ارائه دستگاه چاپ بنر بابهترین قیمت و کیفیت


defult.jpg

ارائه دستگاه چاپ بنر بابهترین قیمت و کیفیت

شرکت نوین تاک در حوزه خدمات چاپ،فروش انواع دستگاه های چاپ،دستگاه بنر و فلکس،دستگاه حروف ساز،دستگاه های چند کاره،چاپ بر روی پارچه،دستگاه های لمینت و ... فعالیت دارد.

این شرکت کار خود را از سال 1383 شروع کرده و در حال حاضر بزرگترین شرکت وارد کننده دستگاه های چاپ و خدمت رسانی آن در سطح خاورمیانه می باشد.شرکت نوین تاک افتخار این را دارد که امروزه در هر کجای ایران و یا کشورهای خاورمیانه که باشید می توانید به راحتی عضو خانواده ی بزرگ نوین تاک شوید و از امکانات این شرکت بهره مند گردید.

دستگاه چاپ بنر

در نهایت لازم به ذکر است که همانطور که در ساخت هر کالا ، ارائه یک خدمت یا انجام یک کار با خروجی قابل مشاهده و اندازه گیری ، فرد یا مجموعه ای سرآمد همه رقبای خود بوده و ماحصل فعالیت های آن ها به عنوان استانداردی پذیرفته شده و ایده آل تعریف می شود ، در حیطه ساخت و عرضه دستگاه چاپ بنر نیز کمپانی های سرشناسی وجود دارند که می توان بهترین دستگاه های انجام این کار را از آن ها طلبید .

به عنوان مثال مجموعه هایی نظیر کونیکا یا اپسون که به صورت گستره در زمینه ساخت تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی سال های سال مشغول به فعالیت بوده و یا "زار" ی (Xaar) که با سنی کمتر و تمرکز بیشتر بر روی شاخه ای خاص از این محصولات – یعنی دستگاه های چاپ بنر و تولید رنگ آن ها – مشغول به فعالیت هستند ، بخش عمده ای از ماشین آلات موجود در بازار ایران و جهان را تأمین کرده و با تخصیص بودجه ای قابل توجه در بخش تحقیق و توسعه خود ، علاوه بر اینکه به عنوان پرچمداران این شاخه شناخته می شوند ، در هر نمایشگاه و نشستی تخصصی از محصولی با قابلیت های بهبود یافته و افزونه ای جدید رونمایی می کنند .

می دانیم که کیفیت امری اتفاقی نیست که در اثر کثرت تبلیغات یا اتفاق نظر کارشناسانی خاص به وجود آمده باشد ، از سویی دیگر میزان رضایت مشتریان نیز تنها با خشنودی کاربر از کار با دستگاهی کم مصرف ، کم سر و صدا ، مقرون بصرفه در خرید ، کم لرزش ، دارای خصوصیات فنی مطلوب و ویژگی هایی کاربردی دیگر حاصل می شود . با عنایت به این توضیحات ، ما در مجموعه « نوین تاک » به عنوان سامانه تخصصی عرضه ماشین آلات چاپ بنر ، اکوسالونت ، لیزر ، چاپ فلت بد ، شاسی کشی و CNC از یک سو با شناخت عرضه کنندگان این محصولات و از سوی دیگر با آشنایی از سطح توقع ، درآمد ، میزان مصرف و توانایی کاربران ایرانی به عرضه مناسب ترین محصولات مذکور از سراسر دنیا خواهیم پرداخت .

برای خرید دستگاه چاپ بنر باید به چه ویژگی‌هایی دقت کنیم یا چه ویژگی هایی از یک دستگاه چاپ بنر برای ما باید مهم باشد؟

اول از همه نرم افزاری داشته باشد که بتوانیم به راحتی با آن کار کنیم و سرعت چاپ دستگاه بالا باشد. البته کیفیت چاپ دستگاه نیز یکی از موارد مهم و اساسی دستگاه می باشد زیرا اگر کیفیت پایین باشد دستگاه چاپ بنر ما عملا نمی تواند خواسته های ما را مرتفع نماید.

دستگاه چاپ بنر باید قابلیت چاپ روی حالت های مختلفی مانند فلکس یا استیکر را داشته باشد، این دستگاه باید کلید های اضطراری داشته باشد تا بتواند ماشین را از حرکت باز ایستاند، این دستگاه باید با رول های مختلف و در ابعاد مختلف کار کند و البته بدنه دستگاه اگر وزن بالایی داشته باشد میتواند باعث شود که دستگاه در هنگام چاپ لرزش اضافی نداشته باشد و این برای ما مهم است.

همچنین اگر دستگاه سنسوری داشته باشد که بواسطه آن بتواند حالت رول بازکن را ایجاد کند امکان بسیار خوبی می باشد . البته تمامی این موارد به طور نسبی است یعنی ممکن است به برخی از آنها شما نیاز داشته باشید و به برخی از آنها نیاز نداشته باشید ، برخی از موارد مانند وزنه بالای دستگاه برای شما ضروری است .

این نکات را در انتخاب دستگاه بنر مناسب خود به کار ببندید و دستگاهی را انتخاب نمایید که به طور طولانی مدت برای شما قابل استفاده باشد .

دستگاه بنر

بسیاری از محصولات مصرفی یا سخت افزارهایی که در زندگی خود به آن ها نیاز داریم ، در شهرهای بزرگ کشورمان – به ویژه تهران – دارای مراکز فروش تخصصی ، بازار - مراکز خرید و اصطلاحاً راسته هایی هستند که با گردآمدن نمایندگی های معتبر آن پدیده خاص ، به جذب خریدارانی از سراسر ایران دست زده و در فضایی رقابتی به عرضه محصولاتشان می پردازند .

به عنوان مثال چنانچه شما قصد ابتیاع گوشی تلفن همراه را داشته باشید ، به خیابان جمهوری و مراکز مربوطه در آن مراجعه می کنید و یا چنانچه بخواهید از خدماتی مانند برش لیزر یاCNC قطعه ای فلزی یا تلقی پلاستیکی استفاده کنید ، سری به خیابان پامنار می زنید ؛ در این مثال ها که کم تعداد هم نبوده و شما نیز هم اینک تعدادی از آن ها را در ذهنتان مرور می کنید ، عملاً راسته ای اینچنینی برای خرید ماشین آلات صنعتی و پرکاربردی همچون دستگاه بنر وجود نداشته و طرفداران اینگونه محصولات در صورت نیاز به خرید آن ها ملزم به مراجعه به نمایشگاه های بین المللی آن هم در دوره ای خاص از سال هستند . در همین رابطه برای ابتیاع این نوع محصولات ، شناسایی عرضه کنندگان مطرح و معتبر این محصولات – به ویژه در اینترنت - یکی از راه های منطقی و موجود می باشد که به متقاضیان اجازه می دهد تا با شناخت ، مقایسه و امکان مشاهده محصولات ، بدون فشارهای روانی معمول از سوی فروشندگان به انتخاب و خرید محصول مورد نظر خود بپردازند .  

اگرچه برای دستگاه چاپ بنر و نمونه های باکیفیت آن نمونه ها و مصادیق گوناگونی معرفی شده است ، اما فراموش نکنید که یک قهرمان رالی علاوه بر داشتن اتومبیلی خوب ، خود نیز راننده ای قابل می باشد ؛ در نتیجه لازم به تاکید است که در راه تهیه بهترین دستگاه چاپ بنر ، اینکه خود شما به عنوان اپراتوری خوب و مجرب بتوانید از همه ویژگی های دستگاه به نحو احسن استفاده کرده و از آن کار بکشید هم در خروجی کار بسیار موثر است .

چه بسا اساتیدی که با سال ها فعالیت در این مسیر و آشنایی با اولین نمونه های دستگاه بنر تا جدیدترین آن ها ، حتی با مدلی نچندان پیشرفته نیز بتوانند محصولی را خلق کنند که اپراتوری نوپا و کم تجربه با ابزارآلات بسیار پیشرفته و آخرین نمونه های موجود در بازار ایران نیز نتواند به آن سطح کیفی برسد . در همین رابطه چنانچه چاپ شما دارای این دو ویژگی باشد می توان گفت که چاپ خوبی داشته و محصولی قابل توجه خلق کرده اید :

 • چاپ شما یکنواخت باشد (عدم وجود خطوط اضافه و تاثیرات ناخواسته) و
 • وضوح و دقت چاپ نگاره ها روی بنر همانند نمونه دیجیتالی نمایش داده شده در مانیتور باشد .

ابتیاع یک ماشین افزار صنعتی و گسترش ذره ذره کسب و کار ، یکی از روش هاییست که عده فراوانی با عنایت به آن در پی کسب درآمد و افزایش سود خود بوده و در همین راه ، صنعتگران سرشناسی نیز امپراتوری خود را با همین رویه بنا کرده اند . با توجه به این مطلب طبیعیست که خیل کثیری از افرادی که قصد برپایی کسب و کار جدیدی را دارند ، به سمت خرید دستگاه چاپ بنر ، اکوسالونت ، لیزر ، CNC و ... سوق پیدا کرده و در پی یافتن اطلاعاتی از آن باشند .

اگرچه قرار گرفتن پای این دستگاه و کار با آن ، تجربه استفاده از همه امکانات این محصولات ، دیدن مدل های مختلف دستگاه چاپ بنر ، مشاهده نواقص احتمالی هریک و اصطلاحاً «خوردن خاک» این وسیله دستاوردهاییست که با دیدن هیچ فیلم آموزشی ، شنیدن هیچ صوت آموزگار یا مطالعه هیچ دستورالعملی حاصل نمی شود ، اما با وجود این پیشنیازها باز هم دلیلی وجود ندارد تا از قیمت به روز و افزونه هایی که به این مدل ها اضافه شده اند آگاهی نیابیم . همانطور که پیشتر اشاره شده ، مهارت کار با این دستگاه ها سبب می شود تا خروجی کار بهتر شود . این در حالیست که ماهیت دستگاه های دیجیتالی و نرم های موجود آن در این است که هر نسخه امکانات جدیدتری در خود داشته که کاربرد راحت تری نیز دارند و نهایتاً به حصول خروجی دست متخصصی مجرب تحت نظارت فردی تازه کار می انجامد . این بدان معناست که آشنایی با محصولات جدید و طرز کار آن ها الزامیست ، دستورالعمل هایی که می توانید در تارنمای پیش روی بیشتر با آن ها آشنا شوید .

قیمت دستگاه چاپ بنر

امروزه با وجود سایت های فراوانی که به عنوان واسطه ، محلی برای خرید و فروش کالا های مختلفی شده اند ، هریک از ما چنانچه در پی قیمت مستند یک وسیله خاص باشیم به آن ها مراجعه کرده و نمونه مورد نظرمان را بر می گزینیم . اگرچه استفاده از این پایگاه ها چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان خریدار فرهنگ جدیدی را میان مردم در مورد امور اقتصادیشان ترویج داده است و با کمک آن ها می توان از محصولات نو گرفته تا قریب به مرز اسقاط شدن و نابودی ، هر وسیله ای را پیدا کرد ؛ اما گاهی وجود تلورانس بالا در قیمت ها و پراکندگی بیش از حد آن ها سبب می شود تا نتوانیم معیار خوبی برای استخراج قیمت محصولی مانند قیمت دستگاه چاپ بنر بیابیم . در این وبسایت ها که گاهی به میدانی برای شیطنت برخی سودجویان و ارائه قیمت های کاذب برای بالا بردن بهای عمومی یک محصول خاص نیز تبدیل می شوند ، دیده شده است که قیمت دستگاه چاپ بنر در ستونی 5 میلیون تومان ، در خانه کناری 50 میلیون تومان و در قسمتی دیگر هم 150 میلیون تومان تعریف شده است .

افرادی که با جستجوهای اینترنتی آشنایی نداشته و اندکی با این فضا غریبه هستند ، بی تردید در نگاه اول متعجب شده و سپس از خرید یا فروش دستگاه بنر دلسرد می شوند ؛ چرا این تلورانس که باعث تفاوت قیمتی گاه 30 برابری دستگاهی نسبت به دیگری می شود برای آنان قابل هضم نیست . آیا برخی از این فروشندگان خلاف واقع را بیان کرده و بزرگنمایی می کنند ؟ آیا تعدادی دیگر در پی ارزان فروشی و رد کردن اموال خود زیر قیمت هستند ؟ مسلماً خیر ، اینچنین نیست .

طبیعتاً فاکتورهای متعددی وجود دارد که سبب شده است تا ارزش این محصولات با اعداد و ارقام مختلفی بیان شوند . نو یا دست دوم بودن آن ها ، عرض چاپ ، نوع هد ها (به عنوان مثال اپسون ، زار ، سیکو ، اسپکترا و ... ) ، تعداد هدها ، فشردگی نازل های سر هر هد که در نهایت به تغییر سرعت چاپ می انجامد ، افزونه های دستگاه ، برند و کشور سازنده آن ها ، بهای ارزی آن در بازارهای جهانی ، حجم پاشش جوهر ، سازگاری با طیف های مختلف جوهری ، بیشینه عرض چاپ ، قابلیت چاپ بر روی مواد مختلف (مانند بنر ، مش ، لیبل ، تکستایل یا پارچه و ... ) ، کیفیت محصول خروجی هر دستگاه بر اساس تعداد نقطه در اینچ ، out door یا لارج فرمت بودن آن ، وزن دستگاه و میزان استحکام شاسی ، هزینه های جانبی ، میزان مصرف رنگ یا انرژی و تناسب آن با کمیت محصولات چاپ شده ،  خدمات پس از فروش آن ها و ده ها عامل دیگری که در بسیاری از وسایل مکانیکی میبینیم سبب شده است تا در قیمت دستگاه چاپ بنر این چندگانگی دیده شود . با توجه به این توضیحات ، بهتر است تا در هنگام استعلام این قیمت ها ، شاخصه های اصلی کار نیز مورد توجه قرار گیرد تا چنانچه قرار بر مقایسه قیمت های مذکور بود ، قیاسی معقول و قابل اتکاء انجام پذیرد .

همانطور که پیشتر هم بدان اشاره شد ، افرادی که قصد خرید دستگاه چاپ بنر را دارند ، یا به منظور ارتقاء دستگاه ها یا گسترش خط تولید فعلی خود به این کار اقدام می کنند و یا به تازگی قصد وارد شدن در این راه و خرید این ماشین آلات کاربری برای اولین بار را دارند .

چنانچه فردی سابقه کار با این محصولات را داشته باشد ، طبیعتاً به رموز و فنون کار با این وسایل و نقاط ضعف و قوت مدل های مختلف آن ها آشنایی دارد ؛ در غیر این صورت در هنگام خرید دستگاه ، به منظور اینکه محصول مورد نظر با قیمت بیشتری به وی فروخته نشود و یا دستگاهی که در اختیارش قرار می گیرد همانی باشد که متناسب با کار و درخواست وی است ، یا باید کارشناسی را با خود همراه سازد و یا به صورت تئوری مطالبی را در مورد آن ها بداند که در ادامه به ارائه بخشی از این موارد خواهیم پرداخت :

 • ویژگی های کیفی دستگاه
 1. سرعت بالای دستگاه به هنگام چاپ بنر
 2. کیفیت مطلوب محصول خروجی
 3. توانایی چاپ طرح ها و رنگ های مختلف روی بنر ، فلکس ، مش و استیکر
 4. فروش بالای این محصول در سطح کشور که علاوه بر اطمینان از کارایی بالای آن ، عاملی نیز برای بیشتر شدن قطعات یدکی و تعمیرکاران این محصولات می شود .

 

 • ویژگی های فنی دستگاه
 • وجود بدمه ای صلب و سنگین به منظور دفع لرزش ها
 • وجود هیتر کم مصرف و خشک کن عقب به منظور رفع چروک های احتمالی
 • وجود سنسور های رول بازکن
 • مجهز به سامانه های عیب یاب اتوماتیک و کلید های توقف اضطراری
 • تعبیه پارکینگ هد در دستگاه
 • استفاده از سروو موتور در ساختار دستگاه به منظور صرفه جویی در مصرف برق
 • وجود سامانه پرژ در این دستگاه که عاملی برای مصرف بهینه تر رنگ می باشد .
 • امکان چاپ همزمان دو رول با ابعاد غیر یکسان در این دستگاه
 • وجود نرم افزاری ساده و کاربردی به منظور کارایی آسان تر برای اپراتورانی با هر سطح دانش و اطلاعات

پس از آشنایی با انواع ماشین آلات چاپ بنر ، نکته بسیار حائز اهمیتی که گاه دست مشتریان را در پوست گردو گذاشته و مشکلات فراوانی را برای آنان به وجود می آورد ، عدم توجه به محل قرار گیری دستگاه و فضای مورد نیاز برای عملکرد ایده آل می باشد . به عنوان مثال یکی از مشتریان ما پس از خرید یک دستگاه لارج فرمت ، تازه به این نکته فکر کرده بود که نمی تواند این دستگاه را وارد کارگاه خود – واقع در یکی از کوچه های کم عرض محله سرچشمه تهران – کند که این امر به تغییر محصول انتخابی وی منجر شد . در چنین حالتی خود متقاضیان موظفند تا با در نظر گرفتن عرض خیابان ، اندازه چارچوب ورودی ساختمان یا یک واحد ، طبقه دفتر یا کارگاه خود ، وجود پله یا آسانسور باربری و سایر عناصری که می تواند در حمل و نقل و جایگذاری دستگاه چاپ بنر موثر باشند توجه کند .

از سویی دیگر خود این دستگاه نیز پس از شروع فعالیت خود ، در اثر کار با رنگ های شیمیایی به تصعید بو یا گازی و به طور دقیق تر ترکیبات آلی فرّار می پردازد که در صورت عدم تهویه مناسب و وجود جریان هوا ، اپراتوران خود را به دردسر می اندازد ، لذا توجه به ارتفاع محیط و فاصله کف از سقف ، فضای اطراف دستگاه ، وجود منافذی برای عبور هوا و همچنین مقاومت سازه در برابر لرزه های کوچک بسیار حائز اهمیت می باشد .

با گذر از این مرحله ، نصب و راه اندازی دستگاه و همچنین تولید اولین محصول با آن ، اقدامیست که باید توسط کارشناسان مجموعه فروشنده – تکنسین نصب و چاپ - انجام گردد . در این فعل و انفعالات که عملاً کلاسی آموزشی برای افراد مبتدی می باشد ( و حرفه ای های با تجربه نیز می توانند از طرز کار آخرین افزونه های این دستگاه آگاه شوند ) گارانتی دستگاه مورد نظر نیز ثبت شده و بنا به آنچه در قرارداد ذکر شده است ( معمولاً ارائه خدمت پشتیبانی بی قید و شرط به مدت یک سال ) ارائه این خدمات آغاز می گردد .

 با تعیین محل قرارگیری دستگاه چاپ بنر و راه اندازی آن ، اینک عضوی جدید به خانواده دستگاه های شما اضافه شده است . طبیعتاً برای فردی که با ده ها مشکل و محدودیت مالی یا هزاران امید و آرزو این دستگاه را خریداری کرده است تا کسب و کاری راه بیاندازد ، بنا بر این می باشد که این وسیله بار اصلی تولید بنر و نگاره های گوناگون را بر عهده داشته باشد . با وجود محدودیت وظایف بدیهیست که خود وی نیز پای دستگاه ایستاده و از آنجایی که این محصول شالوده برپایی و جریان داشتن شغل وی می باشد به خوبی نیز از آن نگهداری می کند .
این در حالیست که در مجموعه های خدمات چاپی بزرگتر که مجهز به چندین و چند دستگاه مختلف در زمینه چاپ محصولات گوناگون می باشند ، کثرت کار و تعدد دستگاه ها اجازه پیشرفت کار بواسطه تنها حضور یک نفر را نمی دهد . در همین رابطه اگرچه شاید یک اپراتور به تنهایی بتواند از دستگاه های گوناگون خروجی بگیرد ، اما فراموش نکنید که هدف ، تنها چاپ بنر نیست ، بلکه هدف چاپ بنر در زمانی مشخص با حجمی بهینه از رنگ یا مصرف انرژی می باشد که تعدد کاربران به این امر کمک می کند . گفتنیست که با تخصیص مسئولیت یک یا تعداد اندکی از دستگاه های چاپ بنر به کارمندان مختلف ، می توان با تقسیم کار میان آن ها ، کیفیت و کمیت چاپ بنرها را افزایش داده و با عنایت به رسیدگی مستمری که این افراد به ماشین تحت اختیار خود دارند ، در صورت بروز مشکلات فنی نیز پیش از اینکه این معضل به خرابی پر هزینه ای تبدیل گردد ، جلو آن ها گرفته شود . لازم به ذکر است که مهارت ، دانش و تجربه به همراه حس مسئولیت پذیری و جدّیت در کار از جمله ویژگی هایی هستند که اپراتور دستگاه بنر باید آن ها را داشته باشد .

در معرفی دستگاه های چاپ بنر به این نکته اشاره شد که تعداد و کیفیت هدها در مرغوبیت کلی این دستگاه تاثیر گذار بوده و بالطبع قیمت آن را نیز دستخوش تغییراتی قرار می دهد . به همین دلیل ارائه توضیحاتی در خصوص این قسمت های حیاتی دستگاه بنر را خالی از لطف ندانستیم .

در کلامی ساده ، هد یک دستگاه چاپ بنر قسمت تزریق کننده رنگ و نوک پیکان ابزار اعمال دستورات کامپیوتری بر روی سطوح زیر خود می باشد . برای درک بهتر ساختار هد ، آن ها را همانند سر دوشی های حمام تصور کنید . در این تشبیه ساده ، بدیهیست که تعداد کلی این دوش ها ، تعداد سوراخ های روی هریک و قُطر تک تک حفره های مذکور در سرعت پاشش آب و کیفیت آن تأثیر گذار بوده و باتوجه به همین فعل و انفعالات نمی توان نحوه پاشش آب و استحمام در حمامی که یک دوش مستهلک دارد را با حمامی که دارای چندین دوش در جهات مختلف با ساختاری پیشرفته تر می باشند را مقایسه کرد .

پس از درک کلیات طرز کار این پدیده ، با بازگشت به مبحث ماشین آلات چاپ بنر باید بگوییم که هدهای مورد نظر ما مجرای خروج رنگ و نشستن آن روی سطح بنر می باشند . حال یکی از عواملی که در کیفیت و کمیت این پاشش موثر است ، میزان ریز و درشت بودن آن ها می باشد که در حالت عمومی به دسته های 3.5 ، 14 ، 20 ، 42 و 80 پیکومتری تقسیم می شوند . در این تقسیم بندی ، کوچک بودن اعداد به معنای کمتر بودن میزان رنگ پاشیده شده روی سطح می باشد ؛ در نتیجه در مورد 3.5 پیکولیتری رنگ تزریق شده با سرعت کمتری روی سطح می نشیند ، اما دارای بیشینه کیفیتی می باشد که سبب می شود تا بنر مورد نظر ما با وضوحی بسان پرینتر های کاغذی نگاره ای را به تصویر بکشد و از سوی دیگر موارد 80 پیکولیتری با کاهش ظرافت خود ، تصاویری که به وجود می آورند کیفیت کمتری داشته و مناسب به تصویر کشیدن طرح و نقش هایی برای نمایش از راه دور می باشند . 

همانند قطر هر سوراخ تزریق کننده رنگ ، تعداد آن ها نیز در ارزیابی کیفیت این محصول از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . می توان گفت که کاملاً بدیهیست که تعداد بیشتر این حفره ها به مثابه تا دندان تجهیز کردن خط مقدم چاپمان بوده  و به نسبت هرچه از تعداد آن ها کاسته شود ، سنگینی بار چاپ بر روی دوش تعداد نازل های موجود تقسیم می شود .

تعداد نازل های مذکور در هدهای ساخته شده در کمپانی های مختلف از استاندارد یکسانی تبعیت می کنند که طبق آن 128 ، 256 ، 512 و 1024 (که جملگی توان های عدد 2 می باشند) میزان رایج آن ها روی هر وسیله هستند . همانطور که اشاره شد تعداد بیشتر این نازل ها به معنای سرعت بیشتر انجام کار می باشد ، حال اینکه این سرعت بیشتر به معنای حرکت سریعتر هد نمی باشد ، بلکه به این معناست که با اضافه شدن تعداد حفره ها ، مساحت تحت پوشش آن ها نیز زیاد شده و به نسبت این ازدیاد ، تعداد توقف های هد برای رنگ کردن قسمت بعدی کاهش می یابد (مثلاً عرض 0.5 سانتیمتری نازل در برابر هدی که عرض 2.5 سانتیمتری را می روبد) لذا توجه به این نکات – مثلاً خریدن دستگاهی با تعداد نازل های کمتر که سرعت عملیات را کاهش می دهد – می تواند به عنوان عاملی برای کاهش قیمت نهایی محصول مطرح گردد .  

در زمینه خرید دستگاه چاپ بنر و  امور مرتبط با آن ، یکی از اصطلاحاتی که زیاد با آن برخورد می کنید « ریپ دستگاه » می باشد . اگرچه افرادی که سابقه کار با نمونه های مختلف این ماشین آلات را دارند از ماهیت این بخش کلیدی و پراهمیت آگاهند ، اما این اصطلاح علامت سوال بزرگی در ذهن افراد نابلد یا تازه وارد به این حوزه می باشد ، لذا به شرح این پدیده خواهیم پرداخت .

ریپ دستگاه بنر چیست ؟

می دانیم که تصاویر مدّ نظر ما برای چاپ شدن روی بنر ، به صورت مستقیم و یکدست به وجود نیامده و طی تقسیم بندی هایی که روی آن صورت می گیرد ، این بخش ها به به صورت پشت سر هم روی بنر ، مش ، پارچه یا هر زمینه دیگری می نشینند . در همین رابطه که این عمل را می توان گسستن یا شکافتن بنامیم ، نرم افزارهای ریپ (Rip Software) که از مهمترین آن ها می توانیم به Photo Print  ، Main Top ، Onyx و Wasatch اشاره کنیم ، با تکه تکه کردن تصویر مورد نظر ما ، آن را با فرمت هایی مانند prn  یا prt  آماده شناسایی توسط نرم افزار دستگاه و چاپی با کیفیت می کنند . در همین راستا لازم به ذکر است که ریپ یک دستگاه چاپ بنر به صورت اختصاصی برای آن نوشته شده ، روی کامپیوتر نصب می شود و توسط مجموعه سازنده اش به کاربران ارائه می گردد . گفتنیست که چنانچه تعریف نرم افزاری را شنیدید که قابلیت های زیادی داشته یا کار با آن آسان است ، فوراً به خرید آن اقدام نکنید ، چرا که ممکن است به کلی با دستگاه شما همخوانی نداشته باشد و طبعاً نتواند از همه پتانسیل این وسیله کار بکشد ؛ عاملی که در نهایت به ضرر خودتان تمام خواهد شد .

نرم افزارهای ریپ به عنوان عامل هدایت دستگاه چاپ بنر و وسیله ای برای بهره برداری حداکثری از آن ، چنانچه از نوع ویژه و مخصوصی باشند که شرکت سازنده ارائه یا پیشنهاد داده است ، با توجه به ساختار و مرغوبیت رنگ های موجود ، محصول با کیفیت تری را به چاپ می رسانند که نمایی مشابه و نزدیکتر به آنچه در صفحه نمایش می بینیم دارد .

تبدیل شدن به متخصص چاپ همانند بسیاری از مشاغل دیگر ، با کار و ممارست مستمر و کسب تجربه در بلند مدت به بار نشسته و شما را به فردی همه فن حریف در حوزه خود تبدیل می کند ، این در حالیست که با افزایش کاربری نرم افزار ها و در این مورد خاص ریپ دستگاه بنر ، تسلط به این واسطه های نرم افزاری سبب می شود تا ره صد ساله را یک شبه رفته و در مدت زمانی بسیار کوتاه به پیچ و خم های تولید بنری مرغوب و مشتری پسند تبدیل شوید .

در ادامه گفتنیست که ماهیت نرم افزارهای مورد نظر ما مفهومی تازه نبوده و حکم نرم افزارهای راه اندازی را دارند که یک سخت افزار را به یک رایانه می شناساند  (مانند درایورهای یک پرینتر روی سیستم)  ، با این تفاوت که همانند بسیاری از زیر مجموعه های برنامه های مذکور ، این پدیده می تواند محیط کاری برای کاربران بوده و علاوه بر اینکه واسطه ای برای ارسال اطلاعات از کامپیوتر به دستگاه چاپ بنر باشد ، قادر به تعریف گزینه های متنوعی هم برای نوع چاپ و ویرایش آن ها شود .

قبل از نصب دستگاه بنر چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

همانطور که همه سخت افزارها برای ارائه بهترین عملکرد خود و همچنین داشتن عمر مفیدی طولانی نیازمند شرایط راه اندازی ویژه ای هستند ، دستگاه چاپ بنر نیز مستلزم قرار گیری در جایگاهی ویژه و تعبیه امکاناتی مختص به آن در محیط می باشد . با اینکه پیش از این توضیح مختصری در خصوص توجه به محل قرارگیری این دستگاه قبل از خریدش ارائه دادیم ، در ادامه قصد داریم تا با نگاهی موشکافانه تر ، ملزومات برپایی این دستگاه که با بزرگ و پیشرفته شدنش اهمیت بیشتری نیز می یابند را بررسی نماییم .

در همین رابطه خود محل قرارگیری دستگاه و ویژگی های ساختاری آن ، اتصال به زمین ، کابل مخصوص هیتر ، تهیه استاب لایزر یا یو پی اس ، ایزوله کردن محل قرارگیری دستگاه و تعبیه سیستم تهویه برای محیط پیرامون آن ، تهیه و در نهایت تخصیص و اتصال یک دستگاه رایانه شخصی به این ماشین از مهمترین اموری می باشند که باید پیش از روشن نمودن دستگاه به آن ها توجه شود .

در خصوص ویژگی های محل جانمایی دستگاه چاپ بنر باید بگوییم که در گام نخست این مکان باید به اندازه ای تمیز و پاکیزه باشد که گرد و غبار در آن معلق نباشند ؛ پس هر محیط ارزان و بزرگی که این دستگاه در آنجا جای می گرفت متناسب با اهداف ما نیست ، چرا که همین گرده ها سبب می شوند تا بنر تازه خارج شده از دستگاه آن ها را جذب نموده و نهایتاً پس از خشک شدن امکان جدا کردن آن ها از سطح رنگی وجود نداشته باشد .

ابعاد دستگاه رابطه مستقیمی با فضای مورد نیاز اطراف آن برای بیشینه شدن کارایی و بازدهیش دارد ؛ اما با این حال فاصله فضای 70 سانتیمتر تا 1 متری از طرفین ، فضای ایده آلیست که در اثر اعمال آن هم کاربر راحت بوده ، هم هوای در اطراف دستگاه به خوبی جریان دارد و هم فضای زیادی از محیط دردسترس اشغال نمی شود .

بیشتر سخت افزارهای دیجیتالی یا ماشین آلات صنعتی در هنگامی که بر روی زمینی مسطح قرار دارند حداکثر پتانسیل خود را در اختیار کاربر قرار می دهند ، پس چنانچه سطح مورد نظرتان تراز نیست ، سعی کنید پیش از انقاال این دستگاه به آنجا آن را مرتفع و هم سطح سازید .

با توجه به چهار فصل بودن کشورمان ، نوسان دما در تابستان و زمستان زیاد است ، در صورتی که علاوه بر عدم امکان جابجایی های مستمر ، گرمای زیاد و سرمای شدید نیز برای این محصول اصلاً خوب نیست ؛ پس با توجه به کاتالوگ محصول یا مشاوره کارشناسان نصب ، دمایی 20 الی 30 درجه برای استفاده بهتر از این محصول فراهم نمائید .  

در میان ذرات سازنده یک ماده ، از میان الکترون ، پروتون و نوترون موجود در یک اتم ، این تنها الکترون است که به دلیل سبکی چند هزار برابری نسبت به اجزای دیگر قابلیت جابجایی را دارد . این پدیده که در حقیقت همان عامل به جریان افتادن برق و کار کردن لوازم الکترونیکیست ، به دلیل اینکه اجسام رسانا تمایلی به نگه داشتن آن ندارند به سرعت از میان آن ها عبور کرده و از یک سوی آن به سمت دیگرش می رسد ، در نتیجه زمانی که گفته می شود طلا یا مس رساناهای خوبی هستند ، به این معنی می باشد که تمایلشان برای گیر انداختن الکترون های مذکور کم بوده و با کیفیت و سرعت بیشتری آن ها را به اتم های بعدی خود منتقل می کنند .

حال در مواردی پیش می آید که این الکترون های محبوس شده در یک جسم راهی برای فرار نداشته و ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار بیاورند . به عنوان مثال فرض کنید که جریان الکتریکی متصل به دستگاه چاپ بنر دچار نوسانات شدیدی شده است . در این هنگام اگرچه با قطع شدن فیوز دستگاه از خطرات احتمالی در امان می ماند ، اما فراموش نکنید که کار فیوز تنها محافظت از دستگاه می باشد ، پس کاربری که در مجاورت آن قرار دارد چه می شود ؟ در چنین مواقعی با توجه به اینکه الکترون های مذکور در جنب و جوشی مثال زدنی برای خروج از بدنه فلزی این دستگاه هستند ، هر شئ یا پدیده رسانا یا نیمه رسانایی که در مجاورتشان قرار گیرد به منزله راه فرار آن ها در نظر گرفته می شود . در نتیجه اینکه حتی اگر جسمی فلزی به نزدیک آن بیاید این ذرات انتقال یا اتصال کوتاه خود را با جرقه نشان می دهند و چنانچه به بدن یک انسان متصل شوند – به دلیل اینکه قادر به عبور دادن جریان از بدن خود می باشد - به آنجا منتقل شده و با برق گرفتگی موجبات آسیب دیدگی شدید یا مرگ وی را فراهم می آورند .

و اما راه حل چیست ؟ طبیعیست که راه حل این معضل مجموعه اقداماتی می باشد که بتواند این بار منفی را به محلی غیر مخاطره آمیز و امن منتقل کند و چه جایی بهتر از زمین ! در رشته های مربوط به برق ، زمین را به عنوان پتانسیل صفر در نظر می گیرند ، بدین معنا که این جرم بزرگ با ورود الکترون های حاصل از حتی چندین رعد و برق نیز دچار هیچگونه تغییر پتانسیلی نمی شود ، لذا با پیدا کردن راهی برای انتقال الکترون بدنه دستگاه به زمین می توانیم اطمینان داشته باشیم که با وجود چنین بستری ، الکترون ها دیگر تمایلی برای انتقال به بدن ما ندارند .

بدین منظور و برای برپایی سامانه اتصال به زمین یا حفر چاه ارت (ارث با تلفظی بهتر) ابتدا چاهی به عمق 2 متر یا بیشتر در محل برپایی دستگاه چاپ بنر حفر می کنیم . پس از این کار انتهای این چاله را با ماسه مخصوص ارت پر کرده و روی آن یک صفحه مسی به شکل مربع به اضلاع 20 یا 30 سانتیمتر و ضخامتی در حدود نیم سانتیمتر می گذاریم . این صفحه با کمک سیمی مسی و کابلشو به بدنه دستگاه وصل شده است . در حالی که خود این واسطه های فلزی درون یک بستر از جنس لوله PVC قرار گرفته اند ، رطوبت آن ها نیز تأمین شده و سبب می شود تا خیسی زمین با کیفیت بیشتری به این انتقال کمک کند . در نهایت گفتنیست که پس از پر شدن چاله مذکور ، لوله های محافظ تا محل اتصال سیم به دستگاه آن ها را مشایعت کرده و سبب می شود تا موجود جانداری به آن برخورد نکرده و آسیب نبیند .

با گذر از مبحث آماده سازی چاه ارت که به خوبی مبین این نکته بود که چرا بیشتر دستگاه های چاپ بنر در طبقه همکف قرار می گیرند ، اینک به سراغ سایر پیشنیاز های فیزیکی این دستگاه می رویم .

کابل مخصوص هیتر به عنوان اولین محصولی که بدان نیاز داریم ، پدیده ایست که واسطه انتقال نیروی محرکه دستگاه چاپ بنر از منبع تغذیه به دستگاه می باشد . دستگاه بنر به عنوان یکی از اعضای خانواده پر جمعیت ماشین آلات صنعتی ، بر خلاف لوازم برقی خانگی با اتصال دو شاخه اش به پریز ، روشن و آماده به کار نمی شود . در هنگام استفاده از بسیاری از محصولاتی که به مراتب حجم کوچکتری از دستگاه چاپ بنر دارند ، دیده شده است که برای تأمین برق آن ها ، با کمک کابل هایی مخصوص ، مقاوم و پرقدرت ، این وسیله به طور مستقیم به کنتور وصل شده و یا در بهترین حالت از پریزی برق می گیرد که وسیله دیگری به آن وصل نشده باشد . از این روست که گفته می شود کابل 2 × 3 به همراه نری و مادگی عامل مطلوبی برای انتقال الکتریسیته در به منظور شروع کار این دستگاه می باشد .

استاب لایزر به عنوان پیشنیاز بعدی ، وسیله ای می باشد که بر سر راه کابل مذکور قرار گرفته و با تثبیت ولتاژ و دفع نوسانات برق از خرابی دستگاه جلوگیری می کند . این محصول که در بیشتر محصولات برقی حساس یا گران قیمت ( مانند آسانسور ، دستگاه سی تی اسکن یا رادیولوژی مراکز پزشکی ، دستگاه چاپ و بسته بندی و ...  ) کابرد دارد ، با توان ۲ الی ۵ کیلو واتی خود که بنا به حجم و میزان برق مصرفی دستگاه تعریف می شود قادر به محافظت از این محصولات می باشد .

هریک از دستگاه های صنعتی به نوبه خود حرارتی تولید می کنند که چنانچه در محیطی کوچک باشد به بالا رفتن محسوس و غیر قابل تحمل دمای محیط منجر می شود . در چنین شرایطی عامل انسانی به عنوان مهمترین فاکتور کار با محصول در چالشی بزرگ قرار گرفته و بدین ترتیب با وجود هوای گرم به ویژه در کارگاهی کوچک با شرایط سختی دست و پنجه نرم خواهد کرد  .

شاید یکی از دلایلی که نام دستگاه های چاپ بنر در گونه هایی خاص Outdoor یا خارجی گذاشته شده است همین می باشد که باید به منظور برقراری تعادل گرمایی در محیط باز و وسیعی قرار گیرند ، در نتیجه برای افرادی که امکان تهیه کارگاهی بزرگ را ندارد ، به وجود آوردن شرایطی مشابه آن تنها راه ابتیاع دستگاه مورد نظر می باشد . بدیهیست که در صورت فقدان این ویژگی ها علاوه بر کاربر ، خود دستگاه نیز آسیب دیده و در میان مدت هزینه سنگینی برای تعمیرات خود روی دست صاحبش می گذارد . به همین منظور استفاده از یک سانتریفیوژ یا یک هواکش ۲۸۰۰ دور در دقیقه که ابعاد حداقلی 40 در 40 سانتیمتر داشته باشد و قادر است تا دمای محیط را روی 20 الی 30 درجه نگه دارد الزامیست .

بیشتر وسایل برقی بنا به نوع کاربرد و شکل ظاهریشان دارای وجهی متمایز (با فرض مکعب مستطیلی دانستن آن ها) از سایر قسمت های آن هستند که محلی برای اتصال کابل های برق ، ارتباط دهنده های صوتی و تصویری ، کلیدهای هدایگر اصلی ، دکمه های ریز و درشت ، پورت های مختلف و دیگر عوامل موثر در نحوه کار کشیدن از دستگاه می باشد .

به عنوان مثال در کیس یک رایانه شخصی (که از قضا تهیه و اتصال آن به دستگاه چاپ بنر نیز ضروریست) وجه پشتی آن محلی برای اتصال کابل های برق ، مانیتور ، شبکه و دیگر رابط های الکتریکی با سخت افزارهای مختلف می باشد . نصب پاور در این قسمت و تعبیه فن دستگاه در آن ، وجود پورت هایی برای پذیرش ماوس ، کیبورد و سایر سخت افزارهای ورودی ، وجود پورت های دریافت و پخش صدا ، وجود درگاه های USB و ده ها گزینه دیگری که بنا به طراحی کامپیوتر می تواند متغیر باشند از دیگر مصادیقیست که از اهمیت بالای این بخش سخن گفته می توانیم آن ها را در این قسمت مشاهده کنیم .

همانطور که گفته شد بیشتر وسایل برقی چنین قسمتی را روی خود دارند ، حال اینکه هرچه وسیله ای پیشرفته یا بزرگتر شود ، وجود این قسمت نیز روی آن بازرتر می شود . به عنوان مثال در دستگاه چاپ بنر ، بخش هایی تحت عناوین کابینت سمت راست و چپ وجود دارند که می توان گفت هدایت این دستگاه در گرو آگاهی از نحوه کارکرد آن ها می باشد .

در کابینت سمت راست بیشتر دستگاه های چاپ بنر که در حقیقت جعبه کلیدهای آن می باشد می توانیم بخش های زیر را ببینیم :

کلید توقف اضطراری که در صورت گیر کردن مدیا زیر کریج و هر رویداد غیر مطلوب دیگری که برای دستگاه یا کاربر بیافتد ، همه فعالیت های آن را متوقف می کند .

کلید های صفر و یک LED کابین ، LED سقف و فن خشک کن ، روشن و خاموش کردن فن خشک کن و همچنین کلید های استاپ و استارت مکنده مدیا ، هیتر ، پاور DC و رول بازکن از جمله قسمت های مهم این کابینت هستند . این در حالیست که در این ناحیه می توان به پاورهای 12 ولت ، پمپ و سیستم پرچ ، هد برد ، سرو درایور و همچنین کیس و استاپ لایزر اشاره کرد .

از سویی دیگر کلیدهای پرچ ، صفر و یک مشکی به منظور خاموش و روشن کردن LED کابین ، کلید رول جمع کن ، گالن های رنگ و سایر لوله های انتقال الوان هم در این قسمت قرار می گیرند .

زمانی که دستگاه بنر جدیدی خریداری می شود ، به ویژه هنگامی که این خریدار اپراتوری مبتدی و نا آشنا با طرز کار این وسیله و افزونه های متعدد آن است ، سوالات فراوانی در خصوص نحوه کارکرد این وسیله پدیدار می شود که عمده آن ها مطعوف به الفبای چاپ و حصول یک خروجی ساده و ابتدایی از دستگاه می باشد . در همین راستا تصمیم گرفتیم تا در ادامه به شرح وظایف مسئول دستگاه و ذکر باید ها و نبایدهای کار وی بپردازیم .

برای استفده از دستگاه های برقی طبیعتاً روشن کردن آن اولین قدم کار ماست ، پس با باز کردن گپ دستگاه ، دکمه پاور را می فشاریم . برای اینکه بدانیم دستگاه آماده چاپ شده است یا خیر ، باید از آن تست چاپ بگیریم . بدین منظور به اندازه دو پرچ رنگ داخل هد ریخته و طی زمانبندی مشخصی که برای این کار وجود دارد (دو بار به فاصله 2 ثانیه از هم) ماده مصرفی را به دستگاه تزریق می کنیم .

در مرحله بعدی نوبت به پهن کردن بنر خام می رسد ، بنری که چنانچه می خواهید تصویر چشم نواز و واضحی را نمایش دهد ، بهتر است نمونه ای له شده یا بی کیفیت نباشد . در این مرحله بنر مذکور را روی لوله های هرز رول بازکن قرار می دهیم و سپس رول را می چرخانیم تا حالت استاندارد خود را باز یابد . کار ما با بنر ها در این نقطه به پایان نمی رسد ، چرا که باید آن را هواگیری کرده و به آرامی آن را تا محدب جلو هدایت کنیم . با پایین کشیدن دستی و ثبات مدیا ، اینک اتوفید وارد ماجرا شده و مقدمات بازگشایی خودکار بنر تنها با فشردن یک دکمه را فراهم می کند .

اتصال حلقه ای استپ ابتدایی و انتهایی ، تعیین نقطه چاپ از روی خط کش و انتقال اطلاعات آن به نرم افزار ، تنظیم فیکسرها از طرفین به منظور عدم بلند شدن مدیا و نهایتاً روشن نمودن وکیوم و ارسال تصویر مورد نظر از مراحل بعدی چاپ و کار با دستگاه بنر می باشند .

در ادامه چنانچه بخواهیم به نکاتی ایمنی در خصوص کار با دستگاه چاپ بنر اشاره کنیم باید بگوییم که پیش از هرچیز نباید سطح دستگاه را با میزی دم دستی که عادت داریم تا وسایل خود را روی آن می گذاریم اشتباه بگیریم . اگر چنین عادتی دارید و روی همه سطوح افقی جسمی ثانویه قرار می دهید ، باید بدانید که وجود این اجسام که طبیعتاً شمارش تک تک آن ها را در دست نداریم می تواند به سلامت دستگاه آسیب بزند . به عنوان مثال با حرکت مدیا روی صفحه چاپ ممکن است این محصولات بدون اینکه بدانیم و متوجه شویم به داخل دستگاه کشیده شده و با گیر کردن هد ، حداقل خسارتی که به ما بزند اتلاف وقت برای رفع مشکل مذکور باشد .

چنانچه در پی افزایش سود خود هستید باید کاهش هزینه ها را یاد بگیرید . در همین رابطه باید بدانید که بنر خام بخشی از سرمایه شماست ، پس با مصرف بهینه آن از خرید و جایگذاری رول بعدی بنر جلوگیری کرده و در بلند مدت تفاوت این صرفه جویی را مشاهده نمائید . با اتمام چاپ ، بنر را برش زده و سپس با برگرداندن رول به صورت اتوماتیک ، نظاره و کمک از پشت دستگاه به جمع شدن منظم آن ، شرایط تخریب مدیا را از بین ببرید .

پرچ های اعمال شده اثری همیشگی نداشته و نیازمند رسیدگی های پیوسته هستند . در همین راستا هنگامی که می بینید چاپی کم رنگ شده و آثار گرفتگی و پرینتی نامطلوب روی آن به وجود آمده است ، با توجه به رنگ مورد نظر آن را پرچ می کنیم . همه این ها در حالیست که اپراتورهای حساس و منظم این عمل را با تست های چاپ به صورت روزانه و پیش از کار بر روی بنر مشتری انجام داده و بدین ترتیب تا انتهای روز از کارکرد ایده آل دستگاه خود مطمئن می شود .

به یاد داشته باشید که در چاپ بنرهایی که در فاصله نزدیک به چشم مخاطبین نصب می شوند تعداد نقاط در هر اینچ (dpi) از اهمیت بالایی برخوردار هستند . این واحد که در حقیقت بیانگر میزان رزولوشن یک تصویر است ، هرچه بالاتر باشد تصویری با کیفیت تر داریم ، تصویری که به واسطه درج نقطه به نقطه اطلاعات مدت زمانی بیشتری برای نمایش کامل تصویر از ما می گیرد . اما به راستی این میزان حساسیت برای همه بنرها لازم است ؟

پاسخ این سوال منفیست . برای درک بهتر آن ابتدا به این مثال توجه فرمائید . در بسیاری از نمایشگرهای غول پیکر الکترونیکی که در سطح خیابان ها ، مراکز خرید ، حول زمین های ورزشی در استادیوم های بزرگ و ... می بینیم ، این صفحات LED دار در حقیقت سطحی مملو از چراغ های کوچک می باشند که در یک لحظه هر کدام از آن ها تنها رنگی واحد به خود می گیرد ؛ اما آیا تاکنون متوجه آن شده ایم و یا آیا خللی در تصاویر نمایش داده شده توسط آن ها وجود داشته است ؟ باز هم پاسخ منفیست چرا که وقتی ما از دور به آن ها خیره می شویم ، این فاصله سبب می شود تا فواصل ناچیز بین آن ها کمتر به نظر رسیده (فواصل نسبی) و نهایتاً همه آن ها را یکپارچه و کنار هم ببینیم . نیاز به توضیح بیشتری نیست که با نزدیک تر شدن به آن ها این چراغ های کوچک بیشتر خودنمایی کرده و رفته رفته تصویر یکپارچه آن ها محو می شود .

ارتباط این مثال با دستگاه چاپ بنر و خروجی آن در این نکته است که چنانچه به چاپ بنری بزرگ که در فاصله ای دور نصب می شود می پردازیم یا حجم تصویر بالاست ، برای مشتری سرعت از کیفیت مهمتر بوده و یا در خوانایی آن مشکلی به وجود نمی آید حتی کیفیت dpi 50 نیز پذیرفتنیست و می توان آن ها را بدین ترتیب ریپ کرد .

وجود هوا در مسیر پمپ تا سر هد یا خرابی آن ها عواملی دردسر ساز و هزینه آور در امر چاپ و دستگاه بنر هستند که جلوگیری از آن ها راه ساده ای دارد ، خالی نماندن گالن از رنگ . خالی بودن این بخش به فعالیت مستمر پمپ می انجامد ، پس با بررسی پیوسته این عامل فشاری را از روی دوش پمپ دستگاه چاپ بنر بردارید . از این گذشته استفاده از مرکب فاسد علاوه بر پمپ به تخریب ساب تانک ، هد و فیلتر دستگاه نیز می انجامد ؛ پس اولاً این محصولات را از مرجع مطمئنی تهیه کرده و در خرید بهترین مواد ، صرفه جویی و آینده نگری های مادی غیر ضروری را به خرج ندهید و ثانیاً پیش از قرار دادن آن ها در دستگاه ، با تکان دادن 5 دقیقه ای یا وارسی هریک به صورت فیزیکی از عدم وجود لختگی یا رسوب در هریک اطمینان حاصل نمایید .

یکی از نکاتی که برخی مشتریان خرید دستگاه بنر که در حقیقت همان اپراتورهای نخستین آن هستند انجام می دهند ، عدم توجه به کالربار می باشد . بسیاری از اصطلاحاتی که در نوشته های این تارنما استفاده می کنیم از جمله عبارات و لغاتی هستند که روزانه و به کرّات توسط کاربران حرفه ای این دستگاه ها استفاده می شوند ، اما چنانچه بخواهیم برای افراد ناآشنا با این مفاهیم توضیح دهیم ، کالربار در حقیقت ستون های کم عرض و ارتفاعی از از رنگ های موجود در دستگاه و اثر هریک از نازل های آن می باشد که در ابتدا یا انتهای کار به وضوح دیده می شوند . در بسیاری از بنرها ، ممکن است تنها از یک یا دو رنگ استفاده شود و با وجود اینکه رنگی کالر غالب ماست ، از دیگری هیچ استفاده ای نمی کنیم . زمانی که از کالربار استفاده می شود ، اگرچه به ظاهر گوشه کار را مخدوش کرده و رنگ خود را هدر داده ایم ، اما این کار بدین سبب انجام می شود که همه نازل ها حداقل ذره ای کار کرده باشند و از اینکه رنگی از آن ها کسته شده باشد اطمینان حاصل کنیم ، عملی که به منظور جلوگیری از خشک شدن رنگ و مسدود شدن مجراهای خروجی دستگاه انجام می پذیرد . از این گذشته استفاده چندباره از قاشقک های زیر دستگاه چاپ بنر – هد پاک کن هایی که به منظور تمیز کردن آثار و موادی که ممکن است باعث گرفتگی دهانه و مجرای آن شوند استفاده می گردند – به ویژه در زمان هایی که دستگاه روشن بوده اما فعالیتی نمی کند بسیار اثر بخش می باشد .

دستگاه چاپ بنر از جهاتی یک ماشین افزار صنعتی به حساب می آید تا ماشینی اداری ، اما این بدان معنا نیست که نباید همانند دستگاه های ظریف با لطافت ، صبر و حوصله و روش های اصولی از آن کارکشید . دستگاه بنر به کامپیوترهای شخصی متصل می شود و با نرم افزاره های مختلف هدایت می شود ، پس بر خلاف ماشین تراش های قدیمی با نیم قرن سن که هنوز هم در حال سرویس دهی می باشند ، اپراتور نباید تنها به نحوه کار خود ماشین مسلّط بوده و موظف است تا با یادگیری طرزکار نرم افزارهای مرتبط با آن ، به چاپ بنری با کیفیت و بهینه در مصرف مواد و قیمت آن بپردازد .

در همین راستا خالی از لطف نیست که به طور مختصر اشاره کنیم برای داشتن یک خروجی بهتر ، چاپ بنر مناسبتی رزولوشن dpi  240×360  و برای درج نوشته های کتابی  روی بنر ، فلکس ، استیکر از dpi  360×360 تک پس ، برای بنرهای با کیفیت معمولی رزولوشنdpi ۲۴۰×۷۲۰  دو پس و نهایتاً برای چاپ فلکس استیکری با کیفیت عالی یکی از حالاتdpi ۱۰۸۰×۱۸۰ سه پس ، dpi  240×720 چهار پس یا ۷۲۰×۱۸۰ dpi شش پس لازم است .

در مبحث نگهداری از دستگاه های صنعتی یا هر پدیده فیزیکی دیگری ، نه تنها پاکیزگی سامانه امری خوب و مفید بوده ، بلکه عملی ضروری هم می باشد که با حذف عوامل نامطلوب که همان کثیفی های روی قسمت های فیزیکی دستگاه هستند ، عمر و بازدهی محصول را نیز افزایش می دهند .

با توجه به این توضیحات گردگیری همه روزه دستگاه عملی نامطلوب تلقی نمی شود ، اما از آنجایی که افراط در هیچ کاری پسندیده نیست ، تمیزکاری دائمی نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد . به عنوان مثال قطعه ای از دستگاه زیر چند لایه دیگر قرار گرفته و دستیابی به آن بسیار زمانگیر می باشد ، پس برای چاپگری با تعداد مشتریان مشخص ، مطلوب نیست که همواره بخشی از زمان روزانه خود را به زدودن آلودگی ها بگذراند و از سویی دیگر این پافشاری در تمیزی ممکن است به سقوط از سوی دیگر بوم منجر شود و در اثر کثرت دفعات این عمل ، اثر مواد شوینده ، امکان اشتباه در تمیزکردن یکی از این قطعات و دردسرهای ثانویه یا باز و بازکردن های مکرر دستگاه ، به محصولی پاکیزه اما نا کارآمد برسیم ؛ پس دانستن زمان ایده آل برای تمیز کردن هریک از اجزاء می تواند نتیجه بهتری از خود به جای بگذارد .

ریل و واگن : این قسمت ها باید با شرط عدم تماس با قطعات مختلف رولر ماهی 2 بار چرب یا گریس کاری شده و به ازای هر 4 بار گریس کاری (یعنی حدوداً هر 2 ماه یکبار ) با حلالی در دسترس اما قدرتمند مانند بنزین یا تینر فوری تمیز شوند .

ستون افقی ریل : با توجه به اینکه این بخش نیز به طور متوسط هر دو ماه یکبار مستلزم نظافت است ، پس چه بهتر که با سرویس ریل و واگن هم دوره شده و به صورت همزمان با یکدیگر پیش بروند .

تسمه xy وتسمه کریج هم به گریس کاری مداوم نیاز دارد ، پس این عمل را نیز به چرب کردن ریل ها انجام می دهیم .

برای شستن یک شلنگ کافیست که حلال مایع داخل آن به اندازه ای از داخل لوله عبور کند که تنها شفافیت این مجرا باقی مانده و جسم زائدی درونش دیده نشود . در نتیجه برای شستن مسیر جوهر از پمپ تا هــد که سالی دو بار لازم هست نیز علاوه بر تعویض فیلترها ، باید یک سر آن را از هد جدا کرده و در عین حالی که نرم افزار دستگاه فعال است ، به پرچ کردن سالونتی که به این منظور به داخل لوله تزریق شده است ، به درون سینی پرتی بپردازیم .

برای فردی که به تازگی الفبای رانندگی را آموخته و برای نخستین بار به صورت مستقل و به تنهایی پشت فرمان یک خودرو نشسته است ، تنها حرکت کردن ، ایستادن به موقع ، انجام یک پارک ساده ، عدم برخورد با ماشین های دیگر و عدم ایجاد اختلال در روند حرکتی سایر یک خودروها در یک معبر مورد توجه است . به عبارتی دیگر ، همه مسائلی که برای یک راننده با تجربه بدیهی ، عادی و پیش پا افتاده می باشد ، همه توجه و توان یک راننده آماتور را معطوف خود کرده است که از هیچ تلاشی برای عدم ارتکاب اشتباه یا انگشت نما نشدن در خیابان دریغ نمی کند . این در حالیست که رانندگی تنها در حرکت و توقف خودرو خلاصه نمی شود . توجه به صدای موتور اتومبیل ، محل قرارگیری درجه و نشانه گر ها ، سر و صدای شاسی یا بدنه ، توجه به میزان آب ، روغن و سایر مواد و محصولاتی که با گذشت زمان کم یا مستهلک می شوند و ده ها عاملی که به کارکرد بهتر این وسیله منجر می شود نیز از جمله وظایفیست که همه رانندگان ملزم به آموختن آن هستند ، اما همانطور که گفته شد افراد تازه وارد به این وادی در قدم اول به مسائل دیگری می پردازند .

با بسط دادن این توضیحات به دستگاه چاپ بنر باید گفت که اپراتوران تازه کار و بی تجربه نیز همانند رانندگان کم سابقه ، در قدم های اول خود تنها در پی راه اندازی و کار کشیدن از این وسیله هستند . اینکه چگونه یک تصویر را ریپ کنند ، چگونه ابعاد آن را روی بنر خام تنظیم نمایند ، چگونه فرمان چاپ را صادر نمایند و سایر اموری که مقدمات چاپ بنر را فراهم می کنند از جمله نخستین فنونی هستند که در پی آن می روند . این در حالیست که هم در مثال خودرو و هم در مثال دستگاه بنر ، با افزایش تجربه ، تسلط بیشتر کاربر به روی این مجموعه مکانیکی و همچنین بروز مشکلاتی فنی به مرور زمان ، این فرد می آموزد که خود نیازمند یادگیری ریزه کاری هایی از نحوه کار کردن قطعات یا تعمیر آن ها بوده و به جای مراجعه به تعمیرکار می تواند بشخصه برخی از ایرادات کوچک و غیر حساس را برطرف کند .

در همین رابطه قصد داریم تا با معرفی مختصر برخی از این قطعات ، کاربران در شرف پیشرفت و گسترش تجربه را با اصلی ترین قطعات این  دستگاه آشنا کنیم :

 • فیلتر جوهر : می دانیم که همه جوهر ها از نظر گرانروی به زلالی آب نبوده و بسته به میزان مرغوبیت خود می توانند حاوی موادی زائد ، تفاله ، رنگ های خشک شده و تکه های جامدی باشند از لحظه انتقال رنگ به هد دستگاه تا پاشش و خشک شدن روی بنر عاملی نامطلوب به حساب می آیند . به همین دلیل به عواملی نیاز داریم که این محصولات پر اهمیت را از لوث هر عامل مزاحمی پاک کرده و رنگ را آماده پاشش کند . فیلتر جوهر به عنوان یک صافی این وظیفه را بر عهده گرفته و با جابجایی شش ماهه با نمونه ای تازه تر امکان تمیز شدن مستمر رنگ را فراهم می آورد .
 • مگنت و پمپ هوا : با وجود اینکه این دو قطعه کاملاً از یکدیگر جدا هستند و عملاً هریک دارای ویژگی های خاصی می باشند ، به دلیل اینکه طرز کاری کاملاً وابسته و مرتبط با یکدیگر دارند معمولاً با دیگری معرفی می شوند . پمپ هوا همانطور که از نامش پیداست به منظور ایجاد جریان هوا در مگنت و ساب تانک به تولید این جریان دست زده و مگنت نیز هوای تولید شده را به صورت مجزا برای هر رنگ آزاد می کند .
 • پمپ جوهر : این قطعه همانند سایر پمپ ها وظیفه مکش مایعات را بر عهده دارد ، با این تفاوت که مایع مورد نظر ما در این مورد خاص رنگ داخل گالن و وظیفه آن ارسال رنگ به فیلتر ، فشار جوهر و ساب می باشد .
 • هد : وظیفه پاشش جوهر را بر عهده دارد .
 • پاور : وظیفه تبدیل برق شهری متناوب به ولتاژ هایی بسیار کمتر و مستقیم را بر عهده دارد .
 • مِین بورد : قطعه ای کامپیوتری که با دریافت اطلاعات از رایانه متصل به دستگاه و ارسال آن به کریج بورد ، سرو درایورها و پمپ جوهر ، عملاً کار کردن با این دستگاه و امکان ارسال دستورات دیجیتالی را صادر می کند .
 • سرو درایو : این قطعه با انتقال اطلاعت دریافتی از مین بورد به سرو موتور مقدمات گردش موتور را فراهم می کند .
 • نوار اینکدر : راهنمای شناسایی محل دقیق کریج بورد توسط سنسور اینکدر و
 • کلید توقف اضطراری : این وسیله با قطع همه اطلاعاتی که از بورد اصلی به هد و سرو درایورها ارسال می شود باعث قطع کلی عملکرد دستگاه و توقف فعالیت آن می شود .

پرسش و پاسخ ثبت شده : ۱ مورد

سلیمی - 1395/06/23

سلام لطفا بفرمایید دستگاه رول جمع کن دارید یا خیر اگر موجود است قیمت را اعلام فرمایید


پاسخ مدیر سایت - 1395/06/23

با سلام خدمت شما
دستگاه کونیکا 512 بدنه باکس دارای رول جمع کن می باشند. برای اطلاعات بیشتر با شرکت تماس حاصل فرمایید.


پرسش و پاسخ ( پاسخ به ایمیل شما نیز ارسال می گردد )

 • ۴۴۲۹۳۹۴۹ - ۰۲۱
 • تهران - بزرگراه جلال آل احمد - بين شيخ فضل ا... و يادگار امام - چهار راه آريافر - پلاک ۳۱۵