگاه هستند. در نهایت به خاطر داشته باشید که برای خرید دستگاه چاپ بنر هرگز فقط به یک دلیل خاص اقدام به این کار نکنید و همانطور که گفتیم فاکتورهای مختلفی را در مورد آن بررسی کنید و با آگاهی کامل انتخاب کنید.

چاپ اکوسالونت چیست ؟

 چاپ اکوسالونت فناوری جدیدی در جوهر چاپ است که این روزها مورد توجه بسیاری از اهالی چاپ واقع شده است. قبل از ظهور این تکنولوژی جدید،  چاپ ها توسط جوهر های سالونت انجام می گرفت که علاوه بر بوی بسیار شدید ، یاعث به خطر افتادن سلامت افراد و همچنین آسیب به محیط زیست می شد و از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار نبود. اما سوالی که بسیاری از افرادی که قصد خرید دستگاه چاپ بنر دارند در پی جواب آن هستند این است که دستگاه اکوسالونت بهتر است یا دستگاه سالونت ؟ از نظر ما بهترین و مناسب ترین دستگاه برای شما همانی است که به بهترین شکل ممکن نیاز کاری شما را رفع سازد. اجازه دهید به بررسی این دو نوع از دستگاه ها و فناوری چاپ بپردازیم و تفاوت های آنها را بیان کنیم . نتیجه ای که در پایان از این اختلاف ها خواهید گرفت قطعا مسیری روشن را برای شما به سمت خرید مناسب ترین چاپگر بنر خواهد ساخت.

ساختار دستگاه های اکوسالونت به این شکل است که در آنها از یک جوهر مخصوص به  عنو.ان حالا استفاده می شود و مواد رنگی درون آن به صورت معلق وجود دارند. در این دستگاه ها از جوهر هایی استفاده می شود که علاوه بر اینکه هیچ گونه بوی نامطبوعی ندارند ، وضوح و رزولوشن بالای آنها نیز باعث افزایش ملموس کیفیت چاپ می شود. از سوی دیگر نازل های جوهر در دستگاه های اکوسالونت بسیار کوچک بوده و قابلیت پاشیدن جوهر در حجم بسیار کوچک ( 10 پیکو لیتر ) را دارند و روشن است که با کوچک تر شدن هد ها و استفاده حجم کمتری از رنگ ها ، تصاویر نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود.

در طرف دیگر میدان دستگاه های سالونت حضور دارند. جوهر های سالونت غیر قابل تجزیه بوده و بوی نامطبوع شدیدی از آنها ساطع می شود. ضمن اینکه کاربری که با این دستگاه ها کار می کند باید به شدت مراقب سلامت خود باشد. از مزیت های بزرگ این دستگاه ها می توان به مقاوم بودن جوهر های سالونت در برابر آب و نور خورشید اشاره کرد که باعث می شود بتوانید به راحتی در فضای بیرونی از آنها استفاده کنید. البته شایان ذکر است که دستگاه های الوسالونت نیز با اینکه عموماً در کاربردهای داخلی استفاده می شوند ، می توانند برای استفاده در محیط های خارجی نیز به کار گرفته شوند.

هد های دستگاه های سالونت بر خلاف اکوسالونت ها اندازه بزرگتری دارند. این اندازه بزرگتر هد ها باعث افت کیفیت چاپ می شود. هرچند از آنجایی که این نوع دستگاه چاپ بنر برای چاپ محیط بیرونی استفاده می شوند می توان از این عیب چشم پوشی کرد. به عنوان مثال کیفیت چاپ سالونت ها برای بنری که در اتوبان نصب می شود و اصولاً تمام بینندگان از فاصله دور آن را مشاهده می کنند مناسب است و افت کیفتی که از نزدیک قابل مشاهده است اهمیت چندانی در این چاپ ندارد.

جوهر های چاپ اکوسالونت بر حسب سطوحی که بر روی آنان چاپ می شوند متفاوت هستند. همچنین با توجه به نوعشان ، قیمت و کیفیت نیز در آنها متفاوت است. از انواع این جوه رها می توان به جوهر دای ، پیگمنت و فلورسنت اشاره نمود. جوهر دای دارای کیفیت چاپ فوق العده ای است اما به دلیل قیمت بالای آن بسیاری از چاپخانه ها سعی می کنند از ترکیبات جوهر پیگمنت استفاده کنند زیرا این کار تاثیر چندانی در کیفیت نتیجه نمی گذارد اما باعث کاهش قیمت زیادی برای فرد می شود. از دیگر موارد استفاده جوهر پیگمنت چاپ انواع مطالب و عکس ها بر روی تی شرت ها ، سطوح پلاستیکی و در مجموع مواردی که استفاده زیادی ندارند می باشد .

از جوهر های فلورسنت برای ایجاد درخشش و شفافیت بیشتر چاپ استفاده می شود. در مجموع جوهر های چاپ اکوسالونت به این دلیل که غلظت کمی دارند و برعکس سایر جوهر ها چسبندگی کمتری به هد دستگاه چاپ بنر دارند از طرفداران زیادی در صنعت چاپ برخوردار هستند. همچنین این مزیت بزرگ در این جوهر ها وجود دارد که می توان از آنها در اکثر دستگاه های چاپ بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.

  دستگاه اکوسالونت یا سالونت ؟ مسئله این است !

 بسیاری از افرادی که قصد خرید دیتگاه های چاپ را دارند با این سوال مواجه می شوند که کدوام یک بهتر است؟ اجازه بدهید با ذکر یک مثال به بحث در این مورد بپردازیم. شما یک روزنامه و یک مجله را در نظر بگیرید. روزنامه ها اغلب چاپ مناسبی ندارند و فقط برای رساندن خبرهای روزانه چاپ می شوند و اغلب دوره مصرف کمی  به اندازه یک روز دارند ؛ مجله ها اما چاپ های شکیل تر و گلاسه ای دارند و مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. توضیح این مثال این است که باید اندیشید که برای چه کاری قصد خرید دستگاه دارید؟ اگر روزنامه ها را با چاپ گلاسه و مثل مجلات به بازار ارائه دهند چه می شود؟ یا برعکس اگر مجلات را مانند روزنامه ها با کیفیت پایین چاپ کنند چه اتفاقی می افتد؟ قطعا هیچ استقبالی از آن مجله یا روزنامه شکل نخواهد گرفت. با تعمیم این مثال می توانیم بگوییم که چاپ های سالونت و اکوسالونت نیز بر حسب نوع مصرفی خاص طراحی شده اند و اهمیت هر کدام به واسطه حیطه کاری آنها بسیار زیاد است.

هد گرفتگی چیست؟

 

هد ها از مهمترین قطعات موجود در دستگاه های چاپ هستند که گاهی دچار مشکل شده و به خوبی کار نمی کنند و این یکی از مشکلاتی است که برای اکثر چاپخانه ها در دستگاه چاپ بنر آنها به وجود می آید که به آن هد گرفتگی گفته می شود. هد گرفتگی در واقع به این معناست که هد دستگاه نمی تواند به خوبی و به طور کامل جوهر را بر روی متریال موجود بپاشد و همین دلیل باعث می شود که پروژه چاپ بنر به کلی خراب شود.اما چه دلایلی باعث به وجود آمدن این مشکل می شود؟

یکی از دلایلی که به این مشکل در دستگاه چاپ بنر دامن می زند شرایط دمایی محیطی است که دستگاه در آنجا قرار گرفته است. به عنوان مثال دمای مناسب برای کار کردن هد کونیکا 512 که از متداول ترین و پرکاربرد ترین هد های موجود در بازار است تقریباً بین 18 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد. اگر دمای چاپخانه یا محیط کاری دستگاه بیشتر یا کمتر از این بازه باشد سنسورهای مخصوصی که در این هد تعبیه شده است ، دمای محیط را اندازه گیری کرده و به نرم افزار دستگاه ارسال می کند و به صورت یک خطا در نمایشگر نشان داده می شود.

از دیگر دلایلی که می توان برای بروز مشکلی همچون هدگرفتگی عنوان کرد تنظیم نبودن ولتاژ سر هد در دستگاه است. برخی از هد ها مانند هد کونیکا 512 که مورد استفاده زیادی در چاپحانه های کشور دارد قابلیت تنظیم ولتاژ سر هد را داشته و این قابلیت می تواند تاثیر زیادی در رفع مشکل هدگرفتگی داشته باشد. به عنوان مثال در هد مذکور ولتاژ سر آن باید 13 ولت ( در شرایط مطلوب آب و هوایی ) باشد تا بهترین عملکرد خود را نشان دهد.

از مسائل اجتناب ناپذیری که از عوامل هد گرفتگی محسوب می شود وجود گرد و غبار در محیط چاپخانه است که برای جلوگیری از این مسئله بهتر است همیشه محیط کار خود به خصوص اطراف دستگاه چاپ بنر را تمیز نگاه دارید تا کمترین گرد و غبار ممکن بر روی هد بنشیند.

شاید بتوان گفت که مهمترین دلیل در ایجاد هد گرفتگی  می تواند جوهر استفاده شده در دستگاه باشد. استفاده از جوهر خوب و با کیفیت و جوهر های اصلی می تواند باعث ایجاد نشدن این مشکل در دستگاه شما شود. به خاطر داشته باشید که استفاده از جوهر های تاریخ گذشته و یا ترکیب دو یا چند نوع جوهر با هم از دلایل اصلی هد گرفتگی بر شمرده می شود.

تاریخچه دستگاه چاپ بنر در ایران

 

صنعت چاپ در ایران این روزها از مدرن ترین صنایع موجود در کشور است و دستگاه های چاپ بنر که از ارکان اصلی این صنعت محسوب می شوند با کیفیت مطلوب و تکنولوژی نوینی در دسترس همه هموطنان قرار دارند. احتمالاً اکثر افرادی که این مقاله را مطالعه می کنند دستگاه های چاپ بنر را مشاهده کرده اند و به بسیاری از زیر و بم های آن آگاه هستند اما نکته ای که وجود دارد این است که چند نفر از این افراد از تاریخچه دستگاه چاپ بنر آگاه هستند ؟ یا بهتر است بپرسیم که چند نفر از تاریخچه این دستگاه ها در داخل کشور با خبرند و از تاریخ ورود اولین ماشین چاپ بنر و اتفاقات روی داده تا به امروز در حوزه چاپ آگاهی دارند ؟

دستگاه های چاپ بنر برای اولین بار در اواسط دهه هفتاد خورشیدی ( سالهای 75 یا 76 ) وارد کشورمان شدند و ابتدا در شهرهای بزرگ نظیر تهران ، شیراز و مشهد از آنها استفاده شد. دستگاه سالسا اولین دستگاهی بود که برای این کار وارد ایران شد و در آن زمان به این علت که هنوز این تکنولوژی چاپ پیشرفت چندانی نکرده بود ، دستگاه سرعت بسیار پایینی داشت ؛ به علت سرعت کم دستگاه و همچنین حجم زیاد سفارشات ( به دلیل کم بودن تعداد چاپخانه ها ) سفارشات اغلب خیلی دیر آماده می شد و در برخی مواقع به طورکل انجام نمی شد. این در حالی بود که شرایط به مراتب بهتر از زمانی بود که این ماشین ها وارد کشور نشده بودند. در آن زمان یعنی قبل از سال 75 سفارشات چاپ بنر به کشورهای همسایه مانند امارات ارسال می شد تا در دبی انجام شود و این روند مدت زیادی ( در حدود یک ماه ) طول می کشید !

در ابتدای امر قیمت دستگاه چاپ بنر بسیار بالا بود تا اینکه دستگاه های کره ای DGI وارد بازار کشور شدند که علاوه بر قیمت بسیار پایین تر ، وزن کمتری نیز داشتند. پس از کره ای ها نوبت چینی ها بود تا وارد بازار ایران شوند و دستگاه های خود را با همان خصوصیت معروف خود یعنی ارزانی در اختیار عموم قرار دهند و این آغاز دوران جدیدی در صنعت چاپ ایران بود.

در اوایل دهه 80  با پایین آمدن قیمت های مواد مصرفی این دستگاه ها و همچنین داغ شدن بازار بنر های مناسبتی در میان مردم بازار این صنعت به شدت داغ شد و سود حاصل از این کار بسیار بالا رفت اما در نهایت از آغاز دهه نود با پایین آمدن قیمت ها سودها پایینتر آمد و تا به امروز ادامه پیدا کرد.

دستگاه چاپ بنر دست دوم

 بسیاری از افرادی که در صنعت چاپ بنر حضور پر رنگی دارند و همچنین تعداد زیادی از افرادی که قصد دارند به این حوزه وارد شوند به دلایل مختلفی از جمله پایین بودن بودجه و بالا بودن قیمت ها به فکر خرید دستگاه چاپ بنر دست دوم می افتند. البته این کار برای افرادی که بنا به هر مشکلی نمی توانند یک دستگاه نو خریداری کنن راه مناسبی است اما همانطور که در زمان خرید دستگاه نو باید به برخی نکات مختلف توجه کنید ، در خرید دستگاه دست دوم نیز نکاتی وجود دارد که باید توجه خاصی بر روی آنها انجام شود زیرا در غیر این صورت می تواند ضررهای مالی بسیاری برای شما به وجود آورد.

نکته  مهمی که در این میان وجود دارد این است که خدماتی که به همراه دستگاه دست دوم به شما ارائه می شود چگونه است؟ موضوع مهم این است که اگر دستگاهی که قصد خریدش را دارید بهترین دستگاه چاپ بنر موجود در دنیا نیز باشد پس از گذشت مدتی نیاز به سرویس دارد . حال جدا از اینکه تا به اینجای کار دستگاه مورد سرویس قرار گرفته یا خیر ، باید از این مسئله اطمینان حاصل کرد که پس از خرید این دستگاه دست دوم آیا خدماتی برای سرویس آن به شما ارائه می شود و یا صرفاً یک فروشگاه اقدام به فروش آن کرده است و پس از خرید دستتان به هیچ جا بند نیست.

نکته دیگری که بهتر است مد نظرتان قرار داشته باشد این موضوع است که در هنگام خرید یک دستگاه دست دوم حتماً از مشاوره و کمک یک کارشناس متخصص که به زیر و بم دستگاه چاپ بنر آگاه است استفاده کنید زیرا نکات فنی و تخصصی در مورد این دستگاه ها وجود دارد که فقط افرادی که تجربه کار با آنها را دارند از این نکات با خبرند و استفاده از تجربه آنها احتمال ضرر کردن شما را پایین می آورد.

قیمت دستگاه چاپ بنر دست دوم نیز موضوعی است که باید اهمیت ویژه ای به آن بدهید زیرا مبلغ پرداختی شما باید با کارایی دستگاه متناسب باشد. درصد تمیز بودن و کارکرد ماشین بر قیمت آن کاملاً موثر است و از سوی دیگر در هنگام قیمت گذاری باید به این امر دقت کنید که به دلیل نو نبودن دستگاه ممکن است اجزای داخلی آن رو به پایان عمر خود باشند و یا طی چند هفته یا ماه آینده خراب شوند. به عنوان مثال اگر هد دستگاه بعد از مدتی خراب شود بار اضافی است که بر دوش شما گذاشته می شود.

یک دستگاه چاپ بنر خوب و مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 همانطور که می دانید دستگاه های چاپ بنر در انواع و اقسام مختلف ، با کارایی های متفاوت و همچنین ابعاد ، قیمت ها و ویژگی های متنوعی تولید می شوند به طوریکه در زمان خرید یک چاپگر بنر افراد با مشاهده این همه گستردگی در مدل های مختلف این ماشین ها دچار تردید می شوند و سوال های بی شماری برای آنها پیش می آید که باید کدام دستگاه را خریداری کنند و کدام یک از این همه مدل های مختلف بیشتر به کارشان می آید؟

موضوعی که به طور حتم مشخص است این می باشد که هر نوعی از این پرینترها برای کار خاصی استفاده می شوند و در واقع برای وظیفه خاصی مناسب تر هستند اما نکاتی هست که برای خرید دستگاه چاپ بنر مناسب باید به آنها توجه کنید و قبل از هر چیزی این نکات را در نظر بگیرید. در ادامه به بررسی این موضوعات می پردازیم و شما نیز قبل از انجام هر کاری و خرج کردن هر پولی ابتدا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

مهمترین ویژگی که یک چاپگر بنر باید حتماً آن را داشته باشد سرعت چاپ دستگاه است. قطعاً هر چه سرعت چاپ یک دستگاه بیشتر باشد ، بیشتر می تواند به شما کمک کرده و با سریعتر چاپ کردن سفارشات شما باعث شود سرعت تحویل سفارشات شما زیادتر شود و به این ترتیب وجهه کاری شما نزد مشتریان حفظ شده و علاوه بر اینکه به دلیل سرعت کم دستگاه با نارضایتی مشتریان روبرو نمی شوید بلکه مشتریان شما با چهره های شاد از مجموعه چاپ شما بیرون خواهند رفت و این امر باعث می شود تا در طول زمان شاهد افزایش مشتریان خود باشید.

از ویژگی های دیگر دستگاه چاپ بنر مناسب که در زمان خرید باید به آن توجه کنید کیفیت چاپ است. لازم به ذکر نیست که کیفیت پایین چاپ باعث می شود که مشتریان شما وقتی یک بار سفارش خود را تحویل گرفتند برای دفعات بعدی به مرکز چاپ دیگری مراجعه کنند که کیفیت چاپ بالاتری از شما ارائه دهد. در روی دیگر سکه اگر شما سفارشات مشتریان را با یک کیفیت معقول و یا حتی بهتر از آن ارائه کنید به طوریکه مشتریان از این کیفیت بالا بهت زده و شگفت زده شوند قطعاً علاوه بر اینکه در دفعات بعدی نیز سفارشات خود را نزد شما می آورند ، در صورتی که افرادی از آشنایان آنها قصد چاپ بنر داشته باشند نیز آنها شما را به عنوان یک چاپخانه خوب معرفی می کنند .

از دیگر مشخصه هایی که باید در انتخاب یک دستگاه مناسب برای چاپ بنر مد نظر قرار داده و در مورد آن تحقیق به عمل آورید این موضوع است که تعداد بیشتری از کدام دستگاه چاپ بنر در بازار موجود است و در میان مردم کارایی و استفاده بیشتری دارد. این موضوع از مباحث بسیار مهمی است که علت آن را با مثالی برایتان شفاف می کنیم. به عنوان مثال وقتی شما در بازار خودرو اقدام به خرید ماشینی می کنید که تعداد زیادی از آن در بازار وجود دارد و مورد استفاده اکثر مردم است ( ماشینی مانند پراید ) ، از لحاظ تامین قطعات داخلی و لوازم جانبی آن اطمینان خواهید داشت و می دانید که هر قطعه ای از آن را می توانید در بازار لوازم یدکی خودرو پیدا کنید ؛ از سوی دیگر از این نکته نیز مطمئن خواهید بود که افرادی زیادی وجود دارند که به شکل تخصصی تعمیرکار این ماشین هستند و به تمام زیر و بم های آن آگاه می باشند و می توانند در زمان بروز مشکلات فنی به خوبی از پس آنها بر آیند و مشکلات خودروی شما را رفع کنند. حال اگر خودروی شما برند یا مدلی باشد که تعداد زیادی از آن در بازار و در میان مردم وجود نداشته باشد، قطعاً پیدا کردن لوازم یدکی آن کاری بسیار سخت خواهد بود کما اینکه افراد بسیاری از شهرستان های مختلف برای خرید قطعات برخی خودروهای خود به دلیل کمیاب بودن آنها به تهران آمده و تلاش می کنند که لوازم یدکی ماشین خود را در بازار پایتخت بیابند ؛ در چنین شرایطی تعداد افرادی که به تعمیرات آن برند و مدل خودرو آشنایی دارند نیز بسیار کم تر است.

همانطور که با مثال فوق متوجه شدید دقت در نرخ فراوانی دستگاه چاپ بنر که قصد خرید آن را دارید یک موضوع مهم است زیرا شما باید آینده نگر بوده و به فکر اتفاقات پیش رو نیز باشید. شما باید با یک تحقیق مفصل در مورد برند و مدل دستگاهی که قصد خرید آن را دارید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که اگر پس از گذشت مدتی مشکل فنی برای دستگاه شما و یا قطعات داخلی آن پیش آمد لوازم مربوط به آن دستگاه به سادگی در دسترس شما می باشد؛ همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که آیا افراد متخصصی وجود دارند که به تعمیر این مدل از دستگاه های چاپ بنر تسلط داشته باشند؟ بنابراین می توانیم به سادگی بگوییم که فراوانی و در دسترس بودن قطعات ، لوازم یدکی و تعمیرکار یک ماشین چاپ بنر از ویژگی های چاپگر بنر مناسب برای شما است.

مصرف رنگ کمتر یکی از ویژگی هایی است که باید در زمان انتخاب یک دستگاه چاپ بنر به آن دقت کنید. ممکن است در ابتدا مصرف مقدار ناچیزی رنگ بیشتر به نسبت بقیه دستگاه ها به نظرتان مشکل مهمی نباشد اما با گذر زمان مشاهده خواهید کرد که انباشته شدن همین مقدار های ناچیز رنگ در نهایت پدید آمدن مقدار قابل توجهی از الوان مختلف منجر شده و اگر دستگاه شما در مصرف رنگ حتی به اندازه ناچیزی صرفه جویی داشته باشد در گذر زمان علاوه بر صرفه جویی مقدار قابل توجهی از رنگ ها ، باعث صرفه جویی در هزینه های شما نیز می شود و شما در دراز مدت متوجه خواهید شد که نسبت به همکارانتان در بازه های زمانی طولانی تری اقدام به خرید رنگ برای استفاده در دستگاه چاپ بنر می کنید.

یکی دیگر از آیتم هایی که در زمان انتخاب ماشین چاپ بنر باید به آن دقت داشته باشید چگونگی مصرف برق دستگاه است. از آنجایی که دستگاه های چاپ به خصوص در چاپخانه های پر کار به طور مداوم در حال کار هستند آن گروه از دستگاه هایی که توان مصرفی پایین تری دارند و در زبان ساده برق کمتری مصرف می کنند در اولویت لیست خرید قرار می گیرند. عموماً دستگاه هایی که در مکانیزم ساختاری آنها از موتور سروو استفاده می شود این قابلیت را دارند که نسبت به انواع مدل های دیگر ماشین های چاپ بنر برق کمتری مصرف می کنند و توان مصرفی پایین تری دارند.

 

همانطور که می دانید ماشین های چاپ لارج فرمت که بیشتر برای چاپ انواع بنر ها و فلکسی ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای هیتر هایی هستند که برای شروع کار به منظور گرم کننده دستگاه و هد های آن مورد استفاده قرار می گیرند. مسلماً هیتر ها قطعات پرمصرفی هستند زیرا برای گرم شدن از برق استفاده می کنند. این هیتر ها در بازار از کیفیت های مختلفی برخوردارند که قاعدتاً دستگاه چاپ بنری که از داشتن هیتر های کم مصرف بهره می برد به سایر دستگاه های چاپ برتری نسبی خواهد داشت.

 

نکته دیگری که در انتخاب بسیاری از مردم موثر است محیط کاربری و در واقع منو دستگاه و فراتر از آن نرم افزار به کار رفته در آن می باشد. پر واضح است که هر چه نرم افزار موجود روی دستگاه آسان تر بوده و کار با آن ساده تر باشد و به بیان تخصصی تر دسترسی های آن به شکل ساده تری انجام گیرد آن دستگاه از محبوبیت بیشتری نزد استفاده کنندگان برخوردار است و طرفداران بیشتری خواهد داشت.

 

وزن دستگاه از آیتم هایی است که مانند چاقوی دو لبه عمل می کند . این بدان معناست که وزن کم یا زیاد دستگاه هر کدام مزایا و معایب خود را دارا است. به عنوان مثال وزن کم دستگاه باعث می شود که جابجایی آن آسان باشد و بتوان از این دستگاه در طبقات فوقانی ساختمان نیز استفاده کرد؛ اما وزن سنگین دستگاه چاپ بنر باعث می شود که لرزش کمتری در زمان اجرای عملیات چاپ به وجود بیاید. این بدان معناست که هرچه بدنه دستگاه سنگین باشد در زمان سرعت بالای چاپ کمتر می لرزد و قاعدتاً لرزش کم دستگاه علاوه بر تاثیر گذاری روی عملکرد بهتر دستگاه باعث می شود تا شکل ظاهری قضیه نیز حفظ شود زیرا ماشینی که لرزش زیادی داشته باشد از نگاه بیننده دستگاه مناسبی نیست و لرزش زیاد از معایب بزرگ محسوب می شود.


مدل هایی از این ماشین های چاپ وجود دارند که دارای عیب یاب های اتوماتیک هستند. این مزیت به اپراتور ماشین چاپ کمک می کند که در زمانی که قسمتی از آن دچار مشکل شد سریعاً متوجه ایرادش شود. عیب یاب های اتوماتیک به محض اینکه بخشی از دستگاه با مشکل روبرو شد از طریق ارسال پیام هشدار یا خطا بر روی مانیتور دستگاه این پیام را به کاربر دستگاه می رسانند که باید سریعاً فکری به حال آن قسمت خاص کند. ذکر این نکته نیز لازم است که برخی از دستگاه های چاپ بنر دارای سنسور رول باز کن هستند که این مزیت شامل تمام این دستگاه ها نمی شود و به همین دلیل باید در زمان خرید دستگاه به داشتن و نداشتن این مزیت توجه نمود.


یکی از ضروری ترین مواردی که باید در دستگاه چاپ بنر وجود داشته باشد کلیدهای اضطراری خاموشی و قطع برق ماشین است. یکی از مواردی که ممکن است برای کاربران مختلفی پیش بیاید این است که دستگاه قفل کرده ، متریالی درون آن گیر کرده باشد و بسیاری موارد اورژانسی که به واسطه آنها نتوان ماشین را از روی مانیتورش خاموش کرد؛ در چنین مواقعی کلید های اضطراری ماشین های چاپ به کار می آیند. این کلید ها بدون هیچ گونه پیشگیری و پیش بینی فقط باعث می شوند که ولتاژ درون دستگاه قطع شده و ماشین خاموش شود. لازم به ذکر است که در انتخاب خود دقت کافی را به خرج دهید و برای خرید یک دستگاه مناسب ، حداقل توقعتان را بر روی این موضوع متمرکز کنید که این ماشین باید بتواند بر روی متریال های مختلفی مانند بنر ، استیکر ، مش و فلکس چاپ کند.

 

هد دستگاه و نحوه نگهداری آن

همانطور که اطلاع دارید هد ها از مهم ترین و تاثیرگذارترین قسمت های داخلی دستگاه های چاپ لارج فرمت می باشند. این قطعات به دلیل اینکه مدام با جوهر و متریال خام در ارتباط و استهلاک هستند باید به خوبی تحت مراقبت قرار داشته باشند زیرا علاوه بر اینکه از مهمترین قسمت های دستگاه محسوب می شوند ، آنها را باید از حساس ترین قسمت های ماشین های چاپ نیز دانست. در ادامه به بررسی برخی نکات که به منظور افزایش طول عمر هد ها و جلوگیری از گرفتگی آنها باید انجام شود می پردازیم.
در اولین قدم به خاطر داشته باشید که همیشه از جوهر ها یا همان مرکب های استاندارد استفاده کنید. اعتبار برند تولید کننده مرکب مورد نظر نیز اهمیت زیادی دارد زیرا مارک های معروف و معتبر عموماً از جوهر های بهتری نسبت به مارک های ناشناخته برخوردارند . هر چند ممکن است که به دلیل تفاوت قیمت مقداری هزینه اضافی پرداخت نمایید اما صرف کردن این هزینه بهتر از پرداخت مبالغ بیشتر برای خرید هد جدید یا تعمیر هد موجود می باشد و شما می توانید با خرید مرکب های برند های معتبر باعث افزایش طول عمر هد دستگاه چاپ بنر خود شوید.

 

اهمیت استفاده از جوهری خوب

سعی کنید از همان ابتدای خرید دستگاه همیشه از یک برند مرکب استفاده کنید اما اگر به هر دلیلی تصمیم به تعویض مارک تولید کننده مرکب خود شدید به خاطر داشته باشید که لازم است تا تمامی طول مسیری که مرکب در داخل شیلنگ های دستگاه جا به جا می شود را با سالونت استاندارد و مرغوب شستشو دهید . این موضوع در مورد هد ، ساب تانک و پمپ مرکب نیز صدق می کند و تمام این قسمت ها لازم است که قبل از استفاده از مرکب تازه با برند جدید شسته شوند.
اگر در این میان این سوال برای شما به وجود آمده است که چگونه می توان این مسیرهای جابجایی جوهر را شستشو داد باید بگوییم که روش ساده ای برای این کار وجود دارد. ساده ترین روش این است که شیلنگ هایی که در مخازن مرکب وجود دارند ( که اغلب تعداد آنها 4 یا 6 هدد می باشد ) را از مخزن جدا کرده و داخل گالنی از سالونت قرار دهید؛ سپس با نگه داشتن کلید پرچ ، سالونت در مسیر جوهر تا سر هد جابجا می شود و در نهایت از سر هد بیرون می ریزد و به این ترتیب این مسیر به سادگی شستشو داده می شود.

تأثیر دما و رطوبت محیط در کارکرد دستگاه

از نکات مهمی که باید در هنگام کار با دستگاه های چاپ بنر به آن توجه نمود دما و رطوبت محیط است. این دو آیتم در زمان کار کردن دستگاه بسیار اهمیت دارند و باید در حالت استاندارد قرار داشته باشند. وقتی که دستگاه بنر زنی برای مدتی بیش از دو ساعت خاموش می شود و یا زمانی که می دانید حداقل تا دو ساعت آینده استفاده ای از آن نخواهید کرد باید کریج دستگاه را در محل اصلی خود که همان سینی حاوی سالونت می باشد و مکان آن در زیر هد ها قرار دارد بگذارید.


به منظور اینکه مطمئن شوید در حین کار هیچ گونه پرز یا گرد و غباری زیر هد نرفته است ، باید پس از اتمام کار و در هنگام خاموش کردن دستگاه ، زیر هد ها را به وسیله قاشقکی که به سالونت آغشته است تمیز نمایید.

محافظت در برابر ضربه

هد ها حساس ترین قسمت های دستگاه چاپ بنر هستند و باید دقت زیادی در استفاده از آنها انجام گیرد. باید همیشه مراقب این موضوع بود که اجسام سفت و سخت و سنگین با آنها برخوردی نداشته باشند. به منظور تمیز نمودن هد ها نیز تنها می توانید از دستمال مخصوص هد ( هد نما ) استفاده نمایید. تمیز کردن هد ها با اقلامی مانند دستمال کاغذی اشتباه بزرگی است ! همچنین اگر دستگاه شما دچار پدیده ای مانند هد گرفتگی شد برای برطرف کردن این مشکل بهتر است از روغن هد و یا اسپری های سالونت معتبر استفاده کنید. این موضوع را همیشه به خاطر داشته باشید که روغن هد تنها ماده ای است که هیچ گونه آسیبی به هد دستگاه شما وارد نمی کند ، پس به منظور شستشوی هد فقط از این ماده استفاده نمایید و از به کار بردن مواد تمیزکننده دیگر خودداری نمایید.

نگهداری در خاموشی بلند مدت


نکته مهم دیگری که در استفاده از دستگاه چاپ بنر باید مورد توجه قرار داده شود این مطلب است که اگر به هر علتی تصمیم گرفتید تا دستگاه خود را بیش از 72 ساعت خاموش نگاه دارید باید بدانید که به منظور خشک نشدن جوهر درون مسیرها و سر هد باید ابتدا مسیرها را با سالونت شستشو دهید و همچنین با استفاده از روغن هد داخل آن را پر کنید.
فیلترهای مرکب و جوهر مخصوصاً در زمانی که از جوهرهای غیر برند و گمنام استفاده می کنید کیفیت خود را خیلی زود از دست می دهند ؛ به همین منظور بهتر است حتی در صورت استفاده از مرکب های مرغوب باز هم فیلتر دستگاه خود را سالی یکبار ( یعنی هر 12 ماه یک بار ) تعویض نمایید.

 

تاثیر قطعات دستگاه بنر زنی بر روی قیمت آن


یک دستگاه چاپ فلکس و بنر را با هر ابعاد و کارایی که در نظر بگیرید باز هم از قطعات و لوازم جانبی کوچکتری تشکیل شده است و در واقع این قطعات داخلی دستگاه هستند که در کنار هم در قالب یک ماشین چاپ کارها را انجام می دهند و بنر های مختلف را چاپ می کنند. از آنجایی که قطعات مختلف این دستگاه ها توسط برند های متعددی ساخته می شوند و از کیفیت های متفاوتی برخوردارند ، دارای قیمت های متنوعی نیز می باشند و همین سبب می شود که قیمت هر دستگاه چاپ بنر نسبت به قطعاتی که در آن به کار رفته است با سایر دستگاه های دیگر متفاوت باشد. در ادامه به بررسی مهم ترین قطعاتی می پردازیم که نوع ، برند و کیفیت آنها در قیمت دستگاه های چاپ بنر تاثیر می گذارند.

هد و نازل دستگاه


شاید بتوان گفت که مهمترین قطعه در تمام دستگاه های چاپ ، هد و نازل های آن هستند. این قطعات در دستگاه های چاپ وظیفه پاشش جوهر بر روی متریال چاپی را دارند و از سوی دیگر از تاثیرگذار ترین قطعات در کیفیت چاپ دستگاه محسوب می شوند. هر چه هد و نازل های دستگاه از کیفیت بالاتری برخوردار باشند و یا تعداد بیشتری از آنها در دستگاه مورد استفاده قرار گرفته باشند ، تصویر چاپ شده از کیفیت و وضوح بیشتری برخوردار بوده و جزئیات تصویر با دقت بسیار بیشتری در آن چاپ می شود؛ همین موضوع باعث می شود که قیمت دستگاه چاپ بنر تحت تاثیر این قطعات قرار گرفته و متناسب با تعداد و کیفیت آنها بالاتر رفته و یا پایین تر بیاید.

جنس قطعات داخلی دستگاه


شرکت های مختلفی دستگاه های چاپ بنر را تولید می کنند و هر کدام از آنها برای ساخت این دستگاه ها از مواد مختلفی استفاده می کنند. موادی مانند چدن ، فولاد ، لاستیک خشک و آلیاژهایی از فولاد مانند استلنس استیل و برخی موارد دیگر از عمومی ترین موادی هستند که در تولید این دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. البته انتخاب اینکه از چه موادی در ساخت این ماشین های چاپ استفاده شود کاملاً به شرکت سازنده آن بستگی دارد اما موضوع قابل ذکر این مطلب است که هر چه مواد با کیفیت تری در ساخت این ماشین ها به کار رود طبیعتاً قیمت آنها نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت.

پرسش و پاسخ ثبت شده : ۱ مورد

سلیمی - 1395/06/23

سلام لطفا بفرمایید دستگاه رول جمع کن دارید یا خیر اگر موجود است قیمت را اعلام فرمایید


پاسخ مدیر سایت - 1395/06/23

با سلام خدمت شما
دستگاه کونیکا 512 بدنه باکس دارای رول جمع کن می باشند. برای اطلاعات بیشتر با شرکت تماس حاصل فرمایید.


پرسش و پاسخ ( پاسخ به ایمیل شما نیز ارسال می گردد )

 • ۴۴۲۹۳۹۴۹ - ۰۲۱
 • تهران - بزرگراه جلال آل احمد - بين شيخ فضل ا... و يادگار امام - چهار راه آريافر - پلاک ۳۱۵